Şehitten anneye ağlatan mektup

Cudi Dağında şehit düşen Onbaşı Murat Doğru'nun, annesine yolladığı mektup yürekleri parçaladı.

Şırnak'ın Silopi İlçesi'ndeki Cudi Dağı'nda PKK'lı teröristlere karşı sürdürülen operasyonda şehit olan 20 yaşındaki Onbaşı Murat Doğru'nun, 15 gün önce Konya'nın Ilgın İlçesi'nde oturan annesi Ayşe Doğru'ya gönderdiği mektubunda, “Ben şehit olursam al bayraklı tabutumun üstüne sarılıp sakın ağlama” diye yazdı.

Şehit olmadan 1 gün öncede babası Ali Doğru ile telefonla görüşen Şehit onbaşının, helallik istediği belirtildi. Şehit Onbaşı Murat Doğru’'un evinde gözyaşı sel olurken, askere gitmeden önce arkadaşları ile birlikte köyde düzenlenen çetnevirden (eğlence) çekilen görüntüleri anı olarak kaldı.

Ilgın'a bağlı Ağalar Köyü'nde gözyaşlarını tutamayan ve oğlunun arkasından ağıtlar yakan anne Ayşe Doğru, oğlu Murat Doğru ile şehit haberini almadan 1 gün önce telefonla görüştüğünü söyledi. Doğru, “Durumunun iyi olduğunu söylüyordu. Ama 15 gün önce gönderdiği mektupta da ‘Ben şehit olursam al bayraklı tabutumun üstüne sarılıp sakın ağlama’ demişti. Damatlık elbisesini giyemedi oğlum. Vatan sağolsun” dedi. Şehit Onbaşı Murat Doğru'nun akrabaları da “Şehit olacağı içine doğmuş ve annesine gönderdiği mektup’ta ağlamaması için mesaj vermiş” yorumunu yaptı.

BABASINDAN HELALLİK İSTEDİ

Şehit olmadan bir gün önce telefonla babası Ali Doğru ile de görüşen Şehit Onbaşı Murat Doğru, babasından helallik istedi. Tek erkek evlatlarının ölüm haberini alan baba Ali Doğru, oğlunun şehit olmadan 1 gün önce kendisini telefonla aradığını söyledi. Gözüyaşlı baba, “Beni cep telefonumdan aradı. Yaklaşık 5 dakika falan görüştük. ‘Baba, dağa operasyona gidiyoruz. Hakkını helal et, anneme de söyle hakkını helal etsin’ dedi. Helalleştikten sonra telefonu kapattı. 1 gün sonra da oğlumun şehit haberi geldi. Vatan sağolsun” dedi.

GERİYE GÖRÜNTÜLERİ KALDI

Diğer taraftan 8 aylık asker olan şehit Onbaşı Murat Doğru'dan geriye askerden ailesine gönderdiği fotoğrafları ve askere gitmeden önce köyünde düzenledikleri ve ‘çetnevir' olarak adlandırılan eğlencede çekilen görüntüleri kaldı. Görüntülerde şehit olan Murat Doğru vatani görevini yapmaya hazırlanan arkadaşları ile birlikte düzenledikleri gecede müzik eşliğinde oynayarak eğleniyor. Zaman zaman kameranın önüne geçerek oynayan Murat Doğru düğünlerde damatların omuzlarına taktığı kırmızı pullu eşarp ile poz veriyor.

Köyde berber kalfalığı yapan bekar olan Murat Doğru’nun esmer olması nedeniyle yakınlarının ‘Kara Murat’ dediği bildirildi.
haber3