AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastinin faturası Trabzon Valisi ve Trabzon Emniyet Müdürü'ne çıktı. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Trabzon Valisi Hüseyin Yavuz Demir ile Emniyet Müdürü Reşat Altay'ı merkeze çekti. Trabzon'da art arda meydana gelen olaylara İçişleri Bakanı Aksu el koydu. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada soruşturmanın, "Trabzon ilimizde bir süredir meydana gelen ve İstanbul'da Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle de bağlantılı olduğu görülen asayiş olaylarında, idarenin ve emniyetin kusur ve ihmallerinin olup olmadığı ile tüm bu olaylar zincirinin çok yönlü incelenmesi" amacıyla açıldığı bildirildi.
Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay görevden alındığı haberini Emniyet Genel Müdürlüğü'nde yemekte öğrendi. 81 il emniyet müdürünün katıldığı değerlendirme toplantısı amacıyla Ankara'ya gelen Reşat Altay meslektaşları ile öğle yemeğinde görevden alındığı haberini aldı.
Öte yandan il emniyet müdürleri toplantısının ilk gününde Reşat Altay, İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ile ikili sohbetinde istihbarat zafiyeti iddialarına sert tepki göstermişti
VALİ YAVUZDEMİR: BÜYÜKLERİME KARŞI DA HERHANGİ BİR KIRGINLIĞIM YOKTUR
Merkeze alınan Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, 34 yıllık devlet tecrübesi olan bir mülki idare amiri olduğunu belirterek, ''Bu tasarrufun ne olduğunu biliyorum. O nedenle gönlüm ferah bir şekilde Trabzon'dan ayrılıyorum'' dedi.
Yavuzdemir, görevden alınmasına ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, 9 Eylül 2004 tarihinde Trabzon'da başladığı valilik görevini bugün itibariyle tamamladığını belirterek, ''Hükümetin bir tasarrufudur. Valiler, Bakanlar Kurulu kararı ile atanır, yine Bakanlar Kurulu Kararı ile görevinden alınır. O nedenle ben sizlere kırgın değilim, herhangi olumsuz bir düşüncem de yok. Hükümetimizin tasarrufudur, tayin ettiği gibi de görevden alır'' diye konuştu.
''34 yıllık devlet tecrübesi olan bir mülki idare amiriyim. Bu tasarrufun ne olduğunu biliyorum, o nedenle gönlüm ferah bir şekilde Trabzon'dan ayrılıyorum'' diyen Yavuzdemir, şunları kaydetti:
''Trabzon'da bulunduğum süre içinde Trabzonlulara kapımı açtım, vatandaşla son derece güzel diyaloğumuz oldu. Siyasilerimizle uyum içinde çalıştık. Trabzon'a çok güzel hizmetler vermeye gayret ettik ama kısmet bu kadarmış. Birkaç gün içinde de Trabzon'dan ayrılmayı düşünüyorum. Trabzon'da bulunduğum süre içinde bana çok büyük ilgi gösteren değerli Trabzon halkına ve sizlere teşekkür ediyorum. Sağlıklı, huzur dolu günler diliyorum. Trabzon'un geleceği daha iyi, parlak olsun. Temennimiz budur.''
Gazetecilerin görevinden alınmasına ilişkin soruları üzerine yorum yapmayacağını söyleyen Yavuzdemir, sözlerini şöyle tamamladı:
''Ben devleti temsil eden bir valiyim. Devletimizin burada onurla temsil edilmesini sağladığımı düşünüyorum. Bu idari bir tasarruftur. Beni hükümet tayin etti, hükümet görevden alabilir. Büyüklerime karşı da herhangi bir kırgınlığım yoktur. Görev yaptığım süre içinde Trabzon'a, Trabzon halkına yararlı olmaya gayret ettim.''
YAVUZDEMİR'İN DÖNEMİNDE 6 ÖNEMLİ OLAY YAŞANDI
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katıl zanlısının Trabzon'lu çıkmasının ardından hedef gösterilen vali ve emniyet müdürü görevden alındı.
Ağrı Valiliği görevini sürdürürken, 9 Eylül 2004'te Trabzon'a atanan Hüseyin Yavuzdemir'in görevde kaldığı 869 günlük süre içinde Türkiye ve dünya gündemini yakından ilgilendiren 6 önemli olay gerçekleşti. 24 Ekim 2004'te Mc Donalds şubesinin önüne konulan ve 6 kişinin yaralanmasıyla başlayan olaylar zincirinde son halka Agos Gazetesi Genel Yayın Müdürü Hrant Dink'in öldürülmesi olayı oldu.
Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın Trabzonlu olması ve Mc Donalds'ın bombalama eylemini gerçekleştiren Yasin Hayal ile irtibatlı olması nedeniyle takip edilmediği gerekçesile eleştiri odağı olan Vali Yavuzmdemir ve Emniyet Müdürü Reşat Altay bugün merkeze alındı. 15 Mayıs 2006'da Kırklareli Emniyet Müdürlüğü görevindeyken Trabzon'a tayin edilen Reşat Altay'ın da Vali Yavuzdemir ile birlikte merkeze alınması dikkat çekici bulundu.
Vali Yavuzdemir'in görevde kaldığı 869 günlük süre içinde gerçekleşen önemli olaylar:
24 Ekim 2004 Mc Donalds'a bomba atılması
8 Ocak 2005 Profesör Saadettin Güner'in yanlışlıkla öldürülmesi
6 ve 10 Nisan 2005 TAYAD'lılara linç girişimi
30 Ocak 2006 Trabzonsporlu Fatih ve Gökdeniz'in eşlerinin araçlarını kurşunlanması
5 Şubat 2006 Sancta Maria Kilisesi rahibi Andrea Santaro'nun öldürülmesi
19 Ocak 2007 Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi.