TOKİ askeri lojman yapacak
02 Haziran 2008 Pazartesi 18:08
Toplu Konut İdaresi (TOKİ), arsa karşılığı askere lojman yapımına başlıyor.


Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ile imzalanan protokol uyarınca, hazine mülkiyetinde olup MSB'ye tahsisli arazilerin kıymet takdir bedeli oranında TOKİ'ye devri karşılığında, ihtiyaç duyulan yerlerde lojman yapılacak.

Arsa karşılığı askere lojman yapımı konusunda protokol, 21 Aralık 2006'da imzalanmasına karşın, lojmanların yapımına ilişkin uygulamalar bu yıl başladı. Nisan ayından başlamak üzere askeri personele yönelik lojman ihaleleri yapılırken, şimdiye kadar 1350 konutun ihalesi hazırlandı, 964 konutun ihalesi için çalışmalar sürüyor. Bakanlık ayrıca, askeri personel için, TOKİ'nin konut stoğundan 400 konut talep etti.

Edinilen bilgiye göre, MSB ile Harekat Alarm İskan Tesisi (HAİT) ve İç Güvenlik Vardiya Personeli Yatakhanesi (İGVPY) yapımına yönelik, 21 Aralık 2006'da protokol imzalandı. Protokol kapsamında MSB tarafından bağlı birliklerin ihtiyaçları tespit edilerek gerekli bilgi, belgeler TOKİ'ye iletiliyor ve TOKİ tarafından projelendirme, ihale çalışmaları ve uygulama yapılıyor.

MSB tarafından yapılması istenen HAİT (askeri birlikler içindeki iskan tesisi-lojman) ve İGVPY'lerin yapımı etaplandırılırken, I. Etap kapsamında şu ana kadar 1206 adet HAİT (lojman-konut), 2 adet 24 üniteli İGVPY ve 13 adet 52 üniteli İGVPY'nin proje çalışmaları tamamlanarak ihaleye gönderildi.

Bu kapsamda Şırnak/Silopi'de 2 Adet 52 üniteli İGVPY, Ankara/Sincan'da 104 adet konut, Polatlı'da 100 adet konut, Van/Başkale'de 48 adet konut, bir adet 24 üniteli İGVPY, Van/Özalp'te 20 adet konut, Van/Çaldıran'da 20 adet konut, Şanlıurfa/Viranşehir'de 20 adet konut, Hatay/Kırıkhan'da 20 adet konut, Hatay/Yayladağ'da 20 adet konut, Ağrı/Doğubayazıt'ta 1 adet 52 üniteli İGVPY, Siirt/Merkez'de 64 adet konut ve 1 adet 52 üniteli İGVPY, Siirt/Eruh'ta 1 adet 52 üniteli İGVPY, Diyarbakır/Ergani'de 20 adet konut, Diyarbakır/Lice'de 2 adet 52 üniteli İGVPY, Hakkâri/Yüksekova'da 1 adet 52 üniteli İGVPY, Hakkari/Şemdinli'de 1 adet 52 üniteli İGVPY yapılacak.

Isparta/Merkez'de 240 adet konut, 1 adet 52 üniteli İGVPY, Eğirdir'de 78 Adet konut, Bolu/Merkez 180 konut ve 1 adet 52 üniteli İGVPY, Tunceli/Merkez'de bir adet 52 üniteli İGVPY, Hozat'ta bir adet 52 üniteli İGVPY, Pertek'te bir adet adet 24 üniteli İGVPY, Çanakkale/Gökçeada'da 72 adet konut, Mardin/Nusaybin'de 20 adet konut, Hatay/İskenderun'da 180 adet konut ve bir adet müstakil konuta ilişkin ihale ilanları da Kamu İhale Kurumuna gönderildi.

TOKİ, Kars, Ağrı, Van, Şırnak, Hakkari, Iğdır, Batman ve Diyarbakır'da yapılacak 964 konut, 3 adet 52 üniteli, 1 adet 80 üniteli, 1 adet 40 üniteli, 1 adet 20 üniteli İGVPY'ye ilişkin harita ve jeolojik etüd çalışmalarını sürdürüyor.

MSB, bir taraftan güvenlik kuvvetleri için arsa karşılığı konut yaptırırken, bir taraftan da TOKİ'nin bazı illerdeki konut stoğundan lojman olarak kullanmak üzere konut talep etti. TOKİ'nin Gaziantep, Şanlıurfa, Niğde, Kırıkkale, Bitlis ve Kilis'teki konut stoğundan 400'ünün askeri lojman için talep edildiği belirtiliyor.

KAMUNUN İNŞAATÇISI TOKİ

TOKİ, daha önce, hastaneler yapmak üzere Sağlık Bakanlığı, okullar yapmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı, yine arsa karşılığı lojman yapmak üzere İçişleri Bakanlığı ile protokoller imzalamıştı. Sosyal hizmet kurumları için sevgi evleri inşa eden TOKİ, son olarak turizm bölgelerinde yabancılara satış amacıyla tatil köyü ve konut projesi başlatmıştı.

TOKİ'nin özellikle turizm yörelerindeki tatil köyü projelerine müteahhitler tepki gösterirken, TOKİ Başkanı Bayraktar, “Biz bu işleri kendimiz yapmıyoruz, sonuçta yine müteahhitler yapıyor. Biz sadece ihalelerini yapıyoruz. Eğer hazine arazileri üzerine turizm tesisi yapmak çok gelir sağlıyorsa, bu geliri hazine de almalı” diye görüşünü dile getirmişti.
Bayraktar, özel yatırımcıların da hazine arazilerini turizm yatırımı amacıyla ücretsiz aldığına işaret etmişti.


Haber Kaynağı: