Rusya'ya domates ihracatının önü açıldı

Rusya'nın Türkiye'den sebze-meyve ithalatına getirdiği yasağın kaldırılması için anlaşma sağlandı. 1 Temmuz 2008'den itibaren Rusya'ya domates, üzüm, limon, patlıcan ve patates sevkiyatına başlanacak.


Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Rusya'nın Türkiye'den sebze-meyve ithalatını durdurması konusunda dün bir ortak mutabakat zaptının parafe edildiğini belirterek, "Bu konuda sorun çözüldü diyebiliyoruz." müjdesini verdi. 1 Temmuz'dan itibaren yasağın kalkacağını söyleyen Eker, "Bundan sonraki süreçte Türkiye birtakım tedbirler alacak. Rusların üzerinde mutabık kaldığı bu tedbirlerle birlikte bundan sonraki ticaretimiz devam edecek." diye konuştu.
Rusya Karantina Merkezi'nden edinilen bilgiye göre, iki ülke heyetlerinin geçen cuma gününden bu yana sürdürdüğü müzakerelerden olumlu sonuç çıktı. Hazırlanan ortak metnin Rusya'nın daha önce Avrupa Birliği ile aynı konuda imzaladığı 'memorandum' metnine benzediği belirtiliyor. Tarım Bakanı Mehdi Eker'in de birkaç gün içinde Moskova'ya giderek anlaşmayı imzalaması bekleniyor. Memoranduma göre, Rusya'ya gönderilecek tarım ürünleri, bundan sonra Moskova yönetiminin belirlediği standartlara uygun laboratuvarlarda tahlil edilecek. Ayrıca her ürün için ekim anından ihraç aşamasına kadar geçirilen tüm aşamalarla ilgili bilgilerin yer aldığı belgeler hazırlanacak. Bu belgeler ihraç aşamasında ürünün yanında yer alacak.
Rusya Bitki Koruma ve Karantina Kurumu basın sözcüsü Aleksey Alekseyenko, ikili görüşmelerin başarı ile tamamlandığını ifade ederek, "AB ile imzaladığımız metinde Türkiye ile de mutabık kaldık. Önemli olan Türkiye'den gelen ürünün sağlıklı bir şekilde Rusya pazarına girmesi." dedi. Rusya hükümeti, 7 Haziran 2008 tarihinde Türkiye'den domates, üzüm, limon, patlıcan ve patates ithalatına ürünlerde zirai ilaç kalıntısı bulunduğu gerekçesiyle yasak getirmişti. Rusya, önceki yıllarda da Türk domatesinde Akdeniz sineği bulunduğu iddiasıyla ithalat yasakları uygulamıştı.
Küçük üretici satamayacak Rusya'yla yaşanan meyve-sebze krizinin faturası küçük üreticiye çıktı. İki ülke arasında imzalanan mutabakat zaptı üreticilere büyük sorumluluklar yüklüyor. Bundan sonra Rusya'ya sadece büyük üreticiler ihracat yapabilecek. Zirai danışman gözetiminde üretim yapmayanlara ihracat izni verilmeyecek. Küçük üreticiler ancak birleşerek ürün gönderebilecek. Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı yasağın kalkması için yürütülen görüşmeleri değerlendiren Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, "Rusya'nın getirdiği kriterler küçük üreticiyi bitirecek. Bundan sonra küçük üretici ya birleşecek ya da ihracat yapamayacak." dedi. Satıcı, ihracat yasağının ilk gününden beri toplam 2,5 milyon dolarlık döviz kaybının olduğunu bildirdi. Faruk Akkan, Şaban Gündüz; Moskova, Antalya, Cihan