Hükümet ile asker arasında, Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı öncesinde VIP uçak krizi yaşandığı ortaya çıktı.


Ankara bir iddia ile çalkalanıyor. İddia Savunma Sanayi icra komitesinde asker ile hükümet arasında çıkan VIP uçak krizine dayanıyor. Henüz taraflar tarafından olumlu ya da olumsuz bir açıklama yapılmadı. Bir yalanlama da yapılmadığı için kulislerdeki iddialar, daha da kuvvetleniyor.
İddiaya göre VIP uçak krizi şöyle gelişti:

Başbakanlık, Hava Kuvvetleri'ne alınacak 2 uçakla birlikte devletin zirvesine 3 uçak daha alınmasını önerdi. Ancak bu öneri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'tan döndü.

Büyükanıt'ın karşı çıkması üzerine 9 Nisan'da yapılacak toplantı öncesinde hükümet-asker arasında uçak alımı konusunda gerilim yaşandı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, 4 Nisan Cuma günü Erdoğan'ı Başbakanlık'ta ziyaret etti. Ziyaret talebi Babaoğlu'ndan gelirken yaklaşık 40 dakika süren görüşmede Hava Kuvvetleri'ne alınacak 2 uçak konusunun ele alındığı öğrenildi.

Hükümet-asker arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle 9 Nisan'da yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi gündemine VIP uçak alımı getirilmedi. Ancak uçak alımı konusunda teklif alma süreci 30 Mayıs'a kadar uzatıldı
hürriyet