IMF’den gelen iyimser açıklamalar, Türk Telekom’un halka arzı ve dünya piyasalarında artan iyimser havanını etkisiyle dolar yeniden 1.23 YTL’ye gerilerken borsa 43 bin puan sınırına dayandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın’ın AKP kapatılsa bile Başbakan Tayip Erdoğan’ın yeniden seçilebileceğini açıklaması olumlu havayı güçlendirdi. Dün Merkez Bankası’nın beklentiler doğrultusunda faizi yarım puan artırması ve artışın devam edeceği sinyalini vermesi dolarda satışların artmasında etkili oldu.

Bu arada, Pazartesi günü 19 Mayıs nedeniyle Türkiye’de piyasaların tatil olması nedeniyle 3 günlük faiz getirisini değerlendirmek isteyen yatırımcıların talebi de TL’deki değer kazanmasında etkili oldu.

DOLAR YÜZDE 7 GERİLEDİ

18 Nisan tarihinde 1.33 YTL’yi gören dolar, son bir ayda yüzde 7 oranında değer yitirdi. Serbest piyasada euro ise satışların etkisiyle 1.9100 YTL'ye kadar geriledi.

Tahvil-bono cephesinde ise 13 Ocak 2010 vadeli gösterge kağıdın faizi yüzde 19.36 bileşiğe geriledi. Dün günü yüzde 19.60 bileşikten tamamlamıştı.

ALTIN FİYATLARI DÜŞÜYOR

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatındaki yükselişe rağmen, iç piyasada doların düşüşü Cumhuriyet altınını 230 YTL seviyesine çekti. Analistler iyimser havanın bir süre daha piyasalar üzerinde etkili olacağını, ancak dış piyasalardan gelecek açıklama ve verilerin yönü belirleyeceğini vurguluyor.

DIŞARIDA HAVA OLUMLU

Sabah İngiltere Merkez Bankası''ndan gelen olumsuz tablo ile güne düşüşle başlayan Avrupa borsaları Almanya'da gelen beklentilerin üzerinde gerçekleşen büyüme rakamları ile artıya döndü.

AB'de ortak para kullanan 15 ülkenin dahil olduğu Euro Bölgesi ilk çeyrekte, geçen yılın 4'üncü çeyreğine göre binde 7 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. Euro/dolar paritesindeki yükselişle birlikte gayri safi yurtiçi hasılası, Euro Bölgesi'nin gerisine düşen ve durgunluğa girme ihtimali güçlenen ABD ise bu yılın ilk çeyreğinde sadece binde 1 büyüyebildi.

BİLANÇOLAR BEKLENİLENDEN DAHA İYİ

Enflasyon oranları geçen ay euro kullanan ülkelerden Hollanda'da yüzde 1,7, Almanya'da yüzde 2,6, Fransa'da yüzde 3,4, İtalya'da yüzde 3,6, Belçika'da yüzde 4,1, İspanya'da yüzde 4,2, Yunanistan'da yüzde 4,4 ve Slovenya'da yüzde 6,2 düzeyinde gerçekleşti.

ABD'de ise perakende şirketi JC Penny'nin birinci çeyrek bilançosunun beklentilerin üzerinde açıklanmasının ardından, ABD borsası vadeli işlemleri yükseldi.

ABD'de geçen hafta işsizlik maaşına başvuranların sayısı 6 bin kişi arttı. Çalışma Bakanlığı, 10 Mayıs'ta sona eren hafta itibariyle işsizlik maaşına başvuranların sayısının 6 bin kişi artarak, 371 bine çıktığını açıkladı. Bu rakam önceki hafta 365 bindi. İşsizlik maaşına başvuranların sayısının 370 bin olması bekleniyordu. New York Fed imalat endeksi Mayıs ayında -3.23 ile beklentilerin altında açıklandı.

Euro/dolar paritesindeki artışa paralel olarak Merkez Bankası kapanış kurlarına göre lira, dolar karşısında yüzde 0.34 değer kazanırken, euro karşısında yüzde 0.16 değer kaybetti.

habertürk