[İş Dünyasına Yön Verenler] Türkiye'de başarılı olana karada ölüm yok!

Pepsi Bottling Group (PBG), Pepsi-Cola içeceklerinin, dünyadaki en büyük üreticisi, satıcısı ve dağıtıcısı. 143 binden fazla çalışana sahip ve PepsiCo'nun da en büyük şişeleyicisi olan PBG, 1999'da New York Borsası'nda halka açık bir şirket haline getirilmiş.


Yılda 1,7 milyar kasadan fazla içecek üreten ve satan grup, 546 dağıtım merkezi, 103 fabrikası ve yıllık 13,6 milyar dolardan daha fazla bir satış gerçekleştiriyor. PBG, Mart 2002'de Türkiye'deki Pepsi şişeleme operasyonunu satın almış. Daha önce Tamek Holding bünyesinde faaliyet gösteren Fruko Meşrubat Pazarlama AŞ ve Fruko Meşrubat Sanayi AŞ, sadece yerinde tüketim noktalarına satış ve dağıtım yapan Pepsi Cola Servis ve Dağıtım AŞ şirketleriyle Türkiye'deki Pepsi Cola International Ofisi'ni tek çatı altında birleştirmiş. Bu operasyon, grubun dünya çapındaki satış miktarını yaklaşık yüzde 4 oranında artırmış.
Ülkemizde Pepsi Bottling Group, PepsiCo ve Pepsi Cola markaları çok bildik ama birbirine karıştırılan kurumlar. Oysaki her birinin farklı işlev alanları ve hatta ürünleri var. Pepsi Cola ana ürün ve ana marka, PBG şişeleme, dağıtım ve satış organizasyonu, PepsiCo ise içinde Fritolay'in de bulunduğu atıştırmalık ürünlerin üreticisi ve satıcısı. Bu dünya devini tanımak ve markanın süre giden kola savaşlarında izlediği farklı pazarlama stratejilerini öğrenmek üzere PBG Pazarlama, Strateji ve Ciro Yönetimi Başkan Yardımcısı Hüseyin Tulpar ile konuştuk. Bu çok zorlu ve rakipli pazarda Pepsi Cola'nın pazarlama stratejilerini belirleyen, PBG'nin kurumsal tanıma göre 'susuz' yöneticisiyle uluslararası pazarlamadan yerele, üründen satışa kadar pek çok konuda görüştük. Bu söyleşide PBG'nin hiçbir yerde okuyamayacağınız pazarlama stratejilerini en yetkili ağızdan öğreneceksiniz.
Başkan Yardımcısı Hüseyin Tulpar, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden mezun. Profesyonel iş hayatına Procter & Gamble'da başlamış. Marsa-Kraft Jacobs Suchard'da pazarlama yöneticisi olarak devam etmiş ve 1997'den beri de PBG'de değişik departmanlarda şimdiki konumuna kadar süre giden kariyer çizgisinde yürümüş.
Pepsi Cola kendisini 'next generation' ürün olarak konumlamıştı. Bu anlamda yeni mecraları kullanırken de öncü oluyorsunuz. Turkcell ile yaptığınız kampanya çok başarılıydı. Stratejiniz bundan böyle gençliğe yönelik mi olacak?
Neredeyse aynı zaman diliminde pazara sunulan iki kola markasından söz ediyoruz. Ancak uluslararası pazarlara açılma konusunda Coca Cola daha önce davranmış. Bu nedenle de bir farklılık oluşturmamız ve gençlerle farklı bir şekilde konuşmamız gerekiyordu. Bu nedenle de önce var olan yapıyı değiştirip, rekabeti kendimize uygun platforma taşımamız gerekiyordu. Müzik ve futbolun aynı anda birlikteliği daha öncesinde de çok fazla kullanılan bir strateji değildi. Önce Asya'da büyümeyi seçtik ve Ortadoğu'da da güçlü bir pozisyona ulaştık. Bu strateji öne geçmemize neden oldu.
Demek ki, güçlü olduğunuz alanda rekabet etmeyi seçtiniz...
Gerçekten de öyle. Rakibin kullandığı araçlarla mücadele ettiğinizde verdiğimiz çabanın karşılığını almak çok kolay değil. Bu farklı araçlarla, farklı alanlarda mücadele etmeyi Pepsi baştan beri çok iyi yapmış. Kendi platformunu oluşturup, orada güçlü hale gelmeyi başarmış. Müziği kullanacaksak, en büyük organizasyonu yapmalıyız demişler. Madonna böyle seçilmiş. İletişimde futbolu kullanacaksak en büyüğünü yapmalıyız diyerek Roberto Carlos ile Beckham'la çalışmışlar. Farkı hem konuda hem de seçilen ünlüde ortaya koymuşlar.
Gençlerle nasıl iletişim kuruyorsunuz?
Değişik ürün kategorilerinde değişik bir dil ve yöntem seçilmiş. Mesela Lipton. Gençlere konuşmaktansa, gençlerle birlikte konuşmayı daha iyi becerdiğimizi düşünüyoruz. Bu nedenle de stratejimizi bu yönde geliştirdik. Onların günlük hayatı mobil üzerinden geçiyorsa biz de mobil üzerinden onlara ulaşıyoruz. Eğer gençler 'chat' yapmayı seviyorsa biz de bu noktadan yola çıkıyoruz. Gençlik kendisini farklı kılma üzerine kafa yoruyor. 'Converse'i herkes giyiyorsa benimkinin yanında mor bir çizgi olmalı' diyenler var. Bunu yaparken de 'benim Trade Mark budur' diyorlar. Biz de günlük trendleri izliyor ve buna uygun stratejiler oluşturmaya çalışıyoruz. Gençler 'Biri Bizi Gözetliyor'u ve 'Pop Star Alaturka Yarışması'nı seyrediyor. Bunun bir trend olduğunu görüyoruz. Biz bunu Yedigün ile ilgili yaptığımız kampanyaya farklı bir biçimde taşıyoruz. 'Niye jüri üyesi olmayasın?' diye soruyor ve gençlerin istedikleri arkadaşlarını istedikleri ortamda oylamalarını sağlıyoruz. Onlara daha önce verilmemiş bir de ödül veriyoruz. Örneğin kazananları İspanya'da Domates Festivali'ne gönderiyoruz. Bizim bu kampanyamız PBG'de başarılı bulundu ve İspanya'da da uygulanıyor.
Peki, Pepsi kişiselleştirmeye, yerelleşmeye inanıyor mu?
Yerelleştirmeye de, kişiselleştirmeye de inanıyor. Rekabete girerken de çok farklı bakış açılarıyla hareket etmeyi tercih ediyoruz. Mesela futbol platformunu başka kurumlar da kullandı. Ama bizde platform futbolcuyla başlar, kulüplerle devam eder, ülkeye göre organizasyon düzenlenir. Diğerlerinde bu durum tam tersidir. Önce organizasyon sonra ülke gelir. Bu lokal yaklaşımı 90'ların başından beri benimsedik. Mesela ilk kez Ogün ve Okan'ı bir araya getirip reklam filmleri hazırlamıştık. Bu 1998'lerde oldu. Global ile lokali bir araya getirmek görsel olarak da çok önemli. İngilizcede iki tane hayret ifadesi vardır. Bir tanesi 'Woow!' Türkçede 'vay canına' anlamına gelir. Diğeri de 'Aha' yani 'Hah işte bu' ifadesi. Bir taraftan yaptığımız şeylerde '***' ve 'Aha' kelimelerini birlikte söylettirmeyi hedefliyoruz. Bu kelimeleri söyletmeyi bütün markalar istiyor ama önce kelimeleri söyletecek özgün ürün ve kampanyalar bulmak lazım.
Pepsi Cola ilgili tüm haberlerde 'İkinciyiz' demişsiniz. Kendinizi bu üçlü yapıda nasıl konumladınız?
Rekabetten bahsetmektense Pepsi'nin o dönemde neler yaptığını gözlemlemek lazım. Yüz seneyi aşkın bir süredir pazarda olan bir markadan bahsediyoruz. Süreklilik ve kendini genç tutmak felsefesi çok önemli. Biz özünde her zaman aynı şeyleri söylüyor olabiliriz. Dalgalanmalar sırasında da farklı yatırımlarla öne geçtik. Çizgimizi değiştirmedik ama yenilikleri üzerine ekledik.
Pazarlama bütçenizin büyük olduğunu düşünüyorum. Ancak pazarlama yaparken pazardaki diğer markalar için de yol açmış oluyorsunuz...
Herkes açtığımız bu yoldan ilerledi ve bu işten ciddi paralar kazandı. 2001 krizi sonrasında toparlanma da oldu. İnsanların aklına kola içmek tekrar geldi. İlk tercih edilen ürün kolalı içecekler oldu. Meyveli meşrubatlar pazarında da yeni yeni toparlanma var.
Coca Cola ile aranızdaki ezeli rekabet çalışanlarınızı da etkiliyordur. Peki sizce Pepsi'ye çalışmak için nasıl insanlar gelmeli?
İçecek şirketinde çalıştığımız için değil ama bize 'susuz adam' lazım. Yani öğrenmeye, başarıya susuzluğu olanlar. Yaptığıyla yetinmeyen, başarıya susamış kişiler. Bunu açlık anlamında söylemiyorum. 'İyi bir şeyler oluşturarak neler yapabilir'i gören kişiler lazım. Bize durağandan, sıradanlıktan rahatsız olan kişilikler lazım. Azla yetinmeyenler lazım. Bence bunlar huzursuz adamlar...Huzursuz demek de istemem. Aslında kendi içimizde 'doyumsuz ruhlar' ifadesini kullanıyoruz. Daha büyük ve daha güçlü bir şirket olacağız. Bizimle çalışacak kişinin şirket ekonomik anlamda sıkıntılar yaşadığında, başka çözümler bulmaya çalışacak, kendini bu alana sevk edecek kişiler olmalı. Satışların durduğu dönemlerde farklı alternatifler ve çözümler bulacak. Bu kişiler sayesinde ileride farklı bir anlayışa sahip şirket bırakmış olacağız.
Peki, siz nasıl bir yöneticisiniz?
Benden sonra şirketin irtifa kaybetmemesi lazım. O susuzluk ve arayış mümkün olduğu kadar kendimize bağışıklık kazandıracak şekilde olmalı. Daha iyisini bulmak konusunda bizi şevklendirecek yeniliklerin olması lazım.
Çalışanlarınıza kariyer imkanları sağlıyor musunuz?
PepsiCo olarak yani yüzde 40'a sahip şirketimizle 200 ülkeye yakın yerde varız. PBG olarak ise sadece dört ülkede varız. Hiçbir çalışanımı başka bir şirkete göndermek istemem. Bu arkadaşların doğru kariyer basamaklarında şirket içinde bir yerlere gelmelerini isterim. Dinamik bir şirketiz ve yenilikçiyiz. Kültürümüzü uzun yıllar yaşamış kişileri daha çok tercih eder ve kariyer için fırsatlar oluştururuz. Özellikle pazarlama alanında başka ülkelere ihraç ettiğimiz arkadaşlarımız var. Bir arkadaşımız 43 ülkeden sorumlu bir yönetici oldu. Süleyman Bilici bütün Avrupa fabrikalarının sorumlusu olarak İspanya'ya gitti. Türkiye'de başarılı olana, karada ölüm yok diyoruz. Durağan olan marketlerle, değişimi yönetmek, trendlere uyum sağlamak gerek. Bu tür yerlerde bu tarzdaki arkadaşlara ihtiyaç var. Karşılaştığımız nice sorun karşısında çok fazla panik olmayız. Bunları görüp geçirdiğimiz için böyle bir ortamda test yapabilme imkanımız var.
Ben buna durumsal zeka diyorum... Peki en çok neye kızarsınız? Kaç kişi çalışıyor?
1000 kişilik bir çalışan ordumuz var. Bir yandan insanları geliştirmek için onlara delegasyon yaptığımızda bir taraftan onların sonuçlandırma yapmasını istersiniz. Sürprizlerden, özellikle iş hayatındaki sürprizlerden hiç hoşlanmam.
Bu noktaya ve bu göreve hazırlanmış mıydınız?
İzmir Fen Lisesi'nin ilk mezunlarındanım. Okulumuz ilk mezunlarını verdiği için şov yapmak istemişti. Bize epey yüklenmişti. Lisedeki başarım üniversiteye girişte 36'ncılık getirdi. Ama yine de sınavdan çıktığımda neden ilk 15'e giremedim diye üzülmüştüm. Böyle bir ortamdan çıktıktan sonra endüstri mühendisliğini seçtim. Mühendis olacaksam da insana yakın olsun istedim. Boğaziçi Üniversitesi'ni seçtim. Pazarlamaya doğru kaymaya başladım. Boğaziçi'nin aktiviteleri sırasında reklam ajansı Pars McCann ile çalışıyordum. Ortamı çok sevdim. Stajımı medya tarafında yaptım. Ama mutfağın diğer tarafına da geçmem gerektiğini düşündüm. Neden pazarlama stratejilerine yön çizen kişi olmayayım dedim. Bu nedenle işe asıl yönelmem üniversitede oldu. Şimdilerde insanlar lisedeyken bu kararları alıyorlar. Adana ve Doğu'da lideriz


Türkiye'nin ekonomik anlamdaki gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bütün yenilikleri, rekabeti, pazar büyümesini ve yatırımların devamını sağlayabilmek için istikrar gerekiyor. Yöneticilerin aradığı, ülkenin gidişatının iyi olması. Biz de 500 milyon dolarlık bir 'früktoz' yatırımı yapmayı istedik. Bunun nedeni şekere endeksli bir früktoz yapısının olması. Yasal olarak kimse böyle bir yatırım yapamıyor. Dünyada şekeri en pahalı kullanan ülke biziz.
Başka yatırımınız olacak mı?
Yatırım olarak bakıldığında her sene yapageldiğimiz pazarlama yatırımı, bir taraftan da yeni kategoriler ve yeni paketleri hayata geçirebilmek için çalışıyoruz.
Önce sizin 'sıfır şeker' kampanyanız ekrana geldi. Arkanızdan Zero piyasaya sunuldu. Böyle benzer ürünler ardı ardına pazara verilirse ne yapıyorsunuz?
Farklılaşma önemli. Şu anda hiçbir markanın ürünüyle ilgili herhangi bir kampanyasını geri çekme durumu yok. Farklılaşmaya yönelik şeylerin peşindeyiz, yani 'game planning/oyunu planlamak' çok daha önemli.
Dünyada hangi ülkelerde pazar liderisiniz?
Dünyaya gitmeye gerek yok. Adana'da pazar lideriyiz. Doğu illerinin pek çoğunda pazar liderliğimiz var. Ortadoğu'da 1980-1990'larda pazar lideriydik. Asya'da Çin'le Hindistan'da liderliğimiz var. Amerika'da da yüzde 49-50 gibi bir pazar payımız var.
Şu ana kadar pazarlama yöneticisi olarak kaç ülkeye gittiniz ve kaç km yaptınız?
Amerika'nın dışında 20'ye yakın ülkeye gittim. Üçüncü pasaportumu kullanıyorum. Ve kaç kilometre yol yaptım inanın bilmiyorum.
Üç fabrikası var


Çorlu, Adana ve İzmir'de bulunan fabrikalarda Pepsi, Pepsi Max, Pepsi Light, Pepsi Twist, Fruko, Yedigün, 7Up, Aquafina ve Lipton Ice Tea ürünlerini üreten grup, sporcu içeceği Gatorade'i de ürün yelpazesi içine almış. Tamek Meyva Suları'nın üretimi ve tüm ambalajlarının dağıtımı da PBG Türkiye tarafından yapılıyor. Bunun yanı sıra, Redbull ile yapılan özel bir anlaşma doğrultusunda, PBG Türkiye, Red Bull markasının zincir mağazalarda dağıtımını gerçekleştiriyor. 1.600'ün üzerinde çalışana sahip PBG Türkiye'nin yaklaşık bin kişiden oluşan bir 'Saha Satış Ekibi' bulunuyor. Bunun yanı sıra, distribütör kadrosunda olup, PBG ürünlerinin satış ve dağıtımını yapan yaklaşık bin kişilik bir satış ekibi daha bulunan PBG Türkiye'nin farklı illerde toplam 11 satış deposu var.
Pepsi Bottling Group'un (PBG) Türkiye'de satılan ürünleri Pepsi, Pepsi Max, Pepsi Light, Pepsi Twist, Yedigün, Yedigün Mojo, Lipton Ice Tea, 7Up, Fruko, Aquafina, Red Bbull, Tamek, Kınık

Günseli Özen Ocakoğlu