İSKİ Kasım ayında yüzde 134’e varan oranlarda zam yaptığı suya 5 ay sonra sessiz sedasız bir zam daha yaptı. Suyu 1 Nisan’dan itibaren yüzde 2 zamlı kullanıyoruz.
Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Kasım 2007 tarihinden geçerli olmak üzere suya yüzde 15 ila yüzde 134 oranında zam yapan İSKİ Yönetim Kurulu yeni bir zam kararı aldı. 2008 yılı Ocak ve Şubat aylarında Tüketici Fiyat İndeksi’ndeki artış üzerine, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş başkanlığında toplanan İSKİ Yönetim Kurulu’nun aldığı kararda “Enflasyon oranları Ocak 2008 ayı yüzde 0.80, Şubat ayı için ise 1.29 olarak açıklanmasından dolayı, tarifelerin bahsi geçen iki ayın toplamı yüzde 2.09 oranında artırılmasına karar verildi” denildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Can Özyedierler, beş ay önce kuraklık ve su yatırımlarının bahane edilerek suya yüzde 134’e varan zam yapıldığını belirterek şunları söyledi:

“Su, ekonomik kaygılar olmadan ulaşılacak bir kaynaktır ve bu aynı zamanda anayasal bir haktır. Belediye, suya sürekli zam yaparak, kendi yanlışlarının bedelini halka ödetme yolunu tercih etmektedir. Çağdaş ülkelerde günlük kişi başı 150 litre olan su tüketimi, İstanbullular için 50-60 litre arasında sınırlandırılmaya çalışılıyor. İSKİ, insanları bütçesi ile sağlığı arasında tercih yapmak zorunda bırakıyor.”
Zamlı fiyatlar şöyle
* Kasım ayında yapılan zamla 10 metreküpe kadar kullanılan suyun metreküp fiyatı 2 YTL iken yeni zamla 2.04 YTL’ye,
* 10 ile 20 metreküp su kullanım bedeli 3 YTL’den 3.06YTL’ye,
* 20 metreküpten fazla kullanım 4 YTL’den 4.08 YTL’ye, çıktı
hürriyet