+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Dillerde kapatma davası, mutfakta yangın

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Dillerde kapatma davası, mutfakta yangın Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Paylaşimci Üye zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat Baktabul'un Çılgını zinnat - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu Yer
  bende bilmiyorum
  Mesajlar
  1.392
  Tecrübe Puanı
  7590807

  new Dillerde kapatma davası, mutfakta yangın

  Çiçek yağı, pirinç, un, fasulye, bulgur gibi hayati gıda ürünlerinin fiyatı son 6 ayda çok fazla yükseldi. Devletin rakamları ile piyasa fiyatları arasında büyük farklar var.


  Kapatma davası, anayasa değişikliği derken mutfaklardaki yangının kimse farkında değil. Temel gıda maddelerindeki hızlı fiyat artışı kabusa dönüştü. İstanbul Gıda Toptancıları Başkanı Günay Kotil, 'Alım gücü olmayan insanımız yemeden içmeden kesiyor. Alışveriş bıçak gibi kesildi. Bu yüzden darlık yaşanmıyor.' dedi.
  Kuraklık, tarım ürünlerinin bioyakıta dönüştürülmesi, Çin ve Hindistan’ın artan talebi, gıda fiyatlarına tavan yaptırdı. Tüm dünya artan fiyatlara çare ararken, maliyetler önce hazır yemekçileri vurdu. İrili ufaklı tam 300 hazır yemek firması kapandı
  Firmalarla yıllık anlaşmalar yapan hazır yemekçiler mecburen tabildotları küçülttü. Salatalardan mısır kalktı. Tatlı ise tabildottan tamamen çıktı. Gıda trafiğinin merkezi Rami’de toptan fiyatların son 6 ayda yüzde 100’ün üzerinde arttığı dikkati çekiyor.
  Vatan Gazetesi'nden Kerim Ülker'in haberine göre, gıdada birbiri ardına yaşanan fiyat artışları sonrası şirket yöneticileri tabildot listesinden tatlıyı çıkartmaya başladı. 2007’yi vuran kuraklığın yol açtığı birçok üründe rekolte kaybının, fiyatları 1 yılda ortalama yüzde 60 artırdığını söyleyen İstanbul Ticaret Odası Hazır Yemekçiler Meslek Komitesi Üyesi ve Keyveni Catering Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Çelik, “Tarımda bir erezyon var. Zam yağmurunu hissetmeye başladık” dedi. Buğday fiyatlarının gıda ürünlerini tetiklediğini belirten Çelik, “2007 Ocak ayından bu yana bazı gıda ürünlerinde yüzde 100’den fazla zam geldi. Ortalama olarak baktığınızda yüzde 60’lık bir artış söz konusu. Bu da hammaddesinin tamamı tarıma dayalı olan hazır yemekçileri vurdu” diye konuştu.
  Salatadan mısırı çıkarttırdılar
  Aynı zamanda Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF) kurucu üyesi olan Çelik, günlük yemek sağladıkları büyük bankaların, holdinglerin de kemer sıkmaya başladığına dikkat çekti.
  Çelik, “Çalıştığımız şirketlerin patronları menüleri tekrar gözden geçirmeye başladılar. Zengin içerikli salatalar artık istenmiyor. Mısır fiyatı arttı diye salatadaki mısır artık istenmiyor. Hatta bazı patronlar ’Tatlıyı kesin’diyor. Geçen yıl bir çuval un 23 YTL’ydi. Şimdi 51-52 YTL olmuş. Tatlıyı hergün yerine 2-3 gün arayla vermeye başladık” diye konuştu.

  Karaborsa geri dönecek
  Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen Çukurova bölgesinin en büyük catering ve gıda şirketlerinden Avşar Gıda’nın sahibi Yakup Kumcu, fiyat artışlarının önlem alınmazsa kontrolsüz bir şekilde devam edeceğini söyledi. Geçen yıl yaşanan rekolte kayıplarının bu yıl da devam edeceğini belirten Kumcu şu bilgileri verdi: “Şu anda buğdaya bağlı ürün sıkıntısı yaşanıyor. Çin, Hindistan, Vietnam, Bangladeş gibi üretimin çoğunluğunu karşılayan ülkeler dışarıya ürün satmıyor. Ürün kıtlığı yaşanmasından çekiniyoruz. Petrol bir yılda yüzde 55-60 artmış. Gıdada ise yüzde 100’lük artışlar konuşuluyor. Spekülatörler var. Fiyatlar artık haftalık değil günlük artış gösteriyor. Biz neredeyse Türkiye’nin bütün bölgelerinde kamu kurumlarından özel şirketlere kadar birçok alanda hizmet sunuyoruz. Karaborsayı diriltmek istiyorlar. Pazar artık büyük şirketlerin oldu, küçükler tabela indiriyor.”
  Mutfaklarda yangın var
  Nadiren müşterilerin gelip gittiği, kuşların dükkanların önünde tünediği, dükkan sahiplerinin çoğunun bir sandalye üzerinde ümitsizce etrafa baktığı kimisinin ise uyukladığı, doğru tabiriyle ’Kuş uçmaz, kervan geçmez’ bir diyara dönüşmüş Rami’deki çarşı. Dükkan sahiplerinin kimisi “Sabahtan akşama kadar oturuyoruz” diyor.
  Kimisi de “Yapacak bir şey bulamıyoruz. Arkadaşlarla top oynuyoruz” diyor. Gıda fiyatları yüzde yüzün üzerinde artınca Rami’deki bütün işler kesilmiş. Koca çarşı kuşlara kalmış.
  İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Günay Kotil, son 6 ayda gıda ürünlerinde yüzde 100’e varan artışların yaşandığını söylüyor. Alışverişin bıçak gibi kesildiğini söyleyen Kotil, “60’lar, 70’lerdeki yokluk yaşanmıyorsa, bunun nedeni insanların alım gücünün olmaması. Toptancılar olarak dükkanlarımızda sadece oturup, dışarı seyrediyoruz. Vatandaş sanırım artık sadece tost yiyecek” dedi.

  Toptan fiyatlar son 6 ayda % 100 arttı

  Pirinç 2,1 YTL 4,2 YTL 100.0

  Çiçek yağı(5kg) 8,5 YTL 19,00 YTL 123.5

  Trakya Birlik yağı (18kg) 30,00 YTL 70,00 YTL 133.3

  Makarna 1,1 YTL 1,75 YTL 59.5

  Un 0,75 YTL 1,25 YTL 66.6

  Fasulye 1,3 YTL 3,4 YTL 161.5

  Nohut 0,8 YTL 2,2 YTL 175.0

  Bulgur 0,7 YTL 1,4 YTL 100.0

  Kırmızı mercimek 1,2 YTL 2 YTL 66.6

  Tarım fiyatlarında artışın nedenleri

  1. KURAKLIK

  Küresel ısınma fiyatları ateşledi. Türkiye’deki yarı kurak iklime sahip bölgelerde kuraklık nedeniyle tarımsal verimlilikte belirgin kayıplar yaşanıyor. 1 derecelik sıcaklık artışı bile, verim düşüşü nedeniyle, ekonomiye yaklaşık 1 milyar YTL’nin üzerinde zarar veriyor. Buna spekülatif amaçlı stok tutulması eklenince fiyatlar rekora koşuyor.

  2. BİOYAKIT

  Bu yıl Amerika’nın mısır üretiminin üçte biri bioyakıta gidecek. Bu bir rekor ve gıda piyasasını doğrudan etkiliyor. Bir SUV’un deposu bir insanı bir yıl boyunca besleyebilecek miktarda mısırla çalışıyor. Bu yıl 30 milyon ton ekstra mısırın ethanole gitmesi, dünyanın toplam buğday stoklarının yarı yarıya azalması anlamına geliyor.

  3. ÇİN FAKTÖRÜ

  Hindistan ve Çin gibi hızla kalkınan yoğun nüfuslu ülkelerdeki talep artışı dengeleri değiştiriyor. 1985’te yılda 20 kilo et yiyen bir Çinli, bu yıl 50 kilo et tüketecek. Bir kilo et üretmek için 8 kilo arpa gerekiyor. Yani Çinlinin artan et talebi bile buğday fiyatını artırıyor. 2007’de dünya yağlı tohum üretimi yüzde 4 azalırken, tüketim yüzde 2 arttı.

  300 catering şirketi kepenk kapattı

  İstanbul Ticaret Odası Hazır Yemekçiler Meslek Komitesi Üyesi ve Keyveni Catering Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Çelik, “Türkiye genelinde 7 milyon insana yemek sunan 5 bine yakın catering firması, yaşanan rekor zamlara hazırlıksız yakalandı. Biz yemek sağladığımız firmalarla, kuruluşlarla yaptığımız kontratlara 1 yıllık imza atıyoruz. Kuraklığın böyle bir fatura çıkaracağını düşünmüyorduk. Herkez şu anda şaşkın. İTO araştırmasına göre, İstanbul’daki 3 bin 400 catering firması neredeyse sıfır kâr ile çalışır hale geldi. Yine İTO rakamlarına göre küçük şirketlerin başını çektiği 300 firma borç batağına girdi, kapandı” dedi.

  Türkiye’de hazır yemek pazarında çalıyan 7 bin şirket bulunuyor. Bu şirketler 350 bin kişiye istihdam sağlıyor. Çoğunluğu özel şirketlerde olmak üzere 7 milyon kişiye yemek yapılıyor. Pazarın hacmi ise 5 milyar dolar civarında.

  hürriyet

 2. #2
  sefira
  Misafir

  Tanımlı Ce: Dillerde kapatma davası, mutfakta yangın

  tesekkurler hande

 3. #3
  Onursal Üye hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  ne yerde ne gökteyim bir garip alemde
  Mesajlar
  4.489
  Tecrübe Puanı
  107374695

  Tanımlı Ce: Dillerde kapatma davası, mutfakta yangın

  insanlar giyimden ve artık lükse giren bi cok ihtiyacından vaz gecmis sadece bogazını gecindirmeye calışırken artık onuda yapamaz hale gelmeye başladı herşey daha kısıtlı alınıyor idare edecegiz derken insanların hem bedenen saglıkları gidiyor hemde psikolojik olarak Allah (cc) yardımcımız olsun millet olarak

 4. #4
  Demirbaş LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  Isvicre/Zürich
  Mesajlar
  636
  Tecrübe Puanı
  4201151

  Tanımlı Ce: Dillerde kapatma davası, mutfakta yangın

  Cok üzüldüm salataya misir koyamiyolarmis..!hergün tatli yiyemiyolarmis büyük firmada calisanlar, ya abi sakami bu! insanlar ekmek alamiyor nerdeyse EKMEK! salataya misir koymaniz yada koymamaniz kimi ilginediriyor, acaba normal iscinin evine nezaman misir giriyorki, salatasina girsin! bukadar olabilirmi ya nasil bir vicdan var bu insanlarda.. Cinde eskiden yilda 20 kilo et yenilirmis, simdik ise 50 kilo! ee kardesim insanlar artik eti birak kiyma alamiyor nerdeyse..! yani cin kadar olamadik, dünya nufusunun %23ünü olusturan bir ülke, zenginlesiyor.. biz ise ekmek alamiyoruz artik nerdeyse.. akp artik kendisini kurtarma derdinden cikarsa bir ara, milletin ekonomisine bir el atsin..!

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Yine mi Kapatma Davası
  By leyla_59 in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-05-2008, 19:45
 2. Kapatma Davası 28 Temmuz’da
  By Realist in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-23-2008, 07:49
 3. Yeni bir kapatma davası mı?
  By XxCANISIxX in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-20-2008, 22:24
 4. Yedi Soruda Kapatma Davası?
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-15-2008, 14:51
 5. DTP Hakkında Kapatma Davası Açıldı
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 11-17-2007, 02:43

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375