Petrol fiyatları yeniden fırladı
16 Mayıs 2008 Cuma 15:21
Petrol fiyatları yeniden yükselişte. ABD ham petrolü 120 dolara gerilemişti. Ama son gelişmeler yeniden fiyatları yükseltti.


Uluslararası piyasalarda ham petrol fiyatları ABD Doları'nın değerinin düşük olması, Çin'in dizel yakıt talebinin artacağı beklentileri ve Goldman Sachs'ın petrol fiyatı tahminini artırması üzerine 128 dolara yaklaştı.
ABD ham petrolünün varil fiyatı Haziran ayı teslimi 127,82 doları gördükten sonra 126,70 dolardan işlem görmeye başladı.
Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 126,16 dolara kadar çıktı.
Enerji piyasalarındaki en aktif yatırım bankası Goldman Sachs, bu yılın ikinci yarısı için ortalama petrol fiyatı tahminini 107 dolardan 141 dolara çıkardı.
Çin'in, depremin önemli kentlere enerji arzını sarsması ve yaz mevsiminde Olimpiyat Oyunları'ndan önce şirketlerin stok yapmasının gelecek ay ithal dizel talebini hızla yükseltmesi beklentisi de petrol fiyatlarını artırıyor.
Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali El-Naimi'nin gelecek 20 yılda Asya'nın petrol tüketiminin günlük 20 milyon varil artacağı ve 2030 yılına kadar küresel petrol talebinin yüzde 60 yükseleceği açıklaması da petrol fiyatlarını yükselten etkenlerin arasında gösteriliyor.


Haber Kaynağı: