Türkiye silahta yön mü değiştiriyor


Savunma Sanayi İcra Komitesi, 800 anti tank ve 80 sistemlik Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi Projesi’nde İsrail ve ABD firmalarını elemesi yeni bir dönemi başlattı.

Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin (SSİK), önceki günkü toplantısında 800 anti tank ve 80 sistemlik Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi Projesi’nde Rus Rosoboronexport’u tercih etmesiyle ilişkilerde Rusya dönemi başladı. Rusya’nın büyük bir sürpriz yaparak, İsrail’in favori gösterilen Rafael Spike füzelerini ve Amerikan Rayteon Tow ürünlerini elemesi, "Rus bombası" olarak değerlendirildi.

DENEMEDE İSRAİL: Hürriyet’e konuşan silah uzmanları, Aselsan’ın taarruz helikopteri görev bilgisayarın deneme atışlarında İsrail Spike roketi kullandığını, bu roketin TSK’nın envanterinde bulunmadığını anımsattılar. Uzmanlar, "Herkesin favorisi Spike LR roketti. Bu seçimle Savunma Sanayi Müsteşarlığı ilişkilerinde Rusya dönemi başlıyor" yorumunu yaptılar. Uzmanlar, bu hareketle Türkiye’nin savunma sanayii konusunda Rusya ile arayı düzelteceğine ve Türkiye’nin Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi ihalesine Rusya’nın daha sıcak bakacağını belirtiyorlar.

NELER ALACAĞIZ: Türkiye, 2006 yılında Uzun Menzilli Hava Savunma sistemi için çalışmalara başlamıştı. ABD, Çin, İsrail ve Rusya’nın da aralarında bulunduğu pek çok ülke ihaleye talip olmuştu. Bu ihalede, ABD’nin Patriot, İsrail’in Arrow füzelerine karşılık S-300 ve S-400 sistemlerini öneren Rusya, tek ülke ve tek sistem seçilmesi gerektiği görüşünü savunuyordu. Rusya’dan lazer güdümlü 5 bin 500 metre menzilli Kornet-E tipi füze sistemi satın alınacak. Daha önce Suriye’ye de satıldığı öne sürülen bu sistem, İsrail Merkava Mk4 tanklarının yok edilmesinden sorumlu tutulmuştu. Rusya, Ukrayna ve Çin’le beraber son zamanlarda roket sistemlerinde yakaladığı gelişmeler nedeniyle dikkat çekiyor.

GÖNÜL AÇIKLAMIŞTI: Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin önceki gün Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan 4.5 saatlik toplantısı sonrasında kararları Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül açıklamıştı. Gönül, orta menzilli modern tanksavar projesinde Rosoboronexport firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini bildirmişti.

Türkiye, Rusya’dan daha önce ne aldı

1995 yılında Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı döneminde Rusya’nın 65 milyon dolarlık Eximbank kredi borcuna karşılık 19 adet MI-17 helikopter alındı. Türkiye geçmişte çeşitli tarihlerde BTR-80 tipi personel taşıyıcı ve Güneydoğu’da halen kullanılan piyade tüfeği, ağır makinalı tüfekler, keskin nişancı tüfeği ve mühimmatını satın aldı. Silah ve mühimmat için 40 milyon dolara yakın bedel ödendi. Türkiye, Rusya’nın 1993 yılında önerdiği S-300 hava savunma füzelerini ise reddetmişti.
Hürriyet