Ulu Önder Atatürk'ten alıntı yaptı


Peki hangi konuda? Rice Türk-Amerikan İş Konseyi'nde konuştu.

15.04.2008 20:38
Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Türk-Amerikan İş Konseyi'nde konuşma yaptı. Rice yaptığı konuşmada Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözünden de alıntı yaptı. Türkiye'nin barış üzerine kurulu bir ülke olduğunu söyleyen Rice: Mustafa Kemal Atatürk, bu ülkeyi kurarken 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' diyerek kurdu" dedi...

İşte Rice'ın konuşması:

"Türkiye ile ilişkilerimiz çok uzun süredir devam ediyor. Hem ekonomik hem de diplomatik ilişkilerimiz var. Türk ve ABD halkı arasında devamlı gelişen bir ilişki var. Ayrıca hükümetler arasındaki ilişkiler de gelişiyor. NATO müttefiki olarak daha da gelişme yaşanıyor. Terörle alakalı bir birliktelik de var. Bu global açıdan çok önemli. Türkiye demokratik bir müttefik. 21. yüzyıl içerisinde bu daha da önemli. Mustafa Kemal Atatürk yeni kurulan Cumhuriyeti Yurtta Sulh Cihanda Sulh olarak açıklamıştı. Türkiye abrış üzerine kuruldu. Bizim için de barış çok önemli. Türkiye Brleşik Irak için ABD ile bir görüş paylaşmaktadır.

Demokrasi konusunu ileriye götürmek gerçekten de zor bir durum. Türkiye laiklik ve cumhuriyet üzerine kurulmuştu. Bunu da modernize etmek için hala çalışıyor. Biz Türkiye'yi AB yolunda destekliyoruz. Bu çok iyi olacaktır. Ankara'nın Kıbrıs konusundaki çabaları çok önemlidir. 2007'de Türk demokrasisinde çok büyük gelişmeler oldu. En somut örneği Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Demokratik bir ülkede herşey sorulabilir.

Başbakan Erdoğan'la en son konuştuğumuzda 301'i değiştireceğini söylemişti. Demokrasi insanların kendi istedikleri gibi yaşayabilmeleriyle de alakalıdır. Bazı ülkelerde sabırsız vatanseverler vicdani özgürlükleri sınırlamaya çalışırlar. Bu anlamda Türkiye ile Ortadoğu'da birlikte çalışacağız."

HABERTURK