100'den fazla ülkede Grundig satılacak

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Arçelik'in Know-How'ını ve Ar-Ge kapasitesini Grundig'e aktaracaklarını, verimli ve güçlü dağıtım kanalları aracılığıyla ürünlerini tüm dünyaya yayarak Grundig'i küresel marka haline getireceklerini söyledi.


Grundig'in Koç Topluluğu bünyesine katılması sebebiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Koç'un verdiği bilgiye göre, dayanıklı tüketim sektöründe 4 ülkeye yayılmış 12 fabrika ile üretim yapan grup, beyaz eşya ve televizyonda Avrupa'da ilk üçte yer alıyor. Türk pazarında ise Arçelik yüzde 57'lik paya sahip. Koç, Grundig'i marka portföylerine katmakla küresel oyunculuk hedeflerine daha hızlı ulaşacaklarını kaydetti.
Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu da Grundig'i yeniden elektronikte küresel markalarından biri haline getireceklerini ifade etti. Grundig'in Almanya pazarında LCD televizyonlarındaki pazar payı yüzde 3,1'den 4,1'e çıktı. Geçen yıl 450 bin olan LCD TV satışlarını bu yıl 600 bine çıkarmayı planladıklarını söyleyen Bulgurlu, "2008'de LCD TV pazarının Avrupa'da yüzde 30 büyümesi bekleniyor. Biz ise Grundig'i yüzde 60 büyüteceğiz." dedi. Bulgurlu, Grundig marka ürünleri 5 kıtada 100'ün üzerinde ülkeye dağıtmayı planladıklarını vurguladı. Genel Müdür Oğuzhan Öztürk ise bu yıl ciroyu yüzde 20 büyüterek, 1,7 milyar YTL'ye ulaşmayı hedeflediklerini aktardı. Bugün 3,2 milyon adet olan televizyon üretimi 2013'te sadece LCD olmak üzere 5,5 milyona çıkacak. Grundig markası ile 2010'da Avrupa'da yüzde 5, tüm markalar ve diğer işbirlikleriyle yüzde 15 pazar payı hedefleniyor. Tüplü TV işini azaltmaya ve 2010'dan itibaren tamamen bitirmeye karar verdiklerini belirten Öztürk, LCD TV, dizüstü bilgisayar ve LCD monitör üretimine odaklanacaklarını kaydetti. Beş yılda 6 milyon adet LCD kapasitesine ulaşmayı hedefleyen şirket, ürün gamını da 16 inçten 55 inçe uzayacak kadar genişletecek.
Koç Grubu'ndan öğrendikleri derslerle Grundig'i daha profesyonel bir şirket yapacaklarını aktaran Almanya Direktörü Dr. Michael Peterseim de 3 yıllık stratejilerine ilişkin olarak şunları kaydetti: "Avrupa'nın en büyük 5 TV markasından biri olmaya devam edeceğiz, LCD'de ilk 5'e gireceğiz. Ciromuzu 2,5 kat artırarak 1 milyar Euro yapacağız. Yılda 1,5 milyondan fazla TV satarak Avrupa'daki pazarın yüzde 5'ine sahip olacağız."
Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir ise şu anda gerek kendilerinin gerekse Vestel'in modül yatırımlarını yaptığını belirterek, "Ama hükümet bunu bir yerinden teşvik edip teknolojiyi de buraya getirebilecek olan büyük bir üretici ile Türkiye'de ortak bir modül yatırımı yapılması konusunu bizimle görüşüyor. Bu yatırımın boyutu da 500-600 milyon dolar mertebesinde." dedi. Oğuzhan Öztürk de modül yatırım ile 2 bini mühendis teknisyen olmak üzere 10 bin kişinin istihdam edileceğini dile getirdi. Ekonomi Servisi