Abbas Sayar Kimdir? Abbas Sayar Hayatı, Abbas Sayar Biyografisi

21 Mart 1923'te Yozgat'ta dogdu. Liseyi (1941) Yozgat'ta bitirdi. Maddi imkansizliklar nedeniyle üniversiteye gidemedi. Kisa süreli memurluktan sonra yedeksubay oldu. 1945'te Istanbul'da evlendi. Dört sömestr Türkoloji ögrenimi yapti.

1947'de Istanbul'da, onbes günde bir çikardigi gazeteyi, matbaa kurarak Yozgat'ta yayinlamaya devam etti.Politikaya girdi, bir süre sonra politikanin çikar kavgalarina ayak uyduramayan Sayar 1957'de politikadan el etek çekti.Siir yazmayi sürdürürken, roman yazmaya basladi.1970'te Yilki Ati romaniyla ismini edebiyat dünyasina duyurdu.

1923 yilinda Yozgat’ta dünyaya gelen, hayatinin bir bölümünü orada geçirip 1999 yilinda vefat ettikten sonra yine o topraklara dönen Abbas Sayar’in romanlari ve hikayeleri de Orta Anadolu insaninin hayatini anlatir. Abbas Sayar’in hayati, romanlarindaki hayatlara benzer, ya da o, romanlarini kendi hayatindan aldigi ilhamla yazmistir. Kitaplarindaki kahramanlarin hiç uzagina düsmeyen, onlar gibi yasayip onlari yazan Sayar’in karsisina çikan ilk engel, Anadolu’nun bagrindan kopup Istanbul’a gelenleri sehir kapisinda bekleyen seydir: parasizlik... Sayar, maddi olanaksizliklar yüzünden geç girdigi üniversiteyi yine yine bu nedenden dolayi bitiremez. Üstelik, düslerindeki okuldur birakip gitmek zorunda kaldigi, Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü... Üniversite ögrenimi, hayatinda yarim kalan tek seydir, ardinda biraktigi ve derlenmeyi bekleyen siirleri sayilmazsa... Gazete bayiligiyle ise baslayip Bozlak adiyla bir kültür ve sanat gazetesi çikaran, edebiyat fakültesinde okuyamamis olsa da siirler yazarak edebiyat dünyasina giren Sayar, adini 1970 yilinda TRT Sanat Ödülleri Yarismasi’nda derece alan ilk romani Yilki Ati’yla duyurdu.Yilki Ati,TRT Roman Basari Ödülünü (1971) kazandi. O yillarda bir “edebiyat olayi” olarak nitelendirilen bu romanin ardindan gelen Çelo (1972) romani 1973 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü, Can Senligi (1974) romani ise 1975 Madarali Roman Ödülü’nü getirdi Sayar’a. Yozgat’ta bir dönem de çiftçilik yapan yazar, ömrünün son yillarini Ayvalik’ta resim yaparak, roman ve siir yazarak geçirdi. Abbas Sayar’in kitaplari daha önce E ve Can Yayinlari’ndan çikmisti.

\"Güçlü, hirsli bir at kisnemesi ovanin dört bir yönüne dagildi. Daginik düzen otlayan sekiz on at baslarini kaldirdilar ve kulaklarini diktiler.
Içlerinde güçlü, kuvvetlileri vardi. Kimi kahra ugramis zavalli, kimi yilkinin alisigi\"

\"hesaptan düsülmüs, defterden silinmis\" roman kahramani Doru Kisrak’in yilkiya birakilma öyküsü ve Orta Anadolu’nun agir kis dogasinda yasama mücadelesi, halk dilinin zengin sözcük ve deyimleriyle islenerek, siirsel bir anlatimla ölümsüzlestirilmis, essiz bir yapit olan \"Yilki Ati\"; Abbas Sayar’in, Sekili’de çiftçilik yaptigi yillarin gözleminden yola çikilarak yazilmis ilk romanidir.

1971 yilinda TRT Roman Basari ödülünü alan Yilki Ati'nin halen genis bir okur kitlesi bulunmaktadir.

\"Hamamci Mustafa Aga yasli biriyle matbaama geldi:\" Abbas Bey, dedi, tam senin istedigin gibi kendinden uçkurluklu. Kimi kimsesi yok, tümünden yilkilik. Oglan oynamis oyuna gitmis, çoban oynamis koyuna gitmis\"

1975 Madarali Roman ödülünü kazanan ve TRT tarafindan filme çekilen Can Senligi, Nail Abbas Sayar’in üçüncü romanidir.

Abbas Sayar siir gibi roman yazan bir yazar. Sairligi bu yüzden önemlidir.

Üsüyorum
Hasret agir basti üstüme
Oynuyor yerinden köse taslarim
Öyle bir gariplik sardi ki yüregimi
Dokunsalar bosanacak gözyaslarim

Abbas Sayar her ne kadar ardina kadar açik oldugunu söylese de aslinda Türk edebiyatinin kapali bir kapisi olarak kalmistir. Yilki Ati ile TRT Roman Ödülü (1970), ikinci romani Çelo ile 1973 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü, üçüncü romani Can Senligi ile de 1975 Madarali Roman Ödülü’nü kazanmis olmasina ragmen edebiyatimizda hemen her yazarin basina geldigi gibi vefasizliga ugramis, ömrünün son yillarinda iyiden iyiye unutulmustur.

Ötüken Nesriyat’in yeniden yayimladigi ödüllü romanlar Yilki Ati, Çelo, Can Senligi, Yorganimi Siki Sar (öykü), Anilarda Yumak Yumak ve son kitaplarindan biri olan Noktalar’in kapaginda yazarin kendi yaptigi resimler kullanilmis.

Yazarin sekizi roman, altisi siir kitabi olmak üzere on dört yapiti var. Diger Yapitlari: Dik Bayir, Yorganimi Siki Sar(öykü), Tarlabasi Salkim Saçak, Anilarda Yumak Yumak, El eli yur, el de yüzü, Bosluga Takilan Ses(siir), Noktalar(aforizmalar)... Kirk dört yillik gazetesinde yüzlerce, binlerce basyazi yazdi. 1989'da ikinci kez evlendi, Ayvalik'a yerlesti. Resim, siir, roman yasamini Ayvalik'ta sürdürdü. Ankara, Antalya, Izmir ve Ayvalik'a resim sergileri açti. Ardinda, derlenmeyi bekleyen pek çok siir ve yazi birakarak 12 Agustos 1999 tarihinde aramizdan ayrildi. Mezari Yozgat'ta bulunmaktadir.alintidir.