Terör örgütü PKK mensupları, Suriye'de haraç istedikleri bir Kürt aile ile çatıştı. 3 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı çatışma sonrasında bölgeye gelen Suriye güvenlik güçleri, 8 teröristi yaralı olarak ele geçirdi.


Suriye güvenlik güçlerinin bir başka operasyonunda ise plastik patlayıcı, mayın ve uzun namlulu silahlarla ele geçirilen 8 örgüt mensubu tutuklanarak Halep'te cezaevine konuldu.
Ömer Kokuyan adlı teröristin elebaşılığını yaptığı bir grup PKK'lı, Suriye'nin Haseke Ras Al Ayn yöresinde yaşayan KDP yanlısı Şeyho Ketkan ve ailesine silahlı saldırıda bulundu. PKK'lı teröristlerin, bölgede yaşayan Kürtlerden haraç istedikleri, ayrıca terör örgütü tarafından gerçekleştirilen propaganda etkinliklerine katılmaları yönünde de Kürt ailelere baskı yaptıkları kaydedildi. Ancak, yörede KDP yanlısı olarak bilinen Şeyho Ketkan ve ailesinin, terör örgütüne haraç vermeyi kabul etmediği, PKK'nın şiddet politikasının Kürtlere zarar verdiği yönündeki görüşlerini yöredeki Kürtlerle de paylaştıkları öğrenildi.

UYKUDA SALDIRDILAR...

Terörist Ömer Kokuyan'ın bu durumu ilettiği Kandil'den gelen talimat üzerine PKK'lı teröristler, Şeyho Ketkan ve ailesine gece silahlı saldırı düzenledi. Silahlı çatışmada Şeyho Ketkan'ın oğlu Alaettin Şeyho Ketkan, PKK'lı teröristlerden ise Ömer Kokuyan'ın kardeşi Bekir Kokuyan ve yeğeni Halil Bekir Kokuyan ölürken, her iki taraftan da çok sayıda kişinin yaralandığı öğrenildi.

Silahlı çatışma sonrasında bölgeye gelen Suriye güvenlik güçleri gerçekleştirdikleri operasyon sonucunda 8 teröristi yaralı olarak ele geçirdi.

ÖRGÜTE BİR DARBE DAHA...

Bu arada, PKK'lı teröristlerin, Halep, Kamışlı, Lazkiye ve Ayn Al Arap bölgelerinde yaşayan Kürtlerden zorla para topladıkları ve örgüte kadro temini amacıyla Kürt ailelerin çocuklarını kaçırdıkları yönündeki ihbarları değerlendiren Suriye güvenlik güçleri, örgüte yönelik bir dizi operasyon düzenledi. Operasyonlar sonucu terör örgütü mensubu Abdurrahman Ç, Mohammed Ş, Cihan Mohammed A, Hanifa H, Abdurrahman İ, Muhammed S, Abu İ. ve Suphi M. adlı teröristler yakalandı. Yakalanan PKK'lıların evlerinde, plastik patlayıcı, mayın, uzun namlulu silah ile 475 milyon Suriye Lirası ve 950 ABD Doları ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. Yakalanan 8 kişi tutuklanarak Halep'teki Müslimiye Cezaevine konuldu.

Yakalanan terör örgütü mensuplarının “terör örgütü üyesi olmak, zorla para toplamak, çocuk kaçırmak, Suriye topraklarının bir bölümünü yabancı bir ülkeye ilhak etme girişiminde bulunmak ve ülkede yaşayan Kürtleri devlet aleyhine kışkırtmak suretiyle etnik çatışmaları körüklemek” suçlarından ömür boyu hapis talebiyle yargılanacakları bildirildi.

hürriyet