Abone sayısı nüfusu geçti
09 Haziran 2008 Pazartesi 17:52
Cep telefonu operatörleri için dünya giderek daha küçük bir hale geliyor.


Cep telefonu operatörleri için dünya giderek daha küçük bir hale geliyor. Sektörde özellikle Avrupa ve Avrupa’da yeni bir satın alım dönemi başlamış gibi gözüküyor.
France Telecom 42 milyar dolar teklif ettiği İsveçli TeliSonera ile uzun bir satın alım dönemi yaşarken aynı günlerde Atlantik’in öbür yakasında Verizon Wireless şirketi Alltel isimli bölgesel bir cep operatörünü 27 milyar dolara satın aldı ve ABD’nin en büyük operatörü haline geldi.
Bu satın alım girişimleri özellikle gelişmiş ekonomilerdeki konsoldisayon sürecini de alevlendirdi. Bu ülkelerdeki operatörlerin kârları giderek azalıyor. Çünkü birçok ülkede abone sayısı nüfusun üzerine çıkmış durumda. Operatörler rekabet için yeni servisler sunuyor ve fiyatlarını aşağı çekiyor. Bu da onları sıkıntıya sokuyor.

KÜÇÜKLER HEDEFTE

Özellikle bu nedenle Avrupa’daki telekom piyasasındaki konsolidasyon potansiyeli daha yüksek görürnüyor. Deutsche Telekom geçtiğimiz ay Yunan operatör OTE’nin yüzde 25’ini satın aldı. France Telecom’un teklifi ise İsveçli TeliSonera tarafından reddedildi.
İspanyol Telefonica ve İngiliz Vodafone’un da yeni şirket satın alımları için tetikte oldukları biliniyor. Özellikle Belçika, Hollanda, Portekiz, İsviçre’deki küçük operatörler bu şirketlerin hedefinde.
Vodafone’un Güney Afrika’lı operatör Vodacom’daki hisselerini artırmak isteduiği de biliniyor. Başka bölgelerde de satın alma girişimleri hareketlenmiş durumda. Hintli Reliance Communications G. Afrikalı MTN’i satın almak için teklifte bulundu.

A.A