Faciaya ramak kala

Viyana'da Türklerin oturduğu bina yakıldı!

15.04.2008 22:21Avusturya'nın başkenti Viyana'da çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu binayı ateşe veriler.
Viyana 5. bölgesi Ziegelhofengasse'de 25/2 numaralı dairenin zemin katında oturan Sivas'ın Koyuhisar ilçesinden Özcan ailesinin oturduğu ev kimliği belirsiz kişi ve kişilerce ateşe verildi. 4 bloktan oluşan 25 numaralı binalarda toplam 36 aile oturuyor.Yakılan blokta oturan 11 ailenin 9'unda Türk aileler oturuyor. Sivaslı Doğanay ve Özcan aileleri faciadan son anda kurtuldu. İtfayenin zamanında müdahalesi, olası faciayı zamanında önledi. Münevver Özcan bu sabah olaydan önce Haşim, Pınar veYusuf adındaki 3 çocuğunu okula yolladıktan sonra saat 09:30 sıralarında kızı Pınar okulunda rahatsızlandığı için Münevver Özcan okula çağırıldı. Çocuğunu eve getirirken evinin yandığını gören Münevver Özcan şok oldu. Ambulansla hastaneye kaldırılan anne Özcan tedavi altına alındı ve akşam saatlerinde taburcu edildi.
Viyana Polisi olayla ilgili yaptığı inceleme ve araştırmalardan sonra, yangının eve girilerek çıkarıldığını tesbit ettiklerini, yakılmanın bir kundaklama değil, hırsızlık yapmak için eve girenlerce yapıldığını tesbit ettiklerini bildirdiler. Polis, evin içinde yanmayan kısımlarında tamamen herşeyin yerlere indirilmiş olamasından dolayı hırsızlık olayının ön plana çıktığını söyledi. Kesin sonucun ise önümüzdeki günlerde açıklanacağını bildirdiler.
Yakılan binada oturan Türkler, bu tür yakma olaylarının Almanya'dan sonra Avusturya'da da yaygınlaştığını işaret ettiler. Bu ülkede can ve mal güvenliğinin kalmadığına değinerek, güvenlik tedbirlerinin Avusturya'da alarm verdiğine işaret ettiler. Evi yakılan Münevver Özcan, "Çok şükür can kaybı olmadı. Biz evde iken yakılsaydı bir facia olabilirdi. Kısa süre içinde yakılmak beni şaşırttı. Hala olayın şokundayım. Evsiz kaldık. Viyana'da yeni ev için ilgili makamlara baş vurduk. Geçici üç günlük kalacağımız bir yer tahsis ettiler ama daha sonra ne yapacağımızı bilemiyorum" dedi.

İHA