Faizler fabrikaları kapattırır
16 Haziran 2008 Pazartesi 10:31
Gözler, Merkez bankası Para Politikası Kurulu’nun bugün yapacağı toplantıda alacağı faiz kararına çevrildi.


Merkez Bankası, başörtüsü iptali sonrası ilk faiz toplatısını bugün yapıyor. Faizde artırımın beklendiği kritik toplantıdan çıkacak karar sanayiciyi endişelendiriyor. Bakanlara mektup yazan ASO Başkanı Özdebir ‘Faiz yükselirse fabrikalar kapanır, işsizlik artar’ uyarısı yaptı

Önceki toplantıda 22 ay sonra faizi artıran Merkez Bankası’nın bu toplantıda da 0.5 puanlık faiz artırımı beklentisi yoğunlaştı. Yapılacak faiz artışı ise sanayiciyi endişelendiriyor.

Bu konudaki endişelerini bir mektup yazarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’a gönderen Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ‘Faiz artırımıyla fabrikalar kapanır’ uyarısında bulundu.

Özdebir, mektubunda, son günlerde daralan iç talep nedeniyle birçok iş yerinin çalışanlarına ücretsiz izin vererek zaman kazanmaya çalıştığını, Merkez Bankası’nın faizleri yükseltmesi halinde birçok fabrikanın kapanacağını, işsizliğin daha da artacağını belirtti.

SIKINTIMIZ DAHA DA DERİNLEŞİR

ASO Başkanı Özdebir ‘Merkez Bankas’ının yüksek faiz politikası, bütçe disiplinini de tehdit eder bir hale gelmiştir’ dedi. Faiz artırımının, yabancı portföy yatırımcılarına verilen örtülü kur garantisinin yeniden teyidi anlamına geleceğini de kaydeden Özdebir, bunun reel sektördeki sıkıntıları derinleştireceğini savundu. Özdebir diğer yandan, yapılacak faiz indirimlerinin, iç talepte bir canlanmadan çok, iç talebin yerli ve ithal mallar arasındaki dağılımını yerli mallar lehine değiştirme olasılığının daha fazla olduğunu iddia etti.
A.A