İzmir’in Dikili İlçesi’nin SHP’li Belediye Başkanı Osman Özgüven hakkında ’halka ücretsiz su verdiği için’ dava açıldı. Otobüsleri ücretsiz yapan, ucuz ekmek satan ve düşük fiyata sağlık hizmeti sağlayan Başkan Özgüven "Veremeyecek hesabım yok" dedi.

DİKİLİ
Belediye Başkanı Osman Özgüven’in ’Sosyal belediyecilik’ adına yaptığı hizmetler başına iş açtı. Dikili’de ayda 10 tona kadar su kullanan tüketiciden ücret alınmaması üzerine açılan soruşturma sonrası Sayıştay Denetçisi, Başkan Özgüven hakkında ’Suyu halka parasız dağıttığı’ gerekçesiyle ’görevini kötüye kullanmaktan’ Danıştay’a suç duyurusunda bulundu. SHP’li Başkan Osman Özgüven ekonomik sıkıntı çeken vatandaşların biraz rahat etmesini sağlamak istediğini vurguladı ve şunları söyledi:

MİLLET ZORDA "Suyu parasız veriyorum diye Sayıştay denetçisi rapor tuttu. Danıştay da dava açtı. Oysa ben suyu bedava vermiyorum, ilçede su 10 tona kadar bedava. Ancak 11 ton kullanırsan kullandığın 11 tonun tamamının parasını ödüyorsun. Bir soruşturma da belediye çalışanlarına suda yüzde 50 indirim yaptığım ve su paralarını zamanında tahsil etmediğim için açıldı. Millet zaten zor durumda. Bırak su parasını ödemeyi ekmek almaya parası yok."

Özgüven, belediyenin hizmetlerini ise şöyle sıraladı:

FIRINCILAR KIZDI "Türkiye’nin çok yerinde 200 gram ekmek 40 Ykr’dan satılırken, belediye fırınında tamamen hijyenik koşullarda üretilen 225 gram ekmek, 25 Ykr’dan satılıyor. Un, elektrik, motorin, odun hangisine zam gelirse biz de etkileniyoruz, ancak yine de daha büyük ekmeği daha düşük fiyata satıyoruz. Uygulamayla ilçedeki fırıncıların tepkisini çektik.

MUAYENE 1 YTL Modern cihazlarla donanmış sağlık merkezi kurduk. Parası olana muayene 1 YTL, her türlü röntgen ise 6 YTL. Eğer para yoksa bunları da almıyoruz. İzmir’e röntgen çektirmeye giden vatandaşları o zahmetten kurtardık

SOSYAL ETKİNLİK Halkın sosyal hayata katılması için Kültürevi’ni yeniden faaliyete geçirdik. Kadınların el sanatları öğrenip ev gelirine katkıda bulunması için ’Kadın Dayanışma ve Gençlik Merkezi’ kurduk. Belediyenin imkanlarıyla Dikili’yi ayağa kaldırmaya çalışıyorum. Veremeyecek hesabım yok, gerekirse yargılanırım. Kendim için değil, Dikili halkının rahatı, mutluluğu için çalışıyorum."

Belediye otobüsü öğrencileri eve kadar bırakıyor

Belediyeye ait dört otobüsün şehir içinde yolculardan ücret almadığını anlatan Başkan Özgüven, "Otobüslerin yakıt masrafını hesapladık. Zaten bir gün içinde çok fazla sefer yapmıyorlar, yolculardan para almamaya karar verdik. Almıyoruz da. Öğrenciler otobüse bindiğinde ise evinin, okulunun önüne kadar götürülüyor" dedi.

Borç yok gibi, maaşlar zamanında ödeniyor

DİKİLİ Belediyesi’nde işçi memur yaklaşık 200 personel çalışıyor. Jeotermal çalışmaları İller Bankası’ndan üç yıl vadeyle alınan 2.5 milyon YTL krediyle yapılıyor. Vadesi çok kısa olan bu borcun yanında Dikili Belediyesi’nin Maliye’ye 150 bin YTL, SSK’ya ise 100 bin YTL borcundan başka borcu bulunmuyor. İşçi ve memur maaşları da zamanında ödeniyor.
hürriyet