Çorumlu işçi Enver Külcü, epilepsi hastası yatalak çocuğunun bez parasını Sosyal Sigortalar Kurumu'ndan (SSK) almak için açtığı davayı kazandı. Enver Külcü'nün iki yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesinde Çorum İş Mahkemesi, yatalak hasta Ender Külcünün ömür boyu bez parasını SSK'nın ödemesine karar verdi. Mahkemenin kararı ile Türkiye'de yatalak hasta olan ve bez kullanan SSK'lılar, kurumdan bez parasını alma umudu doğdu.
SSK'lı işçi olan Enver Külcü, 17 yıldır epilepsi hastası oğluna bez kullanıyor. Kapıcılık yaparak geçimini sağlamaya çalışan Enver Külcü, bez parasını karşılayacak gücü olmaması üzerine, SSK'ya bez parası talebinde bulundu. Ancak SSK'dan bez parası ödemesi yapamayacakları cevabını aldı. 2005 yılında Çorum İş Mahkemesi'ne SSK'dan bir yıllık bez parasını almak için dava açtı. Mahkeme Külcü'nün davasını haklı bularak SSK'nın bir yıllık parayı ödemesini kararlaştırdı. SSK kararı temyiz etti. Dava Yargıtay'a gitti ve Yargıtay'da SSK'nın bir yıllık bez parasının ödenmesinin uygun olduğuna karar verdi. Ender Külcü'nün bir yıllık bez parasını karşılamasının ardından SSK'ya karşı ikinci defa daha Baba Enver Külcü tarafından ömür boyu bez parası almak için açtığı davada sonuçlanarak, SSK'nın epilepsi hastası yatalak Ender Külcü'nün ömür boyu bez parasın karşılanmasına karar verdi.17 yıldır yatalak çocuğuna bez alan baba Enver Külcü, SSK'lı olmasına rağmen SSK'nın bez parası karşılaması gerektiğini belirterek, SSK'ya karşı açtığı davayı kazanmasının mahkemenin milletin hakkını geri iade etmesi olarak değerlendirdi. Kapıcılık olarak görev yaptığını ve SSK'lı olmasına rağmen bez parasının kurumca karşılanmadığını ifade eden Enver Külcü, "Ben SSK'lıyım, hasta yatalak çocuğum var, ancak SSK çocuğumun bez parasını karşılamıyor. Ben çocuğuma her ay 80 milyon lira bez parası ödüyorum, Kapıcılık yapıyorum ve asgari ücretle çalışıyorum. Evim kira, bir çocuğumda okula gidiyor. Ben SSK'ya sağlık giderimin ödenmesi için prim yatırmama rağmen SSK benim hasta çocuğumun bez parasını karşılamıyor, diğer taraftan Emekli Sandığı bu tür masrafları karşılıyor. Bu adaletsizlikti ve ben de SSK'ya karşı hakkımız olan bir konuda dava açtım. Mahkeme de bizi haklı bularak benim gibi Türkiye'de çocuklarına ve ailesine bez alan işçilere bir umut olarak SSK'nın bez parasını ödemesine karar verdi. Türk adaletine güveniyoruz. Biz fazla bir şey istemedik, sadece hakkımızı istedik" dedi.

"HAKSIZLIĞIN ÖNLENMESİNİ İSTEDİK"
Enver Külcü'nün SSK'ya karşı davasını üstlenen Avukat Ercan Daşdan, Emekli Sandığı'nın bez parası ödemesine rağmen SSK'nın bez parası ödememesinin eşitsizlik olduğunu ve bu nedenle Müvekkili Enver Külcü'nün SSK'ya karşı açtığı davayı kazanmasının kurumlar arasında eşitliği sağladığını söyledi. Avukat Ercan Daştan, Müvekkili Enver Külcü'nün ilk olarak 2005 yılında bir yıllık bez parası almak için Çorum İş Mahkemesi'ne dava açtığını ve Sağlık Kurulu'nun bir yıllık hasta bezi kullanması uygundur raporunun ardından mahkemenin SSK'ya bez parasını tahsisi yönünde karar verdiğini, ancak 17 yıldır epilepsi hastası olan müvekkilinin çocuğunun ömür boyu bez kullanması gerektiği için 2005 yılında SSK aleyhinde Çorum İş Mahkemesi'ne tekrar ikinci bir dava daha açtıklarını ve mahkemenin 26.01.2007 tarihinde SSK'nın Ender Külcü'nün ömür boyu hasta alt bezi tahsisine karar verdiğini bildirdi.
Avukat Ercan Daştan, Çorum İş Mahkemesi'nin verdiği karar ile Türkiye'de SSK'lı olup yatalak olan hastalara bir umut olduğunu belirterek, "Bu karar SSK tarafından temiz edilecek. Ümit ediyoruz ki, Yargıtay tarafından bu karar onanacak ve emekli sandığı ile SSK'lılar arasında eşitsizlik ortadan kalkmış olacak. SSK'lılar, hastalarının ömür boyu devam eden hastalıkları için Sağlık raporu alarak kuruma başvurmaları, kurum tarafından talepleri reddedilmesi halinde mahkemeye başvurarak açacakları
dava ile ömür boyu hasta alt bezi tahsisini sağlayabilecekler" şeklinde konuştu.

SSK'nın kararı temyiz edeceğini açıklarken, sön sözü Yargıtay verecek. Türkiye'de yatalak hastalarına bez alan SSK'lılar Yargıtay'ın vereceği kararı büyük bir umutla beklemeye başladı.
(mynet)