KESK ek zam çıtasını yükseltti
14 Mayıs 2008 Çarşamba 14:24
Enflasyonda hedef tutmadı. Memur sendikası KESK ek zam oranında çıtayı yüksek tuttu.


KESK, kamu çalışanlarının Mayıs ayı maaşlarının, yılbaşından itibaren oluşan kayıplar dikkate alınarak ödenmesi gerektiğini belirterek, maaşlara en az yüzde 6 ek zam yapılmasını talep etti.

KESK-AR tarafından yapılan araştırmada, kamu çalışanlarının maaşlarının, yılın ilk 4 ayında mutfaktaki enflasyon karşısında yüzde 6, enflasyon karşısında ise yüzde 2 eridiği kaydedildi. Araştırmada, kamu çalışanlarının maaşlarına yılın ilk 6 ayı için yapılan toplam yüzde 2,7’lik artışa karşın, enflasyondaki artışın yılın ilk 4 ayında yüzde 4,8 olarak gerçekleştiğine işaret edildi.

Kamu çalışanlarını en çok etkileyenin aynı dönem için mutfaktaki fiyat artışlarının yüzde 9,63 olarak gerçekleşmesi olduğu dile getirilen araştırmada, kamu emekçileri mutfaktaki enflasyon karşısında alım gücünü yüzde 6,3 oranında kaybettiği ve ciddi bir yoksullaşma ile karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Araştırmada, şu değerlendirmelerde bulunuldu: “Kamu emekçisinin alım gücü pirinç ve bulgurda yüzde 28 düzeyinde gerilerken, limonda yüzde 29, havuçta yüzde 40 alım gücü kaybı yaşadı. Mutfağa giren kuru fasulye miktarı yüzde 23 azalırken, mercimekte bu oran yüzde 26 oldu. Tavukta kayıp yüzde 23 olarak gerçekleşirken, mısır özü ve ayçiçek yağı karşısında alım gücü yüzde 21 oranında azaldı. Ekmekteki kayıp ise yüzde 11 olarak gerçekleşti.

Buna göre, dar gelirlinin ocağında en çok pişen kuru fasulye, mercimek ile sofraların vazgeçilmezi pilavın maliyeti yağ fiyatlarındaki artışta dikkate alındığında yüzde 30’lar düzeyine ulaştı.”

Kamu çalışanlarının ücretlerinin belirlenmesinde enflasyon hedeflemesinin dikkate alındığı anımsatılan araştırmada, enflasyon farklarının, 6 ay sonunda emekçilere yansıtılmasının ise kayıplara yol açtı vurgulandı.

’MEMURLAR YOKSULLUĞUN KUCAĞINA İTİLDİ’
KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul konuyla ilgili değerlendirmesinde, “enflasyon oyunları” ile kamu çalışanlarının yoksulluğun kucağına itildiğini öne sürdü.

Tombul, şunları kaydetti: “TÜİK yılın ilk 4 ayı için enflasyonu yüzde 4,8 olarak açıkladı. Bize yapılan artış yüzde 2,7, kaybımız çok net. Ancak mutfakta daha büyük bir yangın var. Merkez Bankası Başkanı enflasyon hedefini yıllık yüzde 9 olarak açıklıyor. Oysa şu an mutfaktaki enflasyon ortalamada yüzde 9,6’ya ulaştı.

Kamu emekçilerine ek zam gündeme geldiğinde bize TÜFE oranlarını önerecekler. Biz bu oranları kabul etmiyoruz. Ek zam gıdadaki fiyat artışlarının altında olmamalıdır. Bu oran en az yüzde 6’dır. Mayıs ayı ücretlerimiz, yılbaşından itibaren hükümetin öngörüsüzlüğü ile oluşan kayıplarımız da dikkate alınarak ödenmelidir. Yoksa bu fiyat artışlarına karşı kamu emekçileri haklı ve meşru tepkilerini ortaya koyacaktır.”

Haber Kaynağı: