Birleşmiş Milletlerin kısa bir süre önce kıtlık nedeniyle dünya genelinde isyanlarının çıkabileceği uyarısını yaptıktan sadece bir hafta sonra birçok ülkede açlık nedeniyle isyan çıktı. Cezayir, Mısır ve Haiti'de aç kalan insanlar sokağa çıkarak polisle çatışmıştı. Bu olaylara yeni bir boyut eklendi. Haiti'de gıda ürünleri taşıyan bir gemiye düzenlenen silahlı saldırıda 6 kişi öldürüldü.

Haitili yetkililer kuzeydeki Saint-Marc ile Anse-Rouge arasında sefer yapan gemiye düzenlenen saldırıda ölenlerden 2'sinin kadın olduğunu açıkladı.
Aynı kaynaklar, saldırıda hayatta kalan tek kişinin balıkçılar tarafından kurtarıldığını aktardı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.
GIDA KRİZİNE ABD'DEN 200 MİLYON DOLAR YARDIM

Dünya Bankası'nın gıda krizi konusunda hükümetlere acil müdahale çağrısı yapmasının ardından ABD Başkanı George Bush başta Afrika'da olmak üzere birçok ülkeyi ciddi biçimde etkileyen gıda kriziyle baş edebilmek amacıyla 200 milyon dolarlık acil yardım yapılması talimatı verdi.
Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, söz konusu ek yardımın, artan gıda fiyatlarının etkisiyle mücadeleye olanak sağlayacağını ve Afrika ve diğer yerlerdeki beklenmedik gıda ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılabileceğini belirtti.
Amerikan yönetiminin söz konusu ek yardımla, dün Dünya Bankası'nın hükümetlerin acil müdahalede bulunması çağrısına bir yanıt niteliğinde olduğu da ifade ediliyor.
BAN: GIDA KRİZİ ACİL BOYUTLARA ULAŞTI

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da dünyadaki gıda krizinin acil boyutlara ulaştığını ve dünya genelinde yoksullukla mücadelede son dönemde katedilen mesafeyi tehdit ettiğini belirtti.
Genel Sekreter Ban, BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi'nin, Bretton Woods Kurumları ile yaptığı üst düzey toplantıdaki konuşmasında, gıda ürünlerinin fiyatlarında yaşanan hızlı artışın, hem kısa hem de uzun dönemli önlemlerin alınmasını gerektirdiğini belirtti.
Dünya Bankasının, son 3 yılda dünyada iki katına çıkan gıda ürünleri fiyatlarının düşük gelire sahip ülkelerde yaşayan 100 milyon insanı daha da yoksullaştıracağı uyarısında bulunduğunu anımsatan Ban, bu kapsamda giderek büyüyen gıda krizinin son dönemde dünyada yoksullukla mücadelede kaydedilen gelişmeyi yokedebileceğini belirtti.
BM ülkeleri, 2000 yılında eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın öncülüğünde Binyıl Kalkınma Hedefleri'ni kabul ederek, 2015 yılına kadar tüm dünyada başta yoksulluk ve açlığı ortadan kaldırma hedefi olmak üzere çok önemli hedefler kabul etmişlerdi.
Geçtiğimiz hafta Mısır, Cezayir, Haiti ve Filipinler'de gıda krizi nedeniyle insanlar sokağa dökülmüştü. İnsanlar aç olduğu için polisle çatışmıştı.hürriyet