Şiddet Genç'tenmiş! Tunceli Milletvekili Kamer Genç'i uğradığı saldırıdan CHP'li ve MHP'li arkadaşları kurtardı. Genç, olayı İsmailağa Camini'ndeki lince benzetti. FOTOĞRAF: MUSTAFA İSTEMİ
Meclis'te AKP'lilerin fiziki saldırısına uğrayan Kamer Genç, 'Kınamazsa baş sorumlu Erdoğan olur' dedi. Erdoğan: Şiddeti bizzat o zat uyguladı
19/04/2008 (831 kişi okudu)

ZİHNİ ERDEM (Arşivi)
YURDAGÜL ŞİMŞEK (Arşivi)
ANKARA - Meclis'te, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı eleştirdiği gerekçesiyle AKP'lilerin saldırısına uğrayan Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, CHP ve MHP'liler olmasaydı öldürüleceğini söyledi. "Eğer kınamazsa, baş sorumlu Başbakan'dır" diyen Genç, Cumhuriyet Başsavcılığına ve TBMM Başkanlığı'na 'can güvenliği' olmadığı gerekçesiyle başvuracağını belirtti.
Otoparka kadar takip
Olaya tanık olanların anlatımı da Genç'i doğruluyor. Araya girdikleri için hırpalanan CHP ve MHP'li vekiller AKP'li 40-50 kişilik grubun saldırdığını, Genç'in linç edilerek öldürülebileceğini söyledi. CHP'li Mevlüt Coşkuner, "Başından sonuna kadar Kamer Bey'in yanındaydım. Olaydan sonra Kamer Bey yanında bir koruma ile tek başına eve gidiyordu. Onları otoparka kadar götürdüm. Bu sırada iki AKP'linin Kamer Genç'i takip ettiğini gördüm. Onlar, Kamer'in yanında beni görünce geri döndüler" dedi. CHP'li Yaşar Ağyüz, dizinde yara olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Kimin yaptığını söyleyemem. Kısa boylu sakallı biri vardı. Galiba oydu. Meclis kültürü yok bunlarda." MHP'li Ali Uzunırmak'sa saldırıyı şöyle anlattı: "Kavgayı uygun bulmadığım için Genç'i savundum. Bir kişiye 50-60 kişinin saldırması vicdana sığmaz. Bayram'ından (Özçelik) Zahid'ine (Aslan) kadar herkesin elini tuttum, engelledim. Yoksa; düşünmek bile istemediğim sonuçlar olabilirdi. Çünkü, bir defa önledik ama öfke bitmedi. Tekrar tekrar teşebbüs ettiler saldırmaya."

'Yayın kesildi'
Tunceli milletvekili Kamer Genç dün düzenlediği basın toplantısında saldırıyı şöyle değerlendirdi:
İsmailağa Camii'ni anımsattı: Yerime oturduktan sonra AKP'liler etrafımı sardı. O sırada CHP'li ve MHP'liler beni korudu. Bu sırada Meclis TV yayınını kesti. Yayının kesilmesini şuna bağlıyorum; biliyorsunuz, İsmailağa Camiinde bir tane vatandaş linç edildi. Bunların hesabı, anlamadığım kadarıyla beni dün linç etmekti.
Sorumlu Erdoğan: Eğer Tayyip Erdoğan çıkıp da bu davranışı kınamadığı takdirde, bu hareketin baş sorumlusunun kendisi olduğu konusunda kesin bir kararım olacaktır. AKP'liler onun talimatı dışında kılını kıpırdatmazlar.
Silahla gireceğim: TBMM Başkanlığı'na şikayette bulunacağım. Milletvekilinin güvenliğini sağlayacaksın arkadaş. Ya sağlayacaksın ya da ben Genel Kurul'a silahla gireceğim. İçtüzüğe göre silahla gelmek mümkün değil. Ama bile bile de kendimi AKP'lilere yem etmem.
Ceplerinde bıçak var: Çevremde o kadar insan belirince beni öldürecekleri şüphesine kapıldım. Çünkü Tayyip Erdoğan da cebinde bıçak taşıyor. Bunların da cebinde bıçak olduğu kesin.
Halikarnas meselesi: (AKP'li Aydoğan kavga çıkmadan önce size hep 'Halikarnas'ta ne oldu' diyor. Ne oldu orada? sorusu üzerine) Geçen sene DYP ilçe başkanı ile gidip Halikarnas'ta içki içtim. Bunda yüz kızartıcı bir olay, soygun yok.Radikal