İç ve dış güvenlik konularında devlet zirvesine raporlar hazırlayan, iki ayda bir yapılan ve devletin zirvesini biraraya getiren Milli Güvenlik Kurulu (MGK) oturumlarını hazırlayan başkentin en önemli kurumlarından birisi olan MGK Genel Sekreterliği'nde uzun süredir yaşanan kriz devam ediyor.

Dışişleri Bakanlığı'nın son büyükelçiler kararnamesinde yer alan tüm büyükelçiler görev yerlerine giderken, Londra'ya tayini yapılan şimdiki MGK Genel Sekreteri Büyükelçi Yiğit Alpogan bu büyükelçiler arasında yer alamıyor. Bunun nedeni de, Alpogan'ın yerine gelecek ismin bir türlü bulunamaması.

Dışişleri kulislerinde, MGK Genel Sekreterliği'ne yapılacak yeni atamada hükümet ile Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet arasındaki krizin aşılamadığı seslendiriliyor. Yeni MGK Genel Sekreteri'nin Mayıs ayındaki Cumhurbaşkanı seçiminden sonra mümkün olabileceği dahi ileri sürülüyor.

Hükümet, Londra Büyükelçiliği'ne uygun gördüğü Alpogan'ın yerine şimdiki Varşova Büyükelçisi Ecvet Tezcan'ın getirilmesini arzu etmişti. Ancak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Tezcan'ın ismini Çankaya Köşkü'ne iletip görüşünü almak istediğinde, red cevabıyla karşılaştı. Sezer'in, Tezcan'ın bir aile yakının "Fethullah Gülen cemaatine yakın olduğu" gerekçesiyle karşı çıktığı iddia edildi. Dışişleri'nin istihbarat biriminde daha önce başarılı bir çalışma yürütmüş olan Tezcan'a, Sezer'in tavır koyması Dışişleri bürokrasisinde de rahatsızlık yarattı.

Sezer'in MGK Genel Sekreterliği için düşündüğü ismin Berlin Büyükelçisi Mehmet Ali İrtemçelik olduğu belirtildi ancak bu kez de hükümet bu isme sıcak bakmadı. Hükümetin İrtemçelik'i istememesinin arkasında, Berlin'de Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da hazır bulunduğu bir vatandaş toplantısında yaşanılan başörtü polemiğinin önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Son olarak MGK Genel Sekreterliği için Tel Aviv ve Bağdat'tan dönen büyükelçiler Feridun Sinirlioğlu ile Ünal Çeviköz'ün adları geçiyordu. Ancak bu isimler de Dışişleri müsteşar yardımcılıkları görevine getirildi. Öyle anlaşılıyor ki, başkentte MGK Genel Sekreterliği'ne kimin getirileceği bilmecesi bir süre daha devam edecek.