Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'de öldürülen İtalyan sanatçı için üzüldüğünü, gerek ailenin gerekse İtalyan kamuoyunun konuya sağduyu ile yaklaştıklarını, bu nedenle minnettar olduklarını söyledi.


Bakan Günay, gazetecilerin, “Pippa Bacca” ismiyle tanınan İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo Kocaeli'nin Gebze ilçesinde öldürülmesinin Türkiye'de turizmi nasıl etkileyeceği ve İtalyan turistlerin yaklaşımını sormaları üzerine, “İtalyanların Türkiye'de rezervasyonlarını iptali söz konusu değil” dedi.

Bakan Günay, dünyanın her yerinde bu tür istenmeyen olaylarla karşılaşılabileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:
“Olayın başlangıcından beri ilgililerden gerekli bilgiyi alıyor ve takip ediyorum. Gerek aile, gerekse İtalyan kamuoyunun bu olayı soğukkanlılıkla karşılamalarından dolayı, kendilerine minnettarım. Keşke böyle bir olay yaşanmamış olsaydı. Çok derin üzüntü duyduk. Ailenin acısı soğuduktan sonra kendilerini uygun bir ortamda Türkiye'ye davet etmek istiyorum. Dileğimiz, bu tür olayların bir daha yaşanmaması.”

Bakan Günay, “İstanbul'da yaşayanlardan farklı vergi alınacağı yönündeki çalışmalar” konusundaki bir soru üzerine de şunları söyledi: “İstanbul, tüm dünyanın gözlerini üzerine çevirdiği bir kent. Bu kentte çok değerli tarihi ve kültürel hazinelerimiz var. İstanbul halkından vergi alınmayacak. Ancak, 1 ya da 1,5 YKr gibi akaryakıt farkı alınması söz konusu. Bu para da İstanbul'un tarihi ve kültürel hazineleri ile turistik mekanları için değerlendirilecek. Bu uygulama, 2010 yılı sonunda bitecek” dedi.
hürriyet