Şekere hücum var

YAZDIR | YOLLA
22/05/2008

Türkşeker ’in günlük satışı, nisan ayında 2-3 bin tondan 8 bin tona kadar çıktı. Günlük satış, halen 4 bin tonun üzerinde seyrediyor. Türkşeker Genel Müdürü: Endişeye gerek yok. 800 bin ton stok var
ANKARA - Bakliyat, hububat fiyatlarında görülen artıştan sonra şekerde de fiyat artışı beklentisine giren vatandaş, şeker alımlarını artırdı. Pirinç, mercimek gibi ürünlerde en fazla fiyat artışının yaşandığı Nisan ayında, Türkiye Şeker Fabrikaları’nın (TÜRKŞEKER) günlük satışı, 2-3 bin tondan 8 bin tona kadar çıktı.
Devletin pirinçteki fiyat artışına, Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO) 100 bin ton ithalat yetkisi vererek müdahale etmesinden sonra psikolojik olarak rahatlayan vatandaş, alımlarını durdurmasa da yavaşlattı. Halen, günlük şeker satışının 4 bin tonun üzerinde seyrettiği belirtiliyor.
TÜRKŞEKER Genel Müdürü ve Şeker Kurulu Başkanı Azmi Aksu, Türkiye’de şeker üretimi ve satışında herhangi bir sorun bulunmadığını, vatandaşın bu konuda endişeye kapılmasına gerek bulunmadığını söyledi.
Türkişe'nin ihtiyacı rahatlıkla karşılanacak
TÜRKŞEKER’de halen 686 bin ton stok bulunduğunu, sektördeki toplam stoğun da 800 bin ton düzeyinde olduğunu anlatan Aksu, yeni üretim sezonuna kadar Türkiye’nin ihtiyacının rahatlıkla karşılanabileceğini vurguladı.
Bu yıl kuraklık yaşanma riskine karşı, gelecek sezon için üretilecek şekerde sorun olmaması için şekerde pazarlama kotalarının artırıldığını, buna bağlı pancar üretiminin de artacağını anlatan Aksu, "Bu amaçla 2008/09 pazarlama yılı için toplam pancar üretim kotası 18 milyon ton olarak hesaplandı. TÜRKŞEKER’in ürettireceği pancar miktarı da yüzde 11,48 artırılarak 10,2 milyon tona çıktı. kuralık nedeniyle pancar üretimi azalsa bile, Türkiye’nin ihtiyacı olan şeker üretimi sağlayacak şekilde pancar üretilecek" dedi.
Aksu, şekerde üretim maliyetini dikkate alarak fiyat ayarlaması yapıldığını, önceki yıllarda, stok durumu nedeniyle çok uzun süre şekerde fiyat artışı yapılmadığını, şu aşamada da bir fiyat ayarlamasının söz konusu olmadığını söyledi.
Bu yıl pancar ekim alanları genişleyecek
Edinilen bilgiye göre Şeker Kurumu, 2002-2003 pazarlama döneminden itibaren, her pazarlama dönemi için 2 milyon 341 bin ton A şekeri kotası belirledi.
Yasa gereği bunun yüzde 10’u (234 bin ton) NBŞ üretimi ile karşılanırken, kalan 2 milyon 107 bin ton pancar şekerine ayrılıyor. Gıda sektörün talebi ve ihtiyacı nedeniyle, NŞB pazarlama kotası, hemen her yıl, bakanlar kurulu kararı ile yüzde 50 artırılarak 351 bin 150 tona yükseltiliyor. Böylece ülke A şekeri kotası, uygulamada 2 milyon 458 milyon tona çıkmış oluyor.
Bu yıl ise yurt içi satışların artması, kuraklık nedeniyle üretimin ve stokların düşmesi üzerine, 2008/2009 pazarlama dönemi için 2 milyon 666 bin ton A şekeri kotası belirlendi. Bunun yüzde 10’u (266 bin tonu) NŞB üreticileri, 2 milyon 400 bin tonu ise pancar şekeri üreticileri tarafından kullanılacak. Böylece, şeker pazarlama kotaları, ortalama yüzde 14 artırılmış oldu.
Şeker Kurumu verilerine göre, 2008/2009 pazarlama dönemi için 2,4 milyon tonu A şekeri, 120 bin tonu da B şekeri (ülke içi ihtiyat stoku) kapsamında olmak üzere 2 milyon 520 bin ton pancar şekeri kotası belirlendi.
A şekeri kotasının 1 milyon 385 bin tonu TÜRKŞEKER, 411 bin tonu Konya Şeker Fabrikası, 329 bin tonu Kayseri Şeker Fabrikası, 107 bin tonu MB Şeker ve Nişasta San. ve Tic. A.Ş, 73 bin tonu Amasya Şeker Fabrikası, 57 bin tonu Adapazarı Şeker Fabrikası, 38 bin tonu da Kütahya şeker Fabrikası’na tahsis edildi. Pancar şekeri kotalarının artırılması, şirketlerin satışı gerçekleştirebilmek için daha fazla pancar ürettirmeleri anlamına geliyor. Dolayısıyla bu yıl pancar üretim alanları genişleyecek. (aa)