Çin’in Henan kentindeki Nanyang Normal Üniversitesi jeofizikçileri Guanmeng Guo ile Bin Wang, Güney İran’da 22 Şubat 2005’te meydana gelen 6.4 şiddetindeki depremden önce bölgenin kaydedilmiş uydu görüntülerini incelediler.

İki bilimci, Aralık 2004’te, bulutlu havada tam fayın üzerinde, fayın yer üzerindeki oluşumuna uyan, yüzlerce kilometre uzunluğundaki bir boşluk fark etti. Bulutlar hareket etmesine karşın, bu boşluk bozulmamıştı ve birkaç saat süreyle izlenmişti. Bu saptamadan tam 69 gün sonra, bölgede deprem meydana geldi.

2005 Aralık ayında yine aynı oluşumu saptandı. Bundan tam 64 gün sonra, bölgede bu kez 6 şiddetinde bir deprem meydana geldi. O sırada fay hattı boyunca, çıkan sıcak gazlar yüzünden ısının daha yüksek olduğunu saptadıklarını belirten Guo ve Wang, bu keşiflerini iki olasılığa bağladı. İlki, bu sıcak havanın bulutlarda açılmaya neden olması. Diğeri de fay hattında kayaların sıkışması yüzünden oluşan iyonizasyonun bulutlarda yine aynı sonucu vermesi.

KARŞIT GÖRÜŞ

Ancak uzmanlar, bilim dergilerinde de yayımlanan bu görüşe karşı çıkıyor. Sismologlar, iddia edilen olayın hiçbir anlam taşımadığını savunuyorlar. ABD Jeolojik Araştırmalar yetkilisi Mike Blanpied, bir deprem meydana gelmeden iki ay önce, aniden ortaya çıkan ve haberci sayılabilecek bir şeyin, yine aniden kaybolmasını açıklayabilecek fiziksel modelin bulunmadığını ifade etti.

NASA Ames Araştırma Merkezi’nden Friedemann Freund ise fay hattında kayaların sıkışmasıyla meydana gelen faaliyetin, iyonların salınmasına yol açtığının kesin olduğunu belirtirken, "Ancak bu bulutlanmaya neden olur" diye konuştu.
hürriyet