+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 13 Sayfa bulundu

Özel Eğitim Nedir? - Engellilerin Eğitimi

 GENEL KÜLTÜR VE SANAT Katagorisinde ve  Eğitim Öğretim Bölümü Forumunda Bulunan  Özel Eğitim Nedir? - Engellilerin Eğitimi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Kimsesiz^^ zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  Düşler Sokağı
  Mesajlar
  21.935
  Blog Yazıları
  137
  Tecrübe Puanı
  107375881

  Tanımlı Özel Eğitim Nedir? - Engellilerin Eğitimi





  TEMEL KAVRAMLAR

  Sapma : Bireyin fizyolojik, psikolojik, zihinsel gelişiminde oluşan geçici veya kalıcı kayıplar. Örneğin gözde oluşan fonksiyonel bir bozukluk.

  Yetersizlik : Sapma sonucunda kişinin bir işi yapamaması veya fonksiyonu yerine getirememesi. Örneğin fonksiyonelin bir bozukluğa bağlı olarak iyi görememe.

  Engel : Yetersizlik sonucunda kişinin yaşından beklenen davranışları gösterememesi, toplum içinde yaşına uygun rolleri oynayamaması bir engellilik durumunu gösterir.(Özsoy, Özyürek,Eripek)

  Görme bozukluğu olan bir kişi gözlük kullanarak yaşantısını sürdürebiliyor ve hiçbir ilave eğitsel, sosyal, psikolojik desteğe ihtiyaç duymuyor ise bu kişinin engelli olduğu söylenemez. Diğer taraftan özel bazı araç gerece, eğitimde bazı özel yöntemlere metoda ve öğretmenin özel eğitim uzmanının psikologun vs. özel yardımına ihtiyaç duyuyorsa bu kişinin özel eğitim ihtiyacının olduğu söylenebilir.

  ÖZEL EĞİTİM NEDİR?

  Bedensel, duygusal, iletişimsel, zihinsel ve sosyal gelişimlerindeki özellikleri nedeniyle normal eğitimden yararlanamayan bireylere özel yetişmiş elemanlar tarafından bir ekip çalışması anlayışıyla ve özel müfredat, farklı metot ve / veya özel eğitim materyalleri kullanılarak verilen eğitimdir.

  ÖZEL EĞİTİMİN TEMEL İLKELERİ

  Her çocuğun eğitim hakkı vardır.
  Özel eğitimde erken tanı şarttır.
  Eğitime mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Çocuk tanısı konar kanmaz eğitime alınmalıdır. Erken yaşlarda eğitime ailede katılmalıdır.
  Eğitsel karar alınırken çocuk için en uygun yerleştirme yapılmalıdır. Bunun için aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır;

  a) Çocukla ilgili olanlar : Çocuğun özrünün türü, derecesi, zekası, yetenekleri, özrün tanılandığı yaşı ve şimdiki yaşı, gelişimsel özellikleri, kişilik özellikleri, hedef ve istekleri.

  b) Okul ve aile ile ilgili olanlar : Okulun sunduğu eğitsel seçenekler, okuldaki uzmanların nitelik ve nicelik yönünden yeterlilikleri, okulun fiziksel / eğitsel yapısı ve donanımı, okulun yeri, okulun aileye maliyetinin ailenin bütçesine uygunluğu, ailenin hedef ve istekleri.


  Özel eğitimde kaynaştırma temel ilke olmalıdır. Mümkün olduğunca engelli bireyler diğer bireylerle bir araya getirilmeye çalışılmalıdır. Kaynaştırmanın olabileceği durumları ve seçenekleri iyi ve doğru kullanmaktır.
  Her çocuk için engeli ne olursa olsun en uygun çevre yaratılmaya çalışılmalıdır. Yaşanan çevrenin bireyin her türlü ihtiyacına cevap verecek şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.
  Özel eğitimde ekip çalışması anlayışı şarttır. Çocuğun gereksinimlerine göre farklı alanlardaki uzmanlar bir araya gelmelidirler. Bu çalışmalarda ailenin işbirliğine önem verilmelidir. Ailenin desteği ve katılımı olmadan alınacak kararların sağlıklı uygulanması beklenemez.
  Özel eğitimde bireysel yaklaşım esastır. Her çocuğun eğitsel performansı, öğrenme özellikleri ve hızı, gereksinimleri farklılık gösterir.
  Özel eğitimde değerlendirme gözlenebilir ve ölçülebilir olmalıdır. Sunulan hizmetler belli sürekli değerlendirilmeli ve değerlendirme sonucuna göre yeni düzenlemeler planlanmalıdır.
  Özel eğitim gerektiren bireylerde tüm gelişim alanlarına odaklanmalıdır.
  Özel eğitimde süreklilik önemlidir.
  Eğitim işlevsel olmalıdır.

  Alıntıdır

 2. #2
  ^^Kimsesiz^^ zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  Düşler Sokağı
  Mesajlar
  21.935
  Blog Yazıları
  137
  Tecrübe Puanı
  107375881

  Tanımlı Ce: Özel Eğitim Nedir? - Engellilerin Eğitimi

  Beceri Öğretimi

  Özbakım Becerilerinin Öğretimi

  Normal çocuklar, öz bakım ve günlük yaşam becerilerini zihinsel gelişim düzeylerine ve bedensel olgunluklarına paralel olarak kazanırlar. Çocuğun becerileri kazanması iki biçimde olur birincisi çocuğun yetişkinleri gözlemleyerek onları model almasıyla olur; ikincisi de yetişkinlerin çocuğa destek vermesi sonucu gerçekleşir. Yetişkinin desteği olmasa bile çocuk geç de olsa becerileri kazanır. Özel gereksinimli çocuklar sistematik öğretim uygulamaları olmadan öz kabım ve günlük yaşam becerilerini ya çok geç öğrenmekte veya hiç öğrenememektedirler.


  Öz bakım becerileri ile günlük yaşam becerileri birbirileriyle ilişkilidirler ve bu beceri gruplarını birbirinden ayıran kesin çizgiler bulunmamaktadır. Kimi, giyinme becerilerini öz bakım becerisi olarak ele alırken kimi de günlük yaşam becerisi olarak kabul etmektedir. Öz bakım ve günlük yaşam becerileri şöyle sıralanabilir:


  1. Elini yüzünü yıkama
  2. Bardaktan su içme.
  3. Tuvalet becerisini kazanma.
  4. Çatal kullanarak yemek yeme.
  5. Kaşık kullanarak yemek yeme.
  6. Bıçak kullanma
  7. Terlik giyip çıkarma
  8. Bereyi giyip çıkarma
  9. Çorap giyip çıkarma
  10. Pantolon giyip çıkarma
  11. Ayakkabı giyip çıkarma
  12. Diş fırçalama
  13. Düğme ilikleyip çözme.
  14. Ceket, palto, mont vb. giyip çıkarma
  15. Saç tarama
  16. Fermuar açıp kapama
  17. Kazak giyip çıkarma
  18. Tırnak kesme
  19. Banyo yapma
  20. Toz alma ve silme
  21. Peçeteyle ağzını silme
  22. İlaç kullanma

  Temel berilerden sonra ileri derecede öz bakım becerileri kazanılır. Temel becerilerin kazanılması, üst düzey becerilerin kazanılmasını kolaylaştırmaktadır. Öz bakım ve günlük yaşam becerilerine sahip olan çocuklar, aileleri tarafından daha az istismar ve ihmal edilmekte ve aile bireyleri tarafından daha çok sevilmektedirler. Aynı zamanda sosyal kabul düzeyleri yükselmekte ve sosyal ortamlara daha çok girmektedirler.

  Öz bakım becerilerini kazanamamış bir çocuk ailesi için büyük bir yüktür. Çocuğun aileye bağımlılık düzeyi, öz bakım becerilerini kazanma düzeyi ile aynı doğrultudadır. Öz bakım ve günlük yaşam becerilerini kazanan bireyin başkalarına olan bağımlılığı azalır ve ayakları üzerinde durmayı ve yaşamını bağımsız sürdürmeyi öğrenir.


  Yeme-İçme Berilerinin Öğretimi


  Yeme-içme becerileri ile ilgili öğretim yapılmadan önce çocuğun bir takım ön koşul davranışları kazanıp kazanmadığına bakılır. Çocuk bu önkoşul davranışlara sahipse öğretime başlanır, eğer sahip değilse öncelikle bu davranışlar kazandırılır. Yeme-içme becerileri öğretimi için ön koşul davranışlar şunlardır:


  Dengeli bir biçimde oturabilme,
  Başının dik tutabilme,
  El- göz koordinasyonuna sahip olabilme,
  Emme, çiğneme, ısırma, ağız kapama vb ağız hareketlerini yerine getirebilme,
  Aç, kapa, al, tut vb. yönergelere uyabilme,
  Kaşık, bardak vb nesneleri tutabilme ve bırakabilme,

  Yeme-içme becerileri öğretilirken en basit becerinin öğretiminden başlanır. Mümkün olduğunca doğal ortamlar tercih edilmeli ve bireysel çalışma yapılmalıdır. Okulda yemekhanede evde ise yemek masasında bu becerilerin öğretilmesi gerekmektedir. Kullanılan araç gereçler çocuğun gereksinimine uygun olmalı ve gerçek yaşamda kullanılan araç-gereçler olmalıdır. Öğreti zamanı çocuğun yemek yeme öğünlerine denk getirilmelidir.

  Uzun Dönemli Amaçlar

  Bu programı başarıyla tamamlayan her öğrenci;
  1. Bağımsız olarak yemek yeme becerisi kazanır.
  2. Beslenme ile ilgili araç gereçleri kullanma alışkanlığı kazanır.
  3. Beslenmede belli bir düzene ve kurallara uyar.
  4. Toplum yaşamına ve düzenine uyum sağlar.
  5. Edindiği becerileri günlük yaşamda uygular.

  Kısa Dönemli Amaçlar
  1. Eliyle yiyecek yer.
  2. Bardaktan sıvı içer.
  3. Musluktan sürahiye su doldurur.
  4. Sürahiden bardağa sıvı doldurur.
  5. Pipetle sıvı içer.
  6. Kumaş peçeteyi serer.
  7. Üzerinde yemek yediği peçeteyi silkeler.
  8. Kumaş peçeteyi katlar.
  9. Kaşık kullanarak yemek yer.
  10. Çatal kullanarak yemek yer.
  11. Çatal ve bıçağı birlikte kullanarak yemek yer.
  12. Getirdiği yiyeceği yemede kurallara uyar.
  13. Sofrada yemek yeme kurallarına uyar.

  Kısa Dönemli Amaç: Bardaktan su içebilme.

  Bardaktan su içebilme.
  Davranışlar: 1. Kullandığı eline bardağı alır.
  1. Kullandığı eline bardağı alır.
  2. Diğer eliyle musluğu açar
  3. Bardağa yeteri kadar su doldurur.
  4. Musluğu kapatır.
  5. Bardağı ağzına götürür.
  6. Bardağın alt ucunu alt dudağına koyar.
  7. Bardağı yukarı doğru kaldırarak ağzına su alıp yutar.
  8. Bardaktaki suyu içer.
  9. Bardağı yerine koyar.

  Kısa Dönemli Amaç: Çatal kullanarak yemek yiyebilme.
  Davranışlar:
  1. Çatalın sapından uç kısmı yukarı gelecek şekilde tutar.
  2. Çatalın uç kısmını yiyeceğe saplar.
  3. Yiyeceği çatala alır.
  4. Çatalın ucundaki yiyeceği ağzına götürür.
  5. Yiyeceği ağzına alır.
  6. Çatalı ağzından çeker.
  7. Yiyecek bitinceye kadar aynı işlemleri tekrarlar.
  8. Çatalı yerine koyar.

  Kısa Dönemli Amaç: Kumaş peçeteyi serer.
  Davranışlar: 1. Peçeteyi alır.
  2. Peçeteyi masanın üzerine koyar.
  3. Peçetenin üst katını açar.
  4. Peçetenin diğer katını açar.
  5. Peçeteyi eliyle düzeltir.
  1. Peçeteyi alır.

  KAYNAK: Çetin ÖZBEY, Otizm ve Otistik Çocukların Eğitimi, İnkılap Kitapevi, İstanbul, 2005

 3. #3
  ^^Kimsesiz^^ zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  Düşler Sokağı
  Mesajlar
  21.935
  Blog Yazıları
  137
  Tecrübe Puanı
  107375881

  Tanımlı Ce: Özel Eğitim Nedir? - Engellilerin Eğitimi

  Düğme İlikleme Becerisinin İleri Zincirleme Yöntemine Göre Beceri Analizi
  1-Öğrenci hırkanın düğmesini başat olmayan elinin baş parmağıi le düğmenin alt tarından,işaret ve orta parmağı ile düğmenin üst tarafından tutar.

  2-Öğrenci başat elinin baş parmağıyla hırkanın dış tarafından ilik boşluğuna gelecek şekilde; işaret ve orta parmağı hırkanın iç tarafından ilik deliğini kapatmayacak şekilde ilik boşluğunun kenarından tutar.

  3-Her iki elini birbirine yaklaştırır.

  4-Öğrenci başat olmayan eliyle tuttuğu düğmeyi,başat olmayan elinin ilik içinde olan baş parmağına değdirir.

  5-Öğrenci başat olan elinin ilik içinde olan baş parmağıyla düğmeyi alttan tutar.

  6-Öğrenci başat olan elinin işaret ve orta parmağını hırkanın iç tarafından kaldırır

  7-Öğrenci başat olan elinin işaret ve orta parmağını hırkanın dış tarafına iliğin hemen üstüne koyar.

  8-Öğrenci başat olan elinin işaret ve orta parmağıyla iliği düğmeye doğru iter.

  9-Öğrenci başat olmayan elinin işaret parmağını kaldırır.

  10-Öğrenci başat olmayan elinin işaret parmağını iliğin üst kısmına koyar.

  11-Öğrenci başat olmayan elinin düğmenin altında olan baş parmağıyla düğmeyi iliğe doğru iter.

  12-Öğrenci başat olmayan elinin iliğin üst kısmında bulunan işaret parmağıyla iliği düğmeye doğru iter.

  13-Öğrenci ilikten ucu çıkan düğmeyi başat elinin baş parmağı alta işaret ve orta parmağı üste gelecek şekilde sıkıca tutar.

  14-Öğrenci başat olmayan elini düğmeden çeker.

  15-Öğrenci başat olmayan elinin baş parmağı iliğin ön kısmının kenarına işaret parmağıda alt kısmının kenarına gelecek şekilde tutar.

  16-Öğrenci başat olmayan elinin işaret parmağıyla düğmeyi alt taraftan iliğe doğru iter

  17-Öğrenci başat olmayan eliyle tuttuğu kenarı ve başat liyle tuttuğu düğmeyi ters yönlerde çeker.

  18-Düğmeyi ilik deliğine yerleştirir.

  19-İlik deliğine yerleştirdiği düğmeyi ileri doğru iter.

  20-Tüm düğmeler iliklenene kadar ilk basamaktan itibaren tekrar eder.

  Alıntıdır

 4. #4
  ^^Kimsesiz^^ zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  Düşler Sokağı
  Mesajlar
  21.935
  Blog Yazıları
  137
  Tecrübe Puanı
  107375881

  Tanımlı Ce: Özel Eğitim Nedir? - Engellilerin Eğitimi

  Pipetle sıvı içme becerisinin analizi

  Ana yönerge: Pipetle sıvıyı içer
  1.sıvının bulunduğu bardağı tutar
  a.Kulelini bardağa uzatır
  b.Kulelinin avuç içinde kalacak şekilde bardağı ortasından tutar
  c.Bardağı kendine doğru çeker

  2.Pipeti tutar
  a.Kulelini pipete doğru uzatır
  b.Kulelinin baş ve işaret parmakları arasında kalacak şekilde pipeti ortasından tutar
  c.Pipeti biraz kaldırır
  d.Pipeti bardağın içine koyar

  3.Pipeti dudaklarının arasına yerleştirir
  a.Kuleliyle bardağın ortasından tutar
  b.Bardağı omzuna kadar kaldırır
  c.Pipeti dudaklarının arasına koyar

  4.Pipetle sıvıyı içer
  a.Pipeti içine doğru çeker
  b.Ağzına sıvıyı alır
  c.Sıvıyı yutar
  d.C den itibaren sıvı bitene kadar tekrarlanır



  ÖN KOŞUL BECERİLER

  1. Görsel /işitsel algısının olması.
  2. Kul elini biliyor olması
  3. Baş ve işaret parmağını biliyor olması
  4. Pipeti biliyor olması
  6. Bardağı biliyor olması
  7. Tutma becerisinin olması
  8. El-göz koordinasyonunun olması
  9. Küçük kas becerileri gelişmiştir.

  Alıntıdır

 5. #5
  ^^Kimsesiz^^ zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  Düşler Sokağı
  Mesajlar
  21.935
  Blog Yazıları
  137
  Tecrübe Puanı
  107375881

  Tanımlı Ce: Özel Eğitim Nedir? - Engellilerin Eğitimi

  HAZIR ÇORBA PİŞİRME BECERİSİ
  1. Tencereye su doldurur.
  · Kul elinin baş ve diğer parmakları arasında kalacak şekilde musluğun başını tutar.
  · Musluğu açma yönünde çevirir.
  · Bardağı kul eline alır.
  · Bardağı biraz kaldırır.
  · Bardağı musluğun altına getirerek su doldurur.
  · Suyu tencereye döker.
  · Bu işlemi dört kez tekrarlar.
  · Bardağı bırakır.
  · Kul elinin baş ve diğer parmakları arasında kalacak şekilde musluğun başını tutar.
  · Musluğu kapama yönünde çevirir.
  2. Çorba paketini tencereye boşaltır.
  · Kul(-) elinin baş, işaret ve orta parmağıyla çorba paketini işaretli yerin altından tutar.
  · Kul elinin baş, işaret ve orta parmağıyla işaretli yerin üstünden tutar.
  · ( Kul ve kul) Her iki elini birbirine zıt yönde çeker.
  · Kopan parçayı elinden bırakır.
  · Paketi tencerenin üstüne götürür.
  · Paketi ters çevirerek içindeki çorbayı tencereye boşaltır.
  · Paketi biraz sallar.
  · Paketi bırakır.
  3. Ocağı yakar.
  · Kul elinin baş ve işaret parmakları arasında kalacak şekilde gaz açma yerini tutar.
  · Gaz açma yerini bastırır.
  · Pencereye doğru çevirir.
  · Kul elini gaz açma yerinden çeker.
  · Kul elinin işaret parmağı ile çakmağa basar.
  · Kul elinin işaret parmağını çakmaktan çeker.
  4. Çorbayı kaynatır.
  · Tencereyi kulplarından tutar.
  · Tencereyi ocağa koyar.
  · Kul eliyle kaşığı tutar.
  · Kaşığı tencerenin içine sokar.
  · Kaşıkla tencerenin içinde daireler çizerek çorbayı kaynayıncaya kadar karıştırır.
  · Kaşığı tezgaha bırakır.
  5. Ocağı kapatır.
  · Kul eliyle gaz açma yerini tutar.
  · Gaz açma yerini kapıya doğru çevirir.
  · Elini gaz açma yerinden çeker.

  Alıntıdır

+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Özel Çocuklara Özel Eğitim...
  By NoBoDyS in forum Çocuk Sağlığı ve Eğitimi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-10-2011, 01:57
 2. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 09-03-2009, 04:35
 3. Özel Eğitim Nedir?
  By ĸαяαмέŁ in forum Çocuk Sağlığı ve Eğitimi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-13-2008, 11:36
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-19-2007, 14:03
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-15-2007, 13:05

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375