Eyvah! Türkler geliyor
18 Haziran 2008 Çarşamba 12:59
Türk devi Oyak, Avrupa'da endişeye yolaçtı... Bunu yazan ünlü The Times gazetesi. Endişenin nedeni bizleri gururlandıracak bir başarı...


İngiliz The Times gazetesi, son yıllarda hızlı bir büyüme kaydeden Oyak Grubu'nun yurtdışına açılma stratejisinin Brüksel'de rahatsızlığa yol açtığını yazdı

'Türk devi Oyak Grubu Avrupa'da endişeye yol açıyor' başlıklı yazıda, Türkiye'nin siyasi ve kültürel açıdan Avrupa'daki yeri konusunda Brüksel'de bir mutabakat olmadığı buna karşın yatırımcıların, Türkiye'nin büyüyen ekonomik gücünü üzerinde hemfikir olduklarına dikkat çekildi.

DÜNYA DEVLERİNİ ALT ETTİ

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük demir-çelik grubu ArcelorMittal’in, Erdemir'in yüzde 25'lik hissesini satın aldığına işaret eden Times, Mittal ve Arcelor'un birleşmeden önce 2005 yılında Erdemir’i satın almak için rakip olduklarını hatırlattı. Yazıda, Oyak Grubu’nun bu iki devi alt ederek Erdemir’in yüzde 53’ünü 3 milyar dolara satın aldığına dikkat çekildi.

JEEP PARASINA ALINAN BANKA

Oyak'ın son yıllarda sağladığı ekonomik başarılar ve atılımları değerlendiren yazı, şirketin 2001'deki kriz ortamında batık bir bankayı, Oyak CEO'su Coşkun Ulusoy'ın şaka yollu 'jipimin fiyatı' dediği 36 bin dolara satın aldığını hatırlatarak, bankaya yapılan 750 milyon dolarlık yatırımın ardından geçen yıl ING'ye 2.7 milyar dolara satıldığını belirtti.

3 MİLYAR DOLAR NAKİT

Times'a göre elinde yaklaşık 3 milyar dolarlık nakit bulunan Oyak, sadece portföyünü genişletmek için değil, altyapı şirketlerinden büyük hisseler almak amacıyla Avrupa'ya açılmak istiyor.

AVRUPA ORDUDAN KORKUYOR

Times'a göre Oyak'ın bu iştahı, kurumun kimliği nedeniyle Avrupa'da büyük bir kaygıyla izleniyor.
Oyak’ın sıradan bir emekli fonu olmadığı, Türk ordusunun çıkarlarına hizmet için kurulduğuna işaret edilen yazıda, Oyak Grubu’nun Türkiye’de dikkate alınması gereken bir 'finansal güç' olduğu ancak bazı AB parlamenterlerinin grubu 'Türk ordusunun kabul edilemez bir uzantısı' olarak gördükleri kaydedildi.

Oyak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Ulusoy’un ısrarla, 'Oyak’ın sadece ticari bir kuruluş' olduğu ve üyelerinin kazancı ile ilgilendiğini savunduğunu belirten gazete, bu üyelerin subay olduğunu da vurguladı. Ancak yazıda, ordu bağlantısının çok hassas bir konu olduğu belirtilerek, yurtdışına açılma hevesindeki Oyak'ın, 'yabancı bir devlet fonu' olduğuna ilişkin şüpheleri gidermesi gerekeceği kaydedildi.
OYAK AÇILMAK ZORUNDA

Oyak'ın stratejisinin Türkiye'nin sınırları dışına taştığını belirten Times, 'Oyak büyük bir şirket ve riskleri azaltmak, fırsatları genişletmek için iç pazarın ötesinde çeşitlilik sağlama ihtiyacında' diyerek, Oyak'ın Erdemir'e kaynak sağlamak amacıyla mineraler, demir cevheri ve kömürle ilgili yatırımlar planladığını da vurguladı.

Gazeteye göre Ulusoy, bu amaçla 2 milyar doları harcamayı planlanıyor ancak bu rakam daha da yukarıya çıkabilir.

A.A