Rusya’da Türk firması Enka’ya ait özel uçak ile Air France’a ait Airbus yolcu uçağının havada çarpışması son anda önlendi.

Bir grup işadamını alarak İstanbul’a gitmek üzere Moskova’nın Şeremetyevo-II Havaalanı’ndan haraket eden Beechcraft 400 modeli özel uçak, kalkıştan hemen sonra kontrol kulesinden 3000 metre hava koridoruna girmesi talimatını aldı.

2 bin metre kala farkedildi

Kulenin verdiği talimatı yerine getiren pilot 3000 metreye çıktıktan sonra yükselişini sürdürerek karşı yönden gelen Air France hava yollarına ait dev Airbus-321 yolcu uçağının 3600 metredeki koridoruna girdi. Kule yetkilileri bir facianın yaşanmasına dakikalar kala radardan Türk pilotun hatasını farkederek uyarıda bulundu. İki uçağın çarpışmasına 2 bin metre kala Türk uçağı kulenin uyarısı üzerine kendisine ayrılan koridora inerek muhtemel bir facia kıl payı atlatıldı.

Airbus’ta 100 yolcu vardı

Türk uçağı ile Fransız Airbus’ının 800 metrede geçişleri sağlandı. Kulenin hatayı zamanında fark etmemesi durumunda büyük bir facianın kaçınılmaz olacağı, Fransız uçağında 100’ün üzerinde yolcunun bulunduğu belirtildi. Önceki gün yaşanan kritik olayın ardından Moskova havalimanına iniş ve kalkış yapan tüm özel uçaklara güvenlik irtifasının ikiye katlama kararı alındığı da