Sağlık çalışanlarına müjdeli haber'

Sağlık çalışanlarına lisans tamamlama hakkı tanınacak...


Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Sağlık Bakanlığının, YÖK ve Açık Öğretim Fakültesi ile görüşüp sağlık çalışanlarına lisans tamamlama hakkının verilmesini sağlayacağını bildirdi.

Kahveci, dün Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu'nu ziyaret ederek sağlık personeline lisans tamamlama hakkı verilmesine ilişkin taleplerini ilettiklerini söyledi.

Ziyarette, lisans tamamlamayla ilgili daha önceki girişimlerini aktardıklarını ifade eden Kahveci, “Bu konuda gerek sayın Bakan'ın gerekse kendisinin önceki görüşmelerimizde olumlu görüş bildirdiklerini, Kurum İdari Kurul'da da bu yönde karar alındığını hatırlattım” dedi.

Gümrükçüoğlu'na bir süre önce YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ile yaptıkları görüşme ile ilgili de bilgi verdiğini anlatan Kahveci, Özcan'ın bu görüşmede dile getirdiği, “Lisans tamamlamayla uğraşacağım. YÖK olarak sağlık alanında birinci öncelikli konumuz bu olacak. 60 bin sağlık çalışanını ilgilendiren bu konuyla ilgili olarak gerekli çalışmalar yapılacak” sözlerini aktardığını belirtti.

Gümrükçüoğlu ile görüşmesinde, Eskişehir Anadolu Üniversitesinin bu konudaki altyapı çalışmalarına değinerek, Dekan Prof. Dr. Nazmi Ulutak'ın “Gerekli hazırlıkları yaptık ve lisans tamamlamaya hazırız. Sağlık Bakanlığının talebini bekliyoruz” sözlerini gündeme getirdiğini kaydeden Kahveci, “Sayın Müsteşar'a, 'sağlık çalışanları olarak, gerekli görüşmelerin yapılarak bir an önce bu hakkın verilmesini istiyoruz. Herkes bu konuda olumlu düşünüyor. Sağlık çalışanlarını daha fazla bekletmeyin. Bu hakkı verin' talebimizi ilettik” diye konuştu.

“SORUN EN KISA ZAMANDA ÇÖZÜLECEK”

Kahveci, Gümrükçüoğlu'nun da kendilerine, “Lisans tamamlamayla ilgili Müsteşar Yardımcısı Nihat Tosun'un çalışma yürüttüğünü, bu konuda olumlu düşündüklerini ve sorunu en kısa zamanda çözeceklerini” ifade ettiğini söyledi.
Kahveci, “Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Açık Öğretim Fakültesi ile görüşüp sağlık çalışanlarına lisans tamamlama hakkının verilmesini sağlayacak. Bu bilgiyi edindiğimiz sayın Müsteşar, 'sağlık çalışanları bu hakka kavuşacak' sözünü verdi” şeklinde konuştu.
haber3