Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin kapatılacağına inanmadığını söyledi. Erdoğan, dün Katar’da El Cezire Televizyonu’nun, "kapatma olasılığına hazır mısınız, böyle bir senaryoya karşı hazırlık yaptınız mı, yedek parti planlarınız var mı" sorusuna, bu tür senaryolar üzerinde durmadıklarını belirtti. Erdoğan, "Ben partimin kapatılacağına inanmıyorum ki, aklımın ucundan bile geçmiyor" dedi. Erdoğan, partisinin anayasa ve yasalara aykırı bir davranışının olmadığını da söyledi.

El Cezire’nin Arapça ve İngilizce kanalları için ayrı ayrı mülakat veren Erdoğan, parti kapatmayı zorlaştıracak şekilde anayasayı değiştirip değiştirmeyecekleri sorusuna karşılık da "Şu anda gündemimizde böyle bir şey yok. Katar’dan döndükten sonra arkadaşlarımızla bir daha toplanıp konuşacağız. Ama bu konuda hemen bir karar almayacağız. Bu, acele verilecek bir karar değildir" dedi. Erdoğan, kendisini izleyen Türk gazetecilerin, "davanın açılması partinizin kapatılacağı anlamına gelmiyor herhalde" sorusuna karşılık da, "Arkadaşlar, ben böyle bir şeye zaten inanmıyorum" dedi.

Erdoğan, "son dönemde muhalefetle karşılıklı sert mesajlar verildi, anayasa konusunda bir uzlaşma olabilir mi" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Biz kimseye herhangi bir sert mesaj vermek durumunda değiliz. Arkadaşlarımıza ’süreçle ilgili çalışmaları devam ettirin’ dedik. Döndükten sonra bu konuda bana da bir sunumda bulunacaklar. "
hürriyet