Bakan Şimşek: İlke gereği afları doğru bulmuyorum
YAZDIR | YOLLA
22/05/2008

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, kamu alacaklarına af getirilmesi ve bu durumun mali istikrarsızlığa yol açacağı tartışmalarına yönelik, “Ben ilke gereği afları doğru bulmuyorum ancak Ortada bir sorun var, sorunu köklü bir çözüme ulaştırma da bizim hedefimiz" dedi

ANKARA - Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, kamu alacaklarına af getirilmesi ve bu durumun mali istikrarsızlığa yol açacağı tartışmalarına yönelik, “Ben ilke gereği afları doğru bulmuyorum ancak Türkiye’de de maalesef birikmiş kamu alacakları var. Ortada bir sorun var, sorunu daha köklü bir çözüme ulaştırma bizim hedefimizdir" dedi.
Şimşek, ilke gereği afların kamu yararına olmadığı kanısında olduğunu dile getirerek, “Türkiye’de bu türden yapısal sorunlarla karşı karşıya olduğumuzu da ifade etmek istiyorum. Ülkede bu yapısal sorunların çözümüne ilişkin adımlar da atacağız" diye konuştu. Şimşek, Otomatik Fiyat Mekanizması’nın 1 Temmuz’da yürürlüğe gireceğini söyledi.
“Mahalli İdarelerin Mali Yönetimi-Mahalli İdarelerin Borçlanması Forumu", Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Hazine Müşteşarı İbrahim Çanakçı’nın açılış konuşmalarıyla başladı. Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Şimşek, bir gazetecinin kamu alacaklarına af getirilmesi ve bu durumun mali istikrarsızlığa yol açacağı sorusuna yönelik, “Bu gevşeme konusunu da bir türlü açıklayamadık. Geçen sene faiz dışı fazla yüzde 3.5, bu senede yüzde 3.5. Dolayısıyla arada bir fark yok, bunu vurgulamak istiyorum" diye cevap verdi. Şimşek, geçen sene bir sıkılaştırma öngördüklerini ve bu sıkılaştırmayı çok önemli yapısal reformlar lehine geri aldıklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ne yapıyoruz, Türkiye’de rekabet gücünün, istihdamın artması, kayıt dışılığın azalması için bir iş gücü piyasası reformu yaptık. Bunun bir maliyeti var. Yine Türkiye’de tarım sektöründe üretken kapasitenin artması özellikle dünyada yaşanan gıda krizine karşı yeni strateji olarak GAP ve diğer bölgesel kalkınma projelerini hızlandırmak üzere kaynak aktarımı yoluna gittik. Bu iki unsur çok açık şekilde Türkiye’de uzun dönemde refah seviyesini yükseltecek, orta dönemde enflasyonun kalıcı şekilde düşüp, tek haneli rakamlara inmesinde katkısı olacak ve Türkiye’yi verimlilik itibariyle daha iyi seviyelere getirecek düzenlemelerdir."
'Merkez Bankası Başkanı ve Hazine Müşteşarı görevinin başında'
Şimşek, siyasi tartışma ve ekonomik dengesizliğin görevden ayrılma ve istifalara yol açtığı yönündeki soruya, “Dedikodulara inanmayın. Merkez Bankası Başkanımız ve Hazine Müşteşarımız görevinin başında. Ülkemizin daha iyi bir noktaya varması için hepimiz takım ruhu içinde çalışıyoruz. Dolayısıyla ben bunları tamamen dedikodu olarak değerlendiriyorum" dedi.
Dünyada ciddi ekonomik sıkıntılar yaşandığını kaydeden Şimşek, finans piyasalarında bir türbülansın söz konusu olduğunu ayrıca ciddi bir gıda ve enerji krizinin varolduğunu vurguladı. Şimşek, “Bütün bunlar yaşanırken ve Türkiye’de oldukça yüksek bir cari açık varken, siyasi istikrarı zedelemeye yönelik herhangi bir açıklama veya girişimin Türkiye’nin menfaatine olmadığı açıktır. Dolayısıyla Türkiye’de siyasi ve ekonomik istikrarın korunması hepimizin menfaatine olan bir durumdur" dedi. Şimşek, bir gazetecinin “Piyasalardaki dalgalanmalardan kar amacı güdülerek tartışma yaratılmaya mı çalışılıyor?" sorusuna da “Bunun yorumunu da tabii ki yüce milletimize bırakıyorum" diye cevap verdi. Şimşek, enerji fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle 1 Haziran’da elektrik ve dogal gaza yeni zam gelebileceğine yönelik soruya da şu yanıtı verdi:
“Otomatik Fiyat Mekanizmasına geçmek demek; fiyatlar maliyet esaslı ve diğer bütün unsurları da dikkate alan bir çerçeve içinde belirlenir demektir. Son dönemlerde petrol, doğalgaz fiyatları sürekli yukarı çıktı ama yarın fiyatlar düşerse elektrik fiyatları da düşebilir, bu mekanizma içinde. 1998’den bu yana petrol ürünlerinde otomatik fiyat mekanizmasını uygulamaya koyduk, dönemsel olarak fiyatlar düştü, bazen arttı. Dolayısıyla yeni sistemde fiyatlar sürekli artacak gibi bir yaklaşım içine girmemek lazım."
'Mahalli idarelerin gelişiminde reformlar devam edecek'
Şimşek, Forumun açılışında yaptığı konuşmada da AB üyeliği yolunda müzakere sürecinin devam ettiğini anımsatarak, AB’ye uyum sürecinde mahalli idarelerin mali, kurumsal gelişimi yönünde reformların devam edeceğini söyledi. Şimşek, mahalli idarelerin kamu yönetimindeki etkinliklerinin artmasının bu idarelerin bugüne kadar olduğundan daha fazla desteklenmesi ve güçlendirilmesi gereğini ortaya çıkardığını belirterek, şunları dedi:
“Modern yönetim anlayışı çerçevesinde, Anayasamızın temel ilkeleri ve ülkemizin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, demokratik yönetimin başlangıç adımı olan yerel yönetimin geliştirilmesi amacıyla gerek hükümet programlarımızda gerekse acil eylem planımızda vurgulandığı şekliyle mahalli idareler reformuna önem verilmiş ve son yıllarda çıkarılan Kanunlar ile mahalli idarelerimizin daha güçlü bir yapıya kavuşturulması hedeflenmiştir." (anka)