TOBB: En büyük sorun işsizlik

YAZDIR | YOLLA
31/05/2008

Türkiye’nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, , yüzde 4’lerde seyreden vasat bir büyüme hızıyla, işsizlik sorununun çözülemeyeceği, Avrupa'nın yakalanamayacağını vurguladı
ANKARA - TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “rehavete kapılma", uyarılarına rağmen ekonominin geri plana itilmesi ve siyasette ortaya çıkan istikrarsızlık yüzünden, ekonomide yakalanan başarı trendinin tersine döndüğünü, yüzde 4’lere düşen büyüme hızıyla Türkiye’nin en büyük sorunu olan işsizliğin yenilemeyeceği, gelişmişlikte Avrupa’nın yakalanamayacağını söyledi.
Hisarcıklıoğlu, TOBB’un 63. Genel Kurulu’nun açılış konuşmasında, işadamları olarak 2001 krizinden bu yana çok çalıştıkları ve Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik başarılarından birine imza attıklarını söyledi. Son 6 yılda, ortalama yüzde 6.8 gibi “muazzam" bir büyüme oranına ulaşıldığını anlatan Hisarcıklıoğlu, bu sayede uzun zaman sonra ilk defa, Türkiye’yi yeniden lider ülke yapma ve dünya ekonomilerinin birinci ligine yükseltme fırsatı yakalandığını vurguladı.
'Rehavete kapılındı'
Hisarcıklıoğlu, bu gelişmenin, siyasi istikrar ve makro reformlar sayesinde elde edildiğini, ekonomide büyük bir gelişme gösterildiğini anlatırken, “rehavete kapılmayalım"ö, “Hala yapılması gerekenler var", “Daha yolun başındayız" şeklindeki uyarılarının dikkate alınmadığından yakındı.
Geçmişteki başarının, hep süreceği yanılgısına düşüldüğünü söyleyen Hisarcıklıoğlu, “2006’dan sonra ekonomi geri planda kaldı ve reform süreci aksadı. Yapılması gerekenler göz ardı edilirken, problemler artmaya devam etti. İhracatçımız, ithalatçı oldu. Sanayicimiz komisyoncu oldu. Esnaf, işportacı oldu. Çiftçi, çift bozan oldu" diye konuştu.
Büyüme hızı düştü
2002-2006 arasında yüzde 7’nin üzerinde gerçekleşen ortalama büyümenin, 2007’de yüzde 4,5’e kadar gerilediğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
“Şimdi 2008’de, yüzde 4’ün bile altında kalmaktan endişe ediyoruz. Üstelik bizim büyüme hızımız düşerken, rekabet ettiğimiz ülkelerde benzer bir yavaşlama da görülmedi. Yani küresel yarışta geri kalmaya başladık. Peki, ne oldu? Hemen ifade edeyim ki, zamanında tedbir almayışımızın bedelini ödüyoruz. Önce ekonomiyi ve reformları ihmal ettik. Sonra da önceliği olmayan gündemlere saplandık. Dışarıda büyüyen iktisadi kriz yetmedi, içeride de siyasi çalkantılar başlattık. Nasreddin Hoca’nın hikâyesindeki gibi, şimdi bize bir fil yetmiyor, ikincisini de arıyoruz. Kısaca Türkiye, bir dünya devi olmaya koşacakken, yanlış gündemlerle zaman kaybetti. Kısır çekişmelerle ülkemizin mücadele gücünü kırdık, enerjisini boşa harcattık, nefesini tükettik. Biz artık huzur istiyoruz. Çünkü ancak huzur ortamında ticaretin gelişeceğini, yatırım yapılacağını, istihdam sağlanacağını biliyoruz."
İstikrar vurgusu
Hisarcıklıoğlu, yüzde 4’lerde seyreden vasat bir büyüme hızıyla, işsizlik sorununun çözülemeyeceği, gelişmişlikte Avrupa yakalanamayacağını belirterek, “Yüksek büyümeyi sürdürmenin temel koşulu siyasi ve ekonomik istikrardırö dedi. Hükümetimizin önceliğinin ekonomik istikrarı korumak olmasını istediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bakın bugün iç piyasada işler durma noktasına geldi, çekler-senetler ödenmiyor. Peki, niye böyle oldu, niye birden piyasadan para çekildi? Bunun altında yatan neden, harcama ve tüketim eğilimindeki yavaşlamadır. Tüketicideki ve reel sektördeki güven erozyonudur" diye konuştu.
'Güven olmazsa yatırım da üretim de olmaz'
İstikrar hissinin zayıfladığı bir ortamda, güven duygusunun da azalacağını, güvenin olmadığı yerde de yatırım, üretim ve tüketimin olmayacağını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Yüksek faiz, üretimin ve yatırımın maliyetini her geçen gün artırıyor, ekonomik aktiviteler yavaşlıyor, hızla artan kredi kartı borcu, vatandaşın geleceğini ipotek altına alınıyor" dedi.
Mali gevşeme eleştirisi
Hisarcıklıoğlu, faizlerdeki yükselişinin nedeninin istikrardaki bozulma olduğunu belirterek, “Mali disiplindeki gevşeme, ekonomik istikrara en büyük tehdittir. 2006’ya kadar gayet başarıyla devam eden ve takdir ettiğimiz mali disiplin, 2007’de maalesef bozuldu. Bütçe açığı 3 katına çıktı" diye konuştu.
Türkiye’nin artık mali disiplini yeniden tesis etmek ve bütçe açığını sadece oransal değil, nominal olarak da düşürmek zorunda olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Denk bütçeyi hedeflemek zorundayız. Özellikle kamunun faiz dışı harcamalarındaki yüksek artışlar, hem enflasyonla mücadeleyi, hem de mali istikrarı tehdit etmektedir" dedi.
Merkez Bankası'nın bağımsızlığı
Ekonomik istikrarın diğer koşulunun da enflasyonla mücadele olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Yüksek enflasyonla ancak sanal ve geçici bir büyüme sağlanır. Bunu 90’larda gördük. Özellikle vurgulamak istiyorum ki, fiyat istikrarı istiyorsak, Merkez Bankası’nın bağımsızlığını ve saygınlığını korumalıyız" uyarısında bulundu.
İstihdam sağlamayan büyüme
Hisarcıklıoğlu, ülkenin en önemli sorununun işsizlik, bunun çözüm yolunun da eğitim olduğunu söyledi. Ekonomik büyüme yüksek olsa bile, istihdam sağlamadıkça büyümenin nimetlerinin hissedilemeyeceğini belirten Hisarcıklıoğlu, iş bulma umudunu yitirenlerin sayısının giderek arttığını, kadınların iş gücüne katılım oranının kaygı verici düzeyde olduğunu, işsizlerin büyük bir bölümünü gençlerin oluşturduğunu anlattı. Bu nedenle, istihdam üzerindeki mali yükleri azaltma ve istihdamı cezalandıran mevzuatı değiştirmek üzere, Hükümetin başlattığı girişimin yerinde olduğunu ve bunu desteklediklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, buna paralel olarak, mesleki eğitim reformu ve işsizlere yönelik eğitim programlarına da acilen başlanmasını istedi.
Hisarcıklıoğlu, “Anadolu’yu karış karış geziyor ve görüyoruz ki; kahvehaneler işsiz dolu, ama sanayicimiz, çalıştıracak eleman bulamıyor. Demek ki sorun, sadece işsizlik değil, mesleksizliktir. Zira bizim ihtiyaç duyduğumuz beceriler, okullarımızda öğretilmemekte; okullarımızda öğretilen becerilerse, işletmelerimizde kullanılmamaktadır" diye konuştu.
Hisarcıklıoğlu'nun 'büyük hayalleri'
Türkiye’nin bugüne kadar “kardeşini öteki diye gören" zihniyetten çektiğini ifade ederek, birlik olma mesajı veren Hisarcıklıoğlu, Türkiye’ye ilişkin "büyük hayalleri"ni şöyle sıraladı:
“- Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına giren,
- Dünyanın 100 büyük şirketi içinde küresel milli şirketleriyle yer alan, en az üç sektörde dünya lideri olan, 500 milyar dolar ihracat yapan bir Türkiye,
- İcat çıkaran, bilim üreten ve ihracatının dörtte biri ileri teknoloji ürünlerinden oluşan bir Türkiye,
- Ekonomisiyle, birinci sınıf demokrasisiyle, tarihsel birikimiyle, kültürel zenginliğiyle, bütün dünyanın örnek aldığı bir Türkiye,
- Büyük Atatürk’ün işaret ettiği yönde, diğer milletlere de önderlik eden bir Türkiye,
- Dünyadaki yeri tarihteki yerine yaraşan bir Türkiye."
Hisarcıklıoğlu, konuşmasını “Peşinden gidecek cesaretiniz varsa, bütün hayalleriniz gerçek olur. Bizim hayallerimizin peşinden gidecek cesaretimiz var. Biz bu ülkeye hizmet için varız. Biz bu ülkenin sevdalısıyız" diye bitirdi.

Başbakanın eleştirilerini üzerimize almadık
63. Genel Kurulun ardından basınla sohbet toplantısı düzenleyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, genel kurula ilişkin soruları yanıtladı.
Hisarcıklıoğlu, Başbakan Erdoğan’ın bazı sivil toplum kuruluşlarının demokrasiyi zayıflatanların yanında yer aldığı yönündeki eleştirilerini üzerine almadıklarını belirterek, “Hatta bunu ne TİSK ne TESK alır ne Türk-İş, TZOB ne Hak-İş ne de DİSK üzerine alır" dedi.
Partileri aldıkları oy oranına göre genel kurula davet ettiklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, platformun herkese açık olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “CHP Genel Başkanı Baykal ile iki gün önce yaptığım görüşmem de yoğun seyahatleri nedeniyle katılamayacağını söyledi. Daha sonraki yönetim kurulu toplantısına katılarak, ekonomik sorunları dinleyeceğini ifade etti. Tabii niye katılmadı, arkasında başka bir şey mi arayacağız, onu ben bilemem" diye konuştu.
2009’da aday olup olmayacağımı çevrem belirleyecek
Başbakan Erdoğan’ın bazı sivil toplum kuruluşlarının demokrasiyi zayıflatanların yanında yer aldığı eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Hisarcıklıoğlu, bunu üzerlerine alınmadıklarını kaydetti. Hisarcıklıoğlu, “Hatta bunu ne TİSK ne TESK alır ne TZOB ne Hak-İş ne de DİSK üzerine alır" dedi.
Genel kurulun sönük geçtiğini kabul etmeyen Hisarcıklıoğlu, toplam bin 400 delegenin olmasına rağmen kurula 3 bin 900 kişinin katıldığını dile getirdi.
2009 yılında yapılacak seçimli genel kurulda aday olacak mısınız sorusu üzerine Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası’nda meslek komitesinde seçilmesi gerektiğini, seçimlerin aşamaları olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, aday olup olmamasının camianın, ailesinin ve ortaklarının tutumuna bağlı olacağını dile getirdi. Herkesin kendi işini yapması halinde Türkiye’nin normal bir ülke haline geleceğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, görevinin iş dünyası önündeki engelleri kaldırmaya çalışmak olduğunu söyledi.
Huzursuzluk noktasında herkes kaygı duyuyor
Hisarcıklıoğlu, cesur ve cesaretli değil eleştirilerine ise şu yanıtı verdi:
“Ticarette her alışveriş risktir. Risk alabilmekte cesaret gerektirir. Tüccarlık sanayicilik kolay değil. Hayallerimiz var. Hedefsiz toplum bir yere gidemez. Motivasyon için hayal ve hedefler koymalıyız."
Yaptığı konuşmada huzur vurgusu yaptığı hatırlatılması üzerine Hisarcıklıoğlu, huzur olmadan ticaret ve zenginliğin olmayacağını söyledi. “Huzursuzluk noktasında herkeste bu kaygıyı duyuyorum" diyen Hisarcıklıoğlu, herkesimde 2001’e benzer bir hava gördüğünü ifade etti. Hisarcıklıoğlu, umudun yeşerebilmesi için, insanların önünü görebilmesi için huzur olması gerektiğini vurguladı.
Dinlenmekten korkmuyorum
Bir gazetecinin dinlenmekten korkuyor musunuz sorusu üzerine Hisarcıklıoğlu, dinlenmenin belli kuralları olduğunu ifade etti. Onun dışında yapılan korsan dinlenmenin kabul edilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Ben yanlış bir iş yapmıyorum ki korkayım. Odamı da dinlesinler telefonumu da dinlesinler. Dinleniyor muyum psikozuna kapıldığınız zaman iş yapamazsınız. Ben bildiğim, inandığım doğruları yapıyorum onun için de sorun yok" diye konuştu.
TOBB, ağustos sonunda ikiz kulelere taşınacak
Kamu binası olması nedeniyle binanın ruhsatı olmadığını, onun içinde iki yıldır ruhsat almak için uğraştıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, Ağustos sonunda taşınmayı planladıklarını açıkladı. Kulenin ilk dört katını kullanacaklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, kuledeki diğer alanları ise kiraya vererek gelir elde edeceklerini söyledi.
Siyasete kesin girmeyeceğim demedim
Altı senedir siyasete girmeyeceğini söylemesine rağmen bu konunun gündemden düşmediğinden yakınan Hisarcıklıoğlu, “Siyasete kesin girmeyeceğim demedim. Geleceğime pranga vuramam. Şunu söyledim; ‘TOBB Başkanı olduğum sürece siyasetin içinde olmam.’ Ondan sonra ne olur onu bilmem. 2009’a kadar ben başkanım. 2009’dan sonra benim bir dönemim daha var. Ondan sonra yok" dedi.
Yanlış yönlendirme var
Ayrıca, “Tekstilde yatırım fazlası var" açıklamalarına da yanıt veren Hisarcıklıoğlu, teşvik edenlerin yatırımcıları eleştirdiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Kapasite fazlası var deniliyor. Türkiye’ye bakarsan var ama dünyaya bakarsan kapasite eksikliği var. Hedef dünya olmalı. Yanlış yönlendirme var. En güçlü sektörümüzü kaybedeceğiz. Kendi ayağımıza kurşun sıkacağız" diye konuştu. (anka)