Çalışana vergi indirimi teklifi!
18 Haziran 2008 Çarşamba 14:02
CHP; çalışanların gelir vergisi oranının 5 puan indirilmesini istiyor. Çalışanları bayram ettirecek teklif bakın neleri içeriyor?


CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, memur ve işçilerin gelir vergisi oranlarının 5 puan azaltılmasını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapan kanun teklifine göre, ücret geliri elde edenlerin vergilendirilmesinde, gelir vergisine ilişkin tarifede yer alan vergi oranları 5 puan azaltılarak uygulanacak.

Teklif, gelir vergisi tarifesinde de değişiklik yapılmasını öngörüyor.

12 bin YTL'ye kadar olan gelirlerden yüzde 15 oranında vergi kesilmesi talep edilen kanun teklifinde, 12 bin ile 48 bin YTL arasındaki gelirlerden ise kademeli olarak yüzde 20 ile yüzde 30 oranında vergi kesilmesi isteniyor. Teklif, 48 bin YTL'den fazla olan kazançlardan ise yüzde 35 oranında vergi kesilmesini düzenliyor.

Teklifin gerekçesinde, serbest meslek sahipleri ile memur ve işçileri aynı tarife üzerinden vergilendirilen sistemin değiştirilmesi gerektiği ifade edilerek, "Teklifimizde tarife miktarları belirlenirken, düşük düzeyde maaş alan devlet memurlarının durumu dikkate alınmıştır.

Vergilendirmeden dolayı mağdur olan düşük ücretli memurlarımız için az da olsa gelir artırıcı bir uygulama hedeflenmiştir" denildi.
A.A