Petrol fiyatı dünyayı karıştırdı
Polis, göstericilere sert müdahalelerde bulundu.
YAZDIR | YOLLA
07/06/2008

Hindistan'da hükümetin petrole zam yapması nedeniyle muhalefet sokaklara çıktı, bazı bölgelerde grev başladı

HİNDİSTAN'DAKİ EYLEMDEN FOTOĞRAFLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

AB'Lİ BALIKÇILAR BRÜKSEL'İ SAVAŞ ALANINA ÇEVİRDİ HABERİ İÇİN TIKLAYIN

DELHİ - Petrol fiyatlarındaki artış dünyayı kaynatıyor. AB merkezinin bulunduğu Belçika'nın başkenti Brüksel'de Fransız ve İtalyan balıkçıların ortalığı birbirine katmasının ardından bu kez de Hindistan karıştı.
Hindistan hükümetinin petrol fiyatlarını yüzde 10 oranında arttırma kararının ardından protesto gösterileri düzenlendi. Ana muhalefet partisi BJP (Baharatiya Janata Partisi) ve Komünist Parti'nin önderliğinde yapılan gösterilere polis müdahale etti.
Üülkede yer yer grevler de başladı. Komünistlerin eyalet hükümetinde yer aldığı Batı Bengal, Tripura ve Kerala'nın grevden en ağır etkilenen yerler olduğu belirtiliyor.Grev nedeniyle, okul ve iş yerlerinin kapalı, tren ve havayolu hizmetleri de iptal edilmiş durumda.
Hindistan, ham petrol ihtiyacının yaklaşık yüzde 75'ini ithal ediyor. Ancak enflasyonu kontrol altında tutmak ve yoksulu korumak amacıyla iç pazarda kullanılan petrol ürünlerini sübvanse ediyor. Yatırımcılar ve iş adamları da maliyetin artması nedeniyle enflasyonun yükselmesinden endişeli. Hükümet, petrol fiyatlarında artışa gitmekten başka seçeneği olmadığını söylüyor. Hükümet yetkilileri, sübvansiyonun maliyetinin artık kaldırılamaz boyutlarda olduğunu ve maliyetlerin bir bölümünün tüketiciler tarafından karşılanması gerektiğini belirtiyor. (bbc)

Büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız
Radikal