Bakan Şimşek define buldu!
YAZDIR | YOLLA
22/05/2008

Hazineden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek kıdem tazminatlarını da Hazine'ye katmak istiyor. Şimşek'e göre dünyanın en yüksek kıdem tazminatı Türkiye'de uygulanıyor
ANKARA - Hazineden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, doğalgaz ve elektrik fiyatında Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin (AB) en ucuz ülkelerinden biri olduğunu ifade ederken, dünyada en yüksek kıdem tazminatı uygulanan ülkenin ise Türkiye olduğunu ileri sürdü. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ile Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, kamu borç yönetimindeki gelişmeler konusunda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine brifing verdi. Brifingde Türkiye’de kıdem tazminatının yüksekliğinin işverenlerin işçi alımını zorlaştırdığını, bunun da istihdam artışını olumsuz etkilediğini iddia eden Şimşek, 20 yıllık hizmet karşılığı Türkiye’de 20 aylık ücret tutarında kıdem tazminatı ödendiğini, bu miktarda ödemenin Türkiye’den başka sadece Portekiz’de bulunduğunu söyledi. Şimşek, Türkiye ve Portekiz’e en yakın İspanya’da 20 yıllık hizmet karşılığı 15 aylık ücret tutarında kıdem tazminatı ödendiğini, OECD ortalamasının ise yaklaşık altı aylık ücret tutarında olduğunu kaydetti.
Şimşek elektrik ve doğalgaz fiyatlarında Türkiye’nin AB’de en ucuz ülkelerden biri olduğunu belirterek, Danimarka ve İtalya’da 24 avro sent seviyesinde bulunan konutlardaki elektrik fiyatının Türkiye’de 9 sent olduğunu, en ucuz Bulgaristan’da ise 7 sent seviyesinde bulunduğunu ifade etti. (Radikal)