Kapatma davasının bedeli ağır oldu, enflasyon ve faiz tırmandı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın AK Parti'nin kapatılması istemiyle açtığı 'kapatma davası' ekonomiyi vurmaya devam ediyor. Abdurrahman Yalçınkaya'nın davayı açtığı günden bu yana bono faizleri yüzde 5 yükselirken, İMKB endeksi de yaklaşık 4 bin 800 puan düştü.Hazine uzmanlarına göre, sadece faizlerdeki artıştan kaynaklanan kayıp 10 milyar YTL'ye ulaşıyor. The Economist Intelligence'ın organize ettiği "Türkiye'de ekonomi ve iş dünyası" konulu toplantıya katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kapatma davasının enflasyon artışında da etkili olduğunu açıkladı. "Bu yıl 14 Mart'tan bu yana faizdeki tırmanış, bunlar bizleri olumsuz etkiliyor. Yüzde 15,5-16'da iken şu anda 22 civarına ulaşmış faiz var. Bunun ciddi manada bize olumsuz etkisi var." diyen Erdoğan, yükselen faizlerin enflasyonu da yükselttiğine dikkat çekti. "Yüksek reel faizin birinci derecede enflasyonu tahrik ettiğine inananlardanım." diyen Erdoğan, yüzde 12 reel faizin bedelinin çok ağır olacağının altını çizdi. Başbakan Erdoğan, faizin yükselmesinin enflasyonu yükselttiğini belirterek, "Tekrar yeniden toparlanmamız bu noktada bizi iyi konuma getirecektir. Türkiye'de bu altyapı ve dinamik yapı var. Bunu gerek finans sektöründe olan dostlarımızla ve arkadaşlarımızla, doğrudan yatırımda olan arkadaşlarla olmak üzere yatırım sürecini hızlandıracağız. Ama şu anda bir sıkıntımız var." diye konuştu.
Türkiye'nin aşamayacağı sıkıntılar olmadığını ifade eden Erdoğan, "Önümüzdeki yıllarda da özelleştirme sürecine hızla devam ederek, devlet işletmelerinin verimliliğini artırmak ve özel sektörün itici gücünden yararlanmak istiyoruz. Bu çerçevede devlete ait bankalar, otoyollar ve enerji alanındaki işletmelerimizi yakın gelecekte özelleştirmeyi hedefliyoruz. Yapısal reformlar konusunda en ufak bir yavaşlama ya da sapma asla söz konusu değildir ve olmayacaktır." dedi. Türkiye'nin çok kısa bir zaman diliminde ekonomide dünyanın dikkatini ve ilgisini çeken bir performans gösterdiğine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, bu başarıların kararlılık, samimiyet ve cesaret sayesinde elde edildiğini dile getirdi. Erdoğan, "Milletimizin bize ve politikalarımıza duyduğu güven, Türkiye'nin başta ekonomi olmak üzere her alanda farklı bir kulvara girmesine zemin hazırladı. Türkiye'nin başarılarının arkasında demokratikleşme, halk iradesine duyulan saygı, etkin dış politika, istikrar ve güven ortamı vardır. Demokratikleşme, milli egemenlik, şeffaflık, özelleştirme, istikrar ve güven noktasında en küçük sapmaya tahammülümüz yoktur, olamaz." şeklinde konuştu. Konuşmasında cari açık konusuna da değinen Erdoğan, artan enerji fiyatlarının cari açığın büyümesinin en önemli nedeni olduğunu belirterek, Türkiye'nin net petrol ithalatçısı olmasının sorunun temelini oluşturduğunu kaydetti.
Başbakan Erdoğan, elektrik üretim tesislerinin özelleştirilmesi konusunda ise yatırımcılara sitem etti. "Burada, enerji ile ilgili üretimdeki özelleştirmede sadece pilot uygulamayla önce işe başlamak istiyoruz. Endişemiz şu: 'Acaba gerekli olan yatırımı hemen yapacak mıdır?' Dağıtımda özelleştirme rahat geliyor da üretime gelince bakıyorsun yatırım yapmaktan çekiniyor. 'Önce kazanayım ondan sonra yatırım yapayım' diyor." sözleriyle yatırımcıları eleştirdi. Erdoğan'ın bu sözleri üzerine salondaki yatırımcılardan biri söz alarak, "Doğru yapının kurulması çok önemli. Doğru yapı getirilirse pek çok yatırımcının yarın hemen yatırım yapabileceğini söylemek isterim." demesi üzerine yeniden söz alan Erdoğan, yatırımcıya yönelik eleştirilerine açıklık getirdi. Erdoğan, şunları kaydetti: "Bunu ben tecrübeyle söylüyorum. Bütün yatırımcılar hepsi böyledir iddiası içerisinde değilim. Yaşadıklarımız, gördüklerimiz var, bunlar bize yoğurdu üfleyerek yemeyi getiriyor; çünkü sütten ağzımız yandı." Sabancı: Türkiye'nin geleceğine güveniyoruz Oturumda konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da, Türkiye'de geçici bir belirsizlik olduğuna dikkat çekerek, yatırımlara aynı hızla devam edeceklerini kaydetti. Sabancı, şunları söyledi: "Sabancı Grubu olarak Türkiye'nin geleceğine güveniyoruz. Orta ve uzun vadede Türkiye'nin potansiyeline güveniyoruz. Geçmişte olduğu gibi Türkiye'nin en az yüzde 7 büyümesini istiyoruz. Sadece enerjide önümüzdeki üç yılda yüzde 20 büyümeyi ve 6 milyar Euro yatırım yapmayı düşünüyoruz."
Ekonomi Servisi