AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB’nin laiklik ve türban tartışmalarında taraf olmayacağını belirterek, "Bizden bu konularda bir standart empoze etmemizi beklemeyin" dedi. TBMM Genel Kurulu’na hitap eden 4. AB yöneticisi olan Barroso özetle şunları söyledi:

TÜRK ORDUSUNA ÖVGÜ
Beraberce daha güvenli dünyaya katkı sağlıyoruz. Türkiye’nin bir dizi faaliyette, Bosna’da Kongo’da verdiği desteği taktirle karşılıyoruz. Türk Ordusu’nun gösterdiği yetkinlik ve profesyonellik çok önemli rol oynamaktadır.

CUMHURİYET VURGUSU Türkiye dünyanın en istikrarsız bölgesinde, istikrar ve demokrasi adına çok önemli rol oynamaktadır. Türkiye laik demokratik Cumhuriyet olduğunu göstererek Avrupa’ya gayet iyi entegre olmuştur. Çoğunluğu Müslüman ülke olarak dünya üzerindeki kökten dinci eğilimlere güçlü alternatif sunmaktadır.

301 MEMNUNİYETİ Şiddet içermeyen görüşlerin yargı konusu yapılması ve bu sebepten dolayı hüküm giyiyor olması sağlıklı neticeler doğurmayacaktır. TCK 301’in Avrupa standartlarına getirilmeye çalışılmasından memnunluk duydum. İnsanlar kendi görüşlerini dile getirdikleri için hüküm giyecek olurlarsa demokrasi tehdit altına girer, hoşgörüsüzlük ortam ortaya çıkar. Siyasi partileri riskli ortama taşır.

KADININ KARARI Ülkenizde yaşanan laiklik tartışmalarının öneminin farkındayız. Başka AB ülkelerinde de farklı zamanlarda benzer tartışmalar oldu. Her biri kendi iç hukukuna uygun çözümü buldu. AB’nin bu tartışmalarda taraf olmasını ve bir standart empoze etmesini beklemeyin. AB’nin türban konusunda da standardı yoktur. Her kadının kendi alması gereken karardır.

PKK TERÖRİST Türkiye’deki terörist tehditin farkındayız. PKK- Kontra Gel şüphe olmaksızın terör örgütüdür ve AB’nin terör örgütleri listesinde yer almaktadır. Türkiye’nin terör mücadelesinde yan yanayız.

Meclis’e seslendi

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’yu TBMM Başkanı Vekili Güldal Mumcu ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Şeref Kapısı önünde karşıladılar. Barroso ve Mumcu, gazetecilere görüntü verdikleri sırada sıcak bir sohbet gerçekleştirdiler. Mumcu ve Barroso, kısa görüşmenin ardından Genel Kurul salonuna ayrı ayrı girdi. Barroso, Meclis Genel Kurul Salonu’nda milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı.

hürriyet