Petrol fiyatında kabus senaryosu
10 Haziran 2008 Salı 17:39
Avrupa'nın gaz ihtiyacının yüzde 25'ini karşılayan Rus Gazprom şirketi bir varil petrolün yakın gelecekteki fiyatının 250 dolar olacağını tahmin etti.


Rus haber ajansları, Gazprom Başkanı Aleksiy Miller'ın Fransa'daki temasları sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Ham petrolün bir varilinin yakın bir gelecekte 250 dolara kadar yükseleceğini tahmin ediyoruz'' dedi.

Rus yetkililer, Miller'ın yakın gelecekten ''2009'' yılını kastettiğini açıkladılar.

Miller, 2020 yılında Gazprom'un ürettiği petrolün yarısının Sibirya yakınlarındaki kutuplar bölgesindeki yeni gaz sahalarından çıkarılacağını belirtti. Şirketlerinin Fransa'daki büyük alımlar yapma olasılığını gözardı etmediğini kaydeden Miller, ''Ancak bizim önceliğimiz organik büyüme'' ifadelerini kullandı.

Gazprom'un Yardımcı CEO'su Aleksandır Medvedev de yaptığı açıklamada, gaz fiyatlarının da petrol fiyatları oranında artacağını tahmin ettiğini söyledi.

Avrupa'nın Rusya'dan alınan gaz konusundaki kaygılarını gidermeye çalışan Medvedev, AB'nin gaz kaynaklarını çeşitlendirme çabalarının bu sorunu çözmeye yetmeyeceğini savundu.

Piyasa değeri şu anda 330 milyar dolar civarında bulunan dünyanın en büyük gaz üreticisi Gazprom, şirketin değerini 10 yılda 1 trilyon dolar seviyesine çıkartmayı planlıyor.
A.A