Enflasyon Hawaii'yi de vurduDünya genelinde yükselen enflasyon mekan dinlemiyor. En gözde turizm merkezleri arasında yer alan Hawaii'de de özellikle yerli halk enflasyonun pençesine düştü.


Son dönemde global olarak artan enflasyon Hawaii'de fiyatları zirveye çıkardı. Daha önce ucuza alışveriş yapmaya alışan Hawaii halkı şimdi marketlerde gördüğü etiketlerin şaşkınlığı içerisinde. Bir ekmeğe 5.5 dolar, bir litre süte 2 dolar, ufak bir portakal suyu için ise yaklaşık 4 dolar ödeyen Hawaii'liler yükselen yaşam maliyetlerinden şikayet ediyor.

Uzmanlar, Hawaii'de önemli bir gıda üretiminin olmadığını ve yiyeceğin tamamına yakınının ithal edildiğini belirterek, yükselen enflasyonun da aynı şekilde ithalatla adanın kapısından girdiğini belirtiyor.

Hawaii'de gıda fiyatları enflasyonun iki kat kadar yükselirken, fiyatlar tarihin en yüksek seviyelerine tırmandı.

Hawaii Üniversitesi profesörü Ira Rohter, yüksek fiyatlara karşı yapılabilecek fazla birşey olmadığını söyledi. Halkın tek seçeneğinin kendi ürününü kendisinin yetiştirmesi olduğunu ifade eden Rohter, adanın asla yüzde 100 kendi kendine yetemeyeceğini, ancak tarımsal alanların artırılması ile ithalat bağımlığının kırılabileceğini belirtti. Ancak Ada'da arazi fiyatları son derece yüksek olduğu için halk çiftçilik yerine bu arazileri turizm için kullanmayı tercih ediyor.İşte bu cenneti enflasyon vurdu...
.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr