100 otomobilden 29'u LPG'li

Dünya petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak benzin ve motorine gelen zamlar, likit petrol gazına (LPG) talebi artırdı. Benzinin litresinin ortalama 3,60 yeni lira, mazotun ise 3,20 YTL'den satılması, birçok otomobil sahibini otogaza yöneltti.

Türkiye'de kayıtlı 6 milyon 472 bin otomobilin 1 milyon 880 binini tüplü araçlar oluşturuyor. Litre fiyatı ortalama 1,80 olan otogaz, benzin ve mazota göre ucuz olmasının yanı sıra çevre dostu olması nedeniyle de tercih ediliyor.


Raporda, yıllara ilişkin verilere bakıldığında, denetim oranlarının düşmeksizin sürdüğü ve araçların LPG'li kullanımında yasadışı dönüşüm uygulamalarının engellenerek sektörün disipline edildiğinin görüldüğü vurgulandı. Rapordaki verilere göre, Montaj Tespit Raporu düzenlemeye ilişkin Makina Mühendisleri Odası'na yetki devri yapılan 11 Nisan 2005 tarihine kadar ruhsata tescilli araç oranı yüzde 67 iken, 2 yılda bu oran yüzde 100'e ulaştı. Uzmanlar, standartlara uygun üretilen LPG tüpleri ve cihazların gerekli denetim ve kontrolleri yapıldıktan sonra 'en az evlerde kullanılan diğer enerji kaynakları kadar güvenli' olduğunu belirtiyor. Odanın raporunda LPG-CNG (sıkıştırılmış doğalgaz) uygulamalarına yönelik her türlü kanunî boşluk giderilmesi ve yasal düzenlemelerin uygulamalara öncülük etmesi teklifi yer alıyor. Rapora göre, çok parçalı bir yapı oluşturan sektör tek merkezli bir çatı altında örgütlenmeli. Ayrıca LPG-CNG araç dönüşümleri ve otogaz istasyonlarının çevre, can ve mal güvenliği açısından yerleşim planlarına ve standartlara uygun olarak kurulmasına yönelik yapılacak yeni kanuni çalışma, standart oluşturma ve düzenlemelerde ilgili kesimler ile meslek odalarının görüşleri alınması gerekiyor. Sektörün merdiven altına inmesinin önlenmesi ve disipline edilmesinin önemine de işaret edilen raporda, LPG dönüşümü yapılan atölyelerde TSE 12664-1 standardının mevcut halinin hayata geçirilmesi ve yetkilendirilen kuruluşlar tarafından düzenli takibi yapılması gerektiği kaydedildi. Ankara, aa