Microsoft'un karı düştü
25 Nisan 2008 Cuma 12:07
Dünya devi Microsoft'un, kendi mali yılına göre üçüncü çeyrekteki karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 düştü.


Microsoft'tan yapılan açıklamada, şirketin, 31 Mart'ta sona eren üçüncü çeyrekte karının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 düşerek 4,39 milyar dolar (hisse başına 47 sent) olduğu bildirildi. Şirket geçen yıl aynı dönemde 4,93 milyar dolar (hisse başına 50 sent) kar etmişti.

Geçen yıl üçüncü çeyrekte satışları 14,4 milyar dolar olan şirketin bu dönemde satışları 14,45 milyar dolar oldu. Microsoft'un hisse başına 45 sentle satışlarının 14,49 milyar dolar olması bekleniyordu.

Microsoft'un Finans Direktörü Chris Liddell, Microsoft'un karına ilişkin yaptığı değerlendirmede, ''Zor ekonomik koşullara rağmen, çok iyi bir performans'' dedi.

MİCROSOFT'UN YAHOO'YA ÖNERİSİ

Bu arada Liddell, Yahoo'nun Microsoft'un önerisiyle ilgili olarak daha iyi bir anlaşma gibi ''gerçekçi olmayan beklentilerini'' sürdürmesi halinde önerilerini geri çekmeye ya da farklı arayışlara girmeye hazır olduklarını söyledi.

Anlaşmak için hızlı davranmanın bir anlam ifade ettiğini belirten Liddell, bu hafta sonuna kadar Yahoo ile anlaşmaya varamamaları halinde, Microsoft'un önerisini yeniden gözden geçireceğini ve gelecek hafta yeni planlar açıklayacağını söyledi.

Liddell, Microsoft'un üç hafta önce Yahoo direktörler heyetine yönelik, yarına kadar bir anlaşmaya varılamaması halinde 44 milyar dolarlık teklifini geri çekeceği ve Yahoo hissedarlarına teklif götüreceği yönündeki tehdidini yineledi.

''Yahoo'ya gönderdiğimiz son mektupta altını çizdiğimiz gibi, Yahoo ile bu hafta sonuna kadar anlaşma konusunda ilerleme kaydedemememiz halinde, alternatiflerimizi yeniden düşüneceğiz'' diyen Liddell, bu alternatiflerin Yahoo hissedarlarına teklif götürmeyi ya da Yahoo'ya yaptıkları teklifi geri çekmeyi ve diğer fırsatlara odaklanmayı kapsadığını ifade etti.

Liddell, ''Yahoo ile birlikte olsun ya da olmasın, Microsoft online reklam piyasasına odaklanmış durumda'' dedi.

Microsof, Yahoo'yu satın almak için bu şirkete 44 milyar dolarlık teklifte bulunmuş, ilke olarak teklife karşı olmadığını belirten Yahoo ise Microsoft'un önerisini çok düşük bulduğunu bildirmişti.

Haber Kaynağı: