Havayolu şirketleri yasak bölgeyi istiyorAkaryakıt fiyatlarındaki artış ile baş edemeyen şirketler uçuş güzergâhlarını değiştirmek istiyor

03.06.2008 08:56Petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle maliyetleri içinde akaryakıtın payı yüzde 20- 30'lardan 40'lara kadar tırmanan havayolu şirketleri gözlerini uçuşa yasak bölgelere dikti. Geçtiğimiz hafta THY, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ve özel sektör temsilcileri bir araya gelerek, akaryakıt maliyetlerine karşı alınabilecek önlemleri masaya yatırdılar. Bu sırada gündeme Genelkurmay Başkanlığı'nın denetiminde olan 'uçuşa yasak bölgeler' de geldi. Şirketler tarafından yapılan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a iletilmek üzere olan çalışmada uçakların, uçuşa yasak bölgeleri kullanmaları durumunda yolun kısalacağı ve en az 300 milyon doları bulan bir tasarruf sağlanacağının altı çizildi. Edinilen bilgiye göre, Türkiye'de özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden birçok noktayı Genelkurmay, 'notamlı bölge' yani uçuşa yasak bölge olarak ilan ediyor. Havayolu şirketleri de rotalarını buna göre belirliyor. Örneğin, İstanbul-Adana seferini yapan bir uçak bu notamlı bölgenin çevresinde dolaşırken 9 dakika zaman kaybediyor. Bu kaybedilen zamanlar alt alta toplandığında ise zamandan yapılacak tasarrufla yaklaşık 300 milyon dolarlık bir maliyetten kurtulma gündeme gelebilecek. Konuyla ilgili görüştüğümüz özel havayolu şirketi temsilcileri Genelkurmay ile görüşmeleri DHMİ yetkililerinin yürüttüğünü belirterek, "Öğrendiğimize göre Genelkurmay Başkanlığı bu konuya çok da soğuk bakmıyor. Hazırlanan rapor önce Bakan'a ardından da Genelkurmay'a gidecek. Artan maliyetleri azaltmak için yapılabilecek en iyi tasarruf şu anda bu olarak görünüyor" diyorlar.

100 MİLYON $'LIK TASARRUF
Özel havayolu şirketleri bir yandan yasak bölgede uçarak yolu kısaltıp, tasarruf edebilmek için askerden izin beklerken, diğer yandan da her şirket kendi tedbirini alıyor. Yaklaşık üç ay önce bir çalışma başlatan Türk Hava Yolları da yaklaşık 100 milyon dolar tasarruf etme peşinde. IATA yetkilileri ile görüşülerek hazırlanan tasarruf tedbirleri ile ilgili çalışma henüz bitmiş değil. THY yetkilileri, "Çalışma henüz bitmedi ancak toplam 100 milyon dolarlık bir tasarruf sağlamayı hedefliyoruz. Bunun içinde güzergâhların optimizasyonu var. Yine ağırlıklarla ilgili düzenlemeler olacak. Bagaj, yolcu gibi birçok unsur bunun içine girecek" değerlendirmesinde bulundular.

180 otobüs şirketi yollardan çekildi

DÜN itibarıyla 125 dolarlarda seyreden petrolün varil fiyatındaki artış sadece havayolu şirketlerini değil, otobüs firmalarını da sarsıyor. Giderleri arasında yakıtın payı yüzde 50'leri bulan otobüs firmaları da kendi çapında önlemler alıyor. Bunlar arasında yolcu servislerini ortak bir şirket kurarak ona vermek ve maliyetleri düşürmek bile var. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, otobüs şirketlerinin durumunun havayolu şirketlerinden çok daha kötü olduğunu dile getirerek, "Geçen sene 600 otobüs firması vardı; bu sene rakam 420'ye kadar geriledi. Tek tek şahısların firmaları bu artışa dayanamadı ve kapılarına kilit vurmak zorunda kaldı" dedi. Bu arada bazı şirketler de kısıtlı olsa da zammı gündemlerine almış durumda. Kamil Koç İcra Kurulu Üyesi Emrah Gültekin, bilet fiyatlarına 15 Haziran'da yüzde 10 zam yapacaklarını ifade ederek, "Dayanacak gücümüz kalmadı" dedi.


ALINMASI GÜNDEMDE OLAN ÖNLEMLER

- Uçağın hafifletilerek daha az yakıt alması planlanıyor. Bunun için servis araçları ve bagaja sınırlama ile artı ücret alınması bile konuşuluyor.

2- Yasak bölge olarak ifade edilen Genelkurmay Başkanlığı'nın kontrolündeki bölgelerin de kullanılarak uçuşların daha kısa sürede yapılması yönünde çalışmalar yapılıyor.

3- Kârsız ya da düşük kârlı bölgelere yapılan seferlerin sayısının azaltılması gündemde. Hatta akaryakıt fiytalarında çıkışın sürmesi halinde iptaller bile konuşuluyor.

4- Performans mühendisleri tarafından uçağın hızından nasıl fedekârlık yapılabileceği hesaplanıyor. Hızın azaltılması halinde yapılacak olan tasarrufun boyutları çıkarılıyor.