Uçak alımında vergi indirimi
02 Haziran 2008 Pazartesi 18:20
Unakıtan, leasing yoluyla alınan uçaklarda vergi oranını indirmeyi düşündüklerini bildirdi.


Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, leasing yoluyla alınan uçaklarda vergi oranını yüzde 1'e çekmeyi düşündüklerini bildirdi.

Unakıtan, Gelir İdaresi Başkanlığınca ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenen ''2008 yılı Vergi Konulu Resim, Şiir ve Afiş Yarışması'' ödül törenine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Merkez Bankası başkanının maaşının 32 bin YTL olduğunun gazetelerde yer aldığını belirtmesi üzerine Unakıtan, ''Benim bir şey diyecek halim yok. Merkez Bankası başkanının maaşının tespitinin bir prosedürü var. Şimdiye kadar aynı prosedür dahilinde tespit ediliyor. Ama inanın ben şu anda 'onun maaşı ne kadar, şunun maaşı ne kadar' aklımda değil, bilmiyorum ama çok icap ederse bir açıklama da bu konuda yaparız, kamuoyunu bilgilendiririz. Bir kısmı açıklanmıştır, bir kısmı açıklanmamıştır. Maliyeye gelince hepsini açıklar geçer gider'' dedi.

Unakıtan, leasing yoluyla alınan uçaklarda vergi oranında bir indirim düşünüp düşünmedikleri yönündeki soruya da oranı yüzde 1'e çekmeyi düşündüklerini söyledi.

Maliye Bakanı, Türkiye'de havacılık sektörünün, özellikle de özel sektörün havacılık sektörüne girmesinin yeni olduğunu belirterek, Türkiye'de de hükümetleri döneminde havacılık sektöründe yapılan gelişmelerden halkın büyük çapta faydalandığını ifade etti. Unakıtan, ''Hiç hayatında uçağa binmemiş kimseler uçağa binmeye başladı. Bu Türkiye için güzel bir gelişme, bunu daha artırmak istiyoruz'' diye konuştu.

Bunun için de havacılık sektörünün gelişmesi gerektiğine dikkati çeken Unakıtan, ''Bildiğiniz gibi eskiden beri o uçakların tamamı leasing yapılır. Çünkü çok büyük rakamlara mal olan alımlardır bunlar. Bu nedenle de daha önce de olduğu gibi yüzde 1 olarak düşünüyoruz'' dedi.

Konuya ilişkin düzenlemeyi henüz Bakanlar Kuruluna göndermediklerini bildiren Unakıtan, çalışmaların hemen hemen bittiğini, bu konuda alınmış olunan kararı bir an önce Bakanlar Kuruluna sevk edeceklerini, bunun ardından da rakamın yüzde 1'e düşeceğini söyledi. Unakıtan, bu konuya ilişkin sektörle de bir toplantı yaptıklarını belirtti.


Haber Kaynağı: