KEY en fazla kaç lira verecek?
16 Haziran 2008 Pazartesi 12:30
KEY listesi Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nda. 21 Haziran'dan sonra ödeme takvimi açıklanıyor.


8.3 milyon KEY hak sahibinin ilan edilmesi için Resmi Gazete’nin 125 bin sayfa olması gerekiyor. Bu durumda hak sahiplerinin listesinin RG’de ilan edilmesini fiili olarak imkansız hale getirdi.

ÖDEME MİKTARI

Tasfiye Halindeki Emlak Bankasının Yönetim Kurulu listeyi 21 Haziran'a kadar Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na devrediyor. Şu an itibariyle 8 milyon 384 bin 586 hak sahibine KEY ödenebilecek durumda bulunuyor. Bu çerçevede 21 Haziran 2008 tarihinden sonra hak sahiplerine 1 YTL ile bin 391 YTL arasında ödeme yapılacak.

21 HAZİRAN'DAN SONRA

Bu tarihten sonra Emlak Gayrimenkul kendisine düşen işlemi kanunun emrettiği şekilde tamamlamaya çalışacak ve ödeme tarihini belirleyecek. Ödemler Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak.

YENİ FORMÜL İNTERNET

KEY hak sahiplerinin isimlerinin ilan edilmesi için yeni bir formül aranıyor. Bu formüllerin başında ise, yasada değişiklik yapılarak ‘Hak sahibi listesi Resmi Gazete’de yayınlanır’ hükmünün kaldırılması geliyor. Bu hükmün yasadan çıkarılması ile birlikte, bir bilgisayar sistemi ile hak sahiplerinin isimleri internet ortamında ilan edilecek.

Gündeme gelen bir başka formül ise yasa hükmü değiştirilmeden, Resmi Gazete’nin sınırlı sayıda basılarak yasa hükmümün yerine getirilmesi oldu. Bu formül kapsamında ise, Resmi Gazete sınırlı sayıda basılacak ve dağıtılmayacak. Listeler yine internet ortamında ilan edilecek.
A.A