P Liberal Grup Başkanı: AKP siyasi yollardan düşürebilir BRÜKSEL(ANKA) - Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Demokrat Grubu Başkanı Graham Watson, AKP hakkındaki kapatma davasına tepki göstererek AKP'den memnun olmayanlar siyasi yollardan bu partiyi düşürebilir” dedi.

İngiliz parlamenter Graham Watson, ABhaber'e yaptığı açıklamalarda Anayasa Mahkemesi'nin AKP'ye kapatma davası açılması talebini kabul etmesine çok şaşırdığını belirterek, AKP'nin, iki defa büyük bir çoğunluk tarafından başa getirildiği unutulmaması gerektiğini söyledi. Watson, şöyle devam etti:

“Eğer birtakım insanlar bunu politik bir problem olarak görüyorsa, o zaman onlarda bu meseleyi yargısal yolla değil de politik bir yolla çözüme kavuşturmaları gerekiyor. AKP'den memnun olmayanlar siyasi yollardan bu partiyi düşürebilir. Eğer Batı Avrupa'nın içerisinde bu kadar büyük bir çoğunluk tarafından başa getirilmiş olan ve seküler sistemi bozmaya yönelik hiçbir kanıt ortaya sunulmadan bir partiye kapatma davası açılmış olsaydı bunun karşılığında büyük bir tepki doğardı.”

TCK'nın 301. maddesi ile ilgili değişikliğin sonunda gerçekleştirilmesinin taşıdığı önemi vurgulayan Watson, “Batı Avrupa'nın sabrı giderek tükenmeye başlamıştı. Ben hükümetin 301. madde üzerinde değişiklik yapmasıyla ilgili hiçbir zaman kuşkuya kapılmadım” dedi.

-“PKK, ŞİDDETİ BIRAKMADIĞI SÜRECE LİSTEDE KALMALI”-
Avrupa Birliği içerisinde uzun süreden beri PKK ile ilgili görüş ayrılıklarının bulunduğunu kaydeden Watson, “AB içinde bazı çevreler PKK'yı siyasi bir hareket ve hatta ‘özgürlük savaşçıları' olarak bile nitelendiriyor. Diğer ülkeler ise PKK'yı amaçlarını gerçekleştirmek için şiddet kullanan bir terör örgütü olarak benimsemekte” dedi. Watson şunları söyledi:

“Bana göre PKK liderlerinden şiddete bir son verilmesine yönelik bir taahhüt verilmediği sürece PKK terörist örgütler listesinde yer almalıdır. Ben ayrıca Türk hükümetinin bu meseleyi çözülmesi gereken bir problem olarak görmesinden dolayı da memnun oldum. Kürt meselesine getirilebilecek yeni bir çözüm ile birlikte bu insanlar daha iyi yaşam koşullarında yaşamalı ve onlarında haklarına saygı duyulması gerekiyor.”

mynet