Bana cinayetini söyle... Haluk Şahin
19/04/2008 (1322 kişi okudu)
Bana cinayetini söyle, sana ülkesini söyleyeyim. Kim kimi ne amaçla ve hangi aletle öldürmüş söyle, sana o toplumun nerelerden geçmekte olduğunu söyleyeyim. Hangi bataklıklardan, hangi hastalıklardan, hangi manyaklıklardan...
Los Angeles medyası son günlerde 'Kara Dullar' davasının haberleriyle dolu. 'Dullar'ın her ikisi de suçlu bulundular, herhalde ömür boyu hapse mahkûm edilecekler.
Cinayetin öyküsü, Amerikan toplumunun son yıllarda iyice ön plana çıkan iki kesimini karşı karşıya getiriyor: Yaşlılar ve evsizler. Yaşlı kadınlar ve evsiz adamlar.
Cinayet aleti gayet Amerikan: Otomobil. Cinayetin nedeni, para. Çok para!
Öykü iki yıl önce ortaya çıkıyor: Polis, otomobille ezilmiş
iki erkek cesedinin arka planını araştırınca karşılarına şimdi
77 ve 75 yaşında olan iki kadın çıkıyor. Hollywood'a layık soruşturma, aslında hali vakti yerinde olan bu kadınların müthiş cinayetlerini açığa çıkarıyor:
Los Angeles sokaklarında dolaşan iki zavallı evsiz adamı almışlar, büyük paralara sigorta ettirmişler, iki yıl süreyle bakmışlar ve zamanı gelince sokakta otomobille ezmişler ya da ezdirmişler. Gidip sigorta paralarını almışlar, ama afiyetle yiyememişler. Çünkü, çok katilli cinayetlerde sık sık olduğu gibi, birbirlerine düşmüşler.
Agatha Christie bir zamanların İngilteresi için böyle bir roman yazabilirdi, ama malum, otomobil yerine arseniği tercih ederdi! Kurbanlar da evsiz adamlar değil, karısına ihanet etmiş asilzadeler olurdu.
50 yıldır Amerika'ya gidip gelen biri olarak şunu söyleyebilirim: Bir zamanlar adı bile olmayan evsizler sorunu son yıllarda inanılmayacak boyutlara ulaşmış. Onları her yerde görebiliyorsunuz: Banklarda oturup dileniyorlar, çöp kutularını karıştırıp yiyecek bir şey arıyorlar, bavullarını çekerek ya da bebek arabalarını iterek dolaşıyorlar, parklara uzanıp uyuyorlar...
Kendi kendisine konuşanları var, şarkı söyleyenleri var, ama çoğunun yüzünde bezgin bir umutsuzluk ifadesi...
Hemen yanıbaşlarından müthiş bir refah ve zenginlik akıp gidiyor.
Durumun vahametini somutlayayım. 2006 yılında Los Angeles Belediyesi'nce yapılan bir araştırmaya göre kentte tam 90 bin evsiz yaşamakta imiş. Geceleyin gidecek bir yeri olmayan, oraya buraya takılarak ömür tüketen, evsiz barksız 90 bin kişi.
Bunların üçte ikisi erkek, üçte biri kadınmış. Ortalama yaş, yalnızca 43!
Belediyeler, kiliseler, hayır kurumları bu insancıklara yardım etmek için bir şeyler yapıyorlar kuşkusuz, ama sorun çözülmüyor, sayı azalmıyor.
Belli ki, evsizliğin altında çok daha derin ve karmaşık sorunlar var.
Postmodern, neo-liberal toplumlarda insanları öğütüp sokak çöpü haline dönüştüren çarklar nelerdir?
Bence, "Kara Dulları, evsizleri avlayıp o korkunç cinayetleri işlemeye iten nedir" sorusundan çok daha önemli bir soru bu.
Ve ne yazık ki, medyada pek sorulmayan bir soru. Ama bir gün mutlaka sorulacak olan bir soru...Radikal