Akdeniz Üniversitesi'ndeki Silahlı Saldırıya Karşı Üniversite Konseyi Başkanları Teyakkuza GeçtiAntalya Akdeniz Üniversitesi'nde yaşanan ve 7 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylar sebebiyle üniversiteler teyakkuza geçti. Ulusal Öğrenci Konseyi'nden 77 üniversitenin öğrenci konseyi başkanına gönderilen yazıda dikkatli olunması istendi.

Antalya Akdeniz Üniversitesi'nde yaşanan ve 7 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylar sebebiyle üniversiteler teyakkuza geçti. Ulusal Öğrenci Konseyi'nden 77 üniversitenin öğrenci konseyi başkanına gönderilen yazıda dikkatli olunması istendi.
Başkan Volkan Yılmaz tarafından gönderilen yazıda, üniversitelerde meydana gelen ve gelecek olan olaylara hiçbir şekilde karışılmaması isteniyor. Ayrıca, kampüslerde yasadışı faaliyetler tespit edildiğinde hemen emniyet güçlerine haber verilmesi isteniyor.


Akdeniz Üniversitesi'nde yaşanan silahlı kavga olayı ile ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Ertuğrul Bayraktarkatal, olaylarda suçlu aramak yerine sağduyulu davranılması gerektiğini belirtti. Yaşanan olayın iyi analiz edilmesinin faydalı olacağını söyleyen Prof. Dr. Bayraktarkatal, "Antalya'da yaşanan olayın tamamen provokatif eylem boyutunda olduğuna inananıyorum. Şu anda kimseyi suçlamanın bir anlamı yok diye düşünüyorum. Belli ki bazı kişiler üniversiteleri çok açık şekilde karıştırmak istiyor. Bu olaylar 80 öncesi olayları anımsatıyor. Onun için çok dikkatli olmalıyız diye düşünüyorum. Provokasyonlara karşı üniversite idarecilerine, güvenlik birimlerine, öğrencilere ve medyaya büyük görevler düştüğüne inanıyorum. Medyada haksız ve yersiz suçlamalara maruz kaldığımız zaman oluyor. Oysa bu problem ülkemizin problemi. Sakin olmak gerekir" dedi.
OMÜ Öğrenci Konseyi Başkanı ve Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Son Sınıf Öğrencisi Uğur Altınbaş ise, olayı dışardan birinin gerçekleştirmesinin, öğrencilerin aktif olarak bu işin içinde yer almamasının sevindirici olduğunu söyledi. Türk toplumu ve ülke gençliğinin geçmişte acı olaylar yaşadığını dikkat çeken Altınbaş, "Bu kişilerin buraya nasıl girdiği ve hadisenin provokasyon amaçlı olduğu belli. Bize düşen sağ duyu ve yaşanan olaylardan ders çıkarmak olsa gerek. OMÜ'de böyle bir sıkıntı olmadı. Ama kendimizi olayın dışında da tutamayız. Dikkat edilmesi gereken şudur ki; öğrenciler bu tür provokatif olaylarda sadece kendi imkanlarıyla toplumsal veya kurumsal bir şekilde yönlendirilmeliydi. Umarım aynı olaylar bir daha yaşanmaz" diye konuştu.
Bu olaydan iki türlü mesaj çıkartılması gerektiğini de kaydeden Altınbaş, "Olayın sosyal boyutuna bakmak lazım. Daha önce 80 öncesine baktığımızda öğrenci olayında bir hareket olursa topluma da yansıyordu. Üniversiteler terör örgütlerinin doğal bir alanı. Üniversite sayısı arttıkça bu alan da genişliyor. Öğrencileri bir çatışma ortamına çekmek istiyorlar. Topluma da yansıyacağı için Türkiye gençliğini bu hataya düşeceğini bu terör örgütlerinin faaliyetlerine ve tuzağa düşmeyeceğine inanıyorum. Sağduyuya davet edip, bu tür eylemlere prim vermemelerini istiyorum" ifadelerini kullandı.
Aynı bölümde okuyan son sınıf öğrencisi İbrahim Sucu ise şunları söyledi; "Türk toplumunun bu tür eylemlere mahal vermeyeceğine inanıyorum. Provokatif eylemler, toplumun tabanına yayılıp, sıkıntı oluşturabilir. Türk gençliği bu şekildeki eylemlere mahal vermeyecek. Üniversitemiz bu konuda herhangi bir eyleme yer vermedi. Sağduyu çok önemli.Yetkililer bu sağduyu çağrısı ses verecektir. Bu tür emellere Türk gençliği aldanmayacaktır.