Sınav stresi boy düşmanı
13 Nisan 2008 Pazar 12:46
Türkiye'de gençler; ergenliğin başlangıcında OGS, ergenliğin sonunda ise ÖSS sınavı ile karşılaşıyor ve sınav stresi boylarının uzamasını böyle etkiliyor.


İnsanlar büyük stresler yaşadığında, hormon salgılanmasında bozulma olabiliyor.

Ergenlikteki boy artışı ile kişinin psikolojik durumu arasında çok açık bir ilişki bulunuyor. Ağır psikolojik sorunlar, hormonların salgılanmasını olumsuz yönde etkiliyor. Anne veya babadan herhangi birinin kaybı, evden ayrılma, ağır sınav stresi gibi durumlarda; özellikle ergenliği başlatıcı hormonlarda ve büyüme hormonlarında salgılanma yetersizliği ortaya çıkıyor.

Bu durum da boy kısalığına ve ergenliğe geç girilmesine neden oluyor. Aileleri tarafından terk edilen yuva çocukları üzerinde yapılan çok önemli bir araştırmaya göre; boyları kısa olan çocukların başlıca sorunu, vücutlarının büyüme hormonu salgılamasının bozuk oluşudur. Bu yüzden bu çocuklar yaşıtları gibi sağlıklı bir büyüme sürecine girmeyi başaramazlar.

Araştırmaya göre, terk edilmiş çocuklar bir aile tarafından evlat edinildiklerinde, boylarında ciddi bir artış gözleniyor. Boyları kısa zamanda akranlarıyla eşit hale gelebiliyor. Araştırma; sevginin ve sıcak bir ortamda büyümenin, çocuğun gelişimini ve boyunun uzamasını olumlu etkilediğini gösteriyor.
internethaber